moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijni agenci potrzebni od zaraz

Wiadomo, że w walce z terroryzmem czas reakcji odgrywa znaczącą rolę. By skutecznie zapobiegać atakom, trzeba mieć odpowiednie narzędzie. Takim narzędziem jest skuteczny wywiad – pisze kpt. Robert „Eddie” Pawłowski, były oficer Formozy.

Powstanie strefy Schengen znacznie ułatwiło mieszkańcom Europy podróżowanie między krajami, które są nią objęte. Nie ma kontroli granicznej i praktycznie dopiero zmiana języka na tablicach informacyjnych uświadamia nam, że to już inny kraj. Niestety to ułatwia też przemieszczanie się osobom związanym z grupami terrorystycznymi czy przestępczymi. Pod względem przemieszczania się obszar strefy Schengen można porównać do terytorium dużego państwa. Od lat istnieje Europejski Urząd Policji, czyli Europol, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności działania i współpracy oraz obieg informacji między odpowiednimi instytucjami czy służbami państw członkowskich w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej. Z tego, że Unia Europejska potrzebuje też własnego wywiadu, zdawano sobie sprawę już na początku XXI w. Obecnie każde państwo w strefie Schengen nadal ma własne siły porządkowe i wywiad zabezpieczający ich działanie.

Wspólna agencja to szybsza reakcja na zagrożenia

Obieg informacji między poszczególnymi państwami jest różny. Niekiedy polega na porozumieniu i współpracy resortów spraw wewnętrznych poszczególnych państw, niekiedy potrzebne jest zaangażowanie premierów. Niektóre państwa niechętnie dzielą się informacjami wywiadowczymi. Nietrudno się domyślić, że znacznie wydłuża to czas reakcji na zagrożenie atakiem terrorystycznym. Plany powołania odpowiedniej instytucji ciągle wracają do rozmów dotyczących bezpieczeństwa, jednak niestety nadal są to jedynie rozmowy.

Państwa członkowskie różnie podchodzą do idei powołania wywiadu europejskiego. Wynika to z ich wewnętrznych interesów. W 2013 r. unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała, że Unia powinna stworzyć własną służbę wywiadowczą przed 2020 r. Ma powstać Europejska Agencja Wywiadu – EAW (European Intelligence Agency – EIA). Pojawiają się jednak głosy, że Europa ma już wystarczającą liczbę agencji, natomiast potrzebna jest pewna ich restrukturyzacja czy też modyfikacja. Obecnie działa EU Intelligence Analysis Centre (EU INTCEN), wcześniej znane jako SITCEN. Do zadań EU INCEN należy między innymi analiza i podawanie ocen na podstawie danych dostarczanych przez wywiady państw członkowskich lub źródła jawne. Od połowy lat 90. ubiegłego wieku funkcjonuje Wydział Wywiadu Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej (European Union Military Staff Intelligence Division – EUMS INTDIV). INTDIV bazuje na informacjach dostarczanych przez wywiady wojskowe państw członkowskich.

Satelita dla wywiadu

Kolejną agencją dostarczającą informacji wywiadowczych jest Centrum Satelitarne Unii Europejskiej (The European Union Satellite Centre EUSC). EUSC analizuje oraz przetwarza dane pochodzące z obrazów satelitarnych i wspiera procesy decyzyjne w dziedzinie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Obszary zainteresowania EUSC określone są przez Europejską Strategię Bezpieczeństwa i obejmują m.in. monitorowanie konfliktów regionalnych oraz działalności przestępczości zorganizowanej i organizacji terrorystycznych. Co istotne, EUSC jest w stanie dostarczać informacji geoprzestrzennych przydatnych nie tylko w walce z terroryzmem czy zorganizowaną przestępczością, lecz także w przypadku klęsk żywiołowych czy niebojowych operacji ewakuacyjnych. EUSC ściśle współpracuje z Europejską Agencją Obrony (European Defence Agency – EDA) i Europejską Agencją Bezpieczeństwa Morskiego (European Maritime Safety Agency – EMSA).

Jeszcze jedną agencją mającą swój udział w zapewnianiu bezpieczeństwa w Unii Europejskiej jest wspomniany wcześniej Europol. Agencja ta jedynie wspomaga działalność właściwych organów poszczególnych państw, ułatwia przepływ informacji między tymi organami, przygotowuje ocenę zagrożeń, analizy strategiczne i sprawozdania (przykładem może być wydawany każdego roku w kwietniu TE-SAT – EU Terrorism Situation and Trend Report). Sama nie ma jednak możliwości prowadzenia śledztw czy zatrzymywania podejrzanych osób.

Jak widać, Unia Europejska nie ma własnej agencji wywiadowczej z prawdziwego zdarzenia, a jedynie bazuje (z wyjątkiem EUSC) na informacjach dostarczanych przez wywiady państw członkowskich. Nie należy też zapominać o barierach, jakie się pojawiają w czasie współpracy wywiadów poszczególnych państw. A są one równie prozaiczne, jak skuteczne – od barier językowych czy finansowych po brak zaufania, chęć ochrony interesów własnego państwa czy obawę przed manipulacją. W sytuacji gdy wewnątrz strefy Schengen zniesiono kontrole graniczne, jurysdykcja organów ścigania ogranicza się do terytorium danego państwa, a obieg informacji nie jest całkowicie płynny, brak takiej agencji nie sprzyja bezpieczeństwu wewnętrznemu. Niestety nie zanosi się na to, by w najbliższym sytuacja miała ulec zmianie. Europol powstał na początku lat 90.ubiegłego wieku, a swoją obecną formę, agencji UE, uzyskał w 2010 roku. Jak będzie z powstawaniem Europejskiej Agencji Wywiadu, posiadającej własny HUMINT i SIGINT, czas pokaże.

kpt. mar. Robert Pawłowski
były oficer Formozy

dodaj komentarz

komentarze

~Grażyna Gostka
1421758080
Witam mają takich ludzi myślę że Polska jest jednym z bezpieczniejszych krajów UE Wierzę że obywatele mogą czuć się bezpiecznie ale jak to mówi stare polskie przysłowie lepiej dmuchać na zimne pozdrawiam i wierze że nasze dzieci są bezpieczne
76-61-6A-C8

Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Black Jack ściąga do Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Logistycy w akcji
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko na Biegu Niepodległości
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Jani, Miraculously Saved
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
101 lat Niepodległej!
Codziennie składamy legunom raport
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polacy świętowali niepodległość
Symbol zaklęty w dacie
Wołyńskie lwie serca
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
GROM na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Nowy wiceminister w MON
Wojny wygrywa rezerwa
Najwyższy skok w tandemie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
ORP „Ślązak” gotowy do służby
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wierny Polsce
Tyraliera terytorialsów
Niechciany traktat
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Mroczne serce okupowanej Europy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowa spółka lotnicza PGZ
Cybersec’19
Awanse na 11 listopada
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
Razem się szkolą, razem walczą
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO