moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wszystkie chwyty dozwolone?

Jak walczyć z barbarzyńcami, którzy chcą upadku naszego świata i cywilizacji opartej na wartościach, które tworzą nasz system polityczny? Czy zniżać się do poziomu tych, którzy ataki na niewinnych ludzi przeprowadzają z ukrycia, podstępnie… Czy jednak walczyć zgodnie z regułami, które określa prawo w poszczególnych krajach demokracji zachodniej, a więc poprzez zatrzymanie, osądzenie i skazanie? – zastanawia się mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Ostatnie zamachy ukazały dzisiejszych terrorystów jako ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, by zrealizować swoje plany. Następcy „Czarnego Września”, „Frakcji Czerwonej Armii” czy „Hamasu” stają się coraz bardziej bezlitośni w swych poczynaniach. Szczególnie terroryści wchodzący w skład Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS) czy Al-Kaidy przekroczyli rubikon bestialstwa w działaniach terrorystycznych. Nagrywanie brutalnych egzekucji zakładników z Zachodu i masowe rozstrzeliwanie wziętych do niewoli żołnierzy z armii syryjskiej to swoisty wstęp do ludobójstwa XXI wieku. Jak walczyć z kimś, kto działa w sposób pozbawiony jakichkolwiek skrupułów i reguł?

Szwadron mścicieli

W 1972 roku podczas letniej olimpiady w Monachium członkowie terrorystycznej grupy „Czarny Wrzesień” dokonali masakry zabijając jedenastu sportowców z Izraela. By ich pomścić, Mosad utworzył swoisty „szwadron mścicieli”, w skład którego weszli ludzie o różnych umiejętnościach. Ich działanie barwnie przedstawił w filmie pt. „Monachium” reżyser Steven Spielberg. Członkowie grupy likwidowali, jeden po drugim, działaczy palestyńskiego „Czarnego Września”. Zabili oni większość osób odpowiedzialnych za śmierć Izraelczyków. Jednocześnie sami „wykonawcy” sprawiedliwości także zostali namierzeni przez terrorystów. Pewnie całej prawdy o tym zdarzeniu nigdy się nie dowiemy, ale pojawia się pytanie: czy opisany sposób jest lekiem na zniszczenie terroryzmu na świecie? Nie umiem na to odpowiedzieć, nie znając dokładnie bilansu zysków i strat ukrytych w dokumentacji dotyczącej tej operacji za grubymi drzwiami sejfu Mosadu…

REKLAMA

Wolność jednostki jest jedną z wartości, która stanowi fundament naszej zachodniej cywilizacji. Terroryści nie mają oporów przed korzystaniem z przywilejów naszego systemu prawnego, skwapliwie odwołują się do prawnych sztuczek i furtek, których znajomość do perfekcji opanowali ich prawnicy. Dzięki temu często uzyskują niskie wyroki skazujące, a pobyt w wiezieniu wykorzystują zazwyczaj do samokształcenia i zdobywania bardziej zaawansowanej wiedzy dotyczącej działalności terrorystycznej. Można powiedzieć, że pobyt w więzieniu stanowi dla nich swoistą szkolę doskonalenia terrorystycznego.

Często już skazani terroryści uskarżają się na prześladowania i rasizm, co w większości wypadków nie jest prawdą. Choć faktem jest, że w większości francuskich więzień są – ustalone przez władze instytucji – podziały, jeżeli chodzi o więźniów. I tak, muzułmanie tworzą swoje oddziały, tak samo jak biali czy na przykład Korsykanie. To zaniedbanie francuskich władz penitencjarnych powoduje, że za murami więzień indoktrynacja dżihadystów odbywa się w najlepsze i bez większych przeszkód. Efekt widzieliśmy wszyscy ostatnio w Paryżu. Atak na sklep żydowski przeprowadził skazany wcześniej przestępca, który z „ideologią” Al-Kaidy zapoznał się za murami więzienia. Zatem pobyt w wiezieniu skazanego za terroryzm w większości wypadków nie jest dla więźnia procesem resocjalizacji …

Wróg publiczny numer jeden

Sposobu walki z terroryzmem, który często był wykorzystywany w amerykańskim więzieniu w Guantanamo, nie będę omawiał, bo każdy, kto obejrzał film „Wróg numer jeden” o „polowaniu” na Usamę Ibn Ladina, mógł zobaczyć, na czym on polegał. Można się tylko spierać, czy był on „efektywny”, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom amerykańskim. Czy był tylko naruszeniem praw człowieka, jak głoszą niektórzy politycy z Kapitolu, dziennikarze i obrońcy praw człowieka.

Jedno łączy wszystkie formy walki z terroryzmem. Są to niesamowite kwoty pieniędzy, które trzeba poświęcić, by likwidować zagrożenie terrorystyczne. Naloty bombowe na oddziały ISIS, zaangażowanie militarne w Afganistanie, działania wywiadów, zabezpieczenie policyjne, to wszystko pochłania ogromne nakłady finansowe. By „unieszkodliwić” jednego terrorystę, wydaje się setki tysięcy, jeśli nie miliony dolarów. Bezpieczeństwo jest bezcenne, a walka z terroryzmem wydaje się nie mieć końca. Jaką formę przyjmie ta wojna? Jakimi narzędziami się posłużymy, by obronić obywateli krajów Zachodu? Nie wiem, ale mam nadzieję, że w końcu zwyciężymy w ten lub inny sposób i obetniemy wszystkie głowy tej hydrze terroryzmu…

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze

~moon
1422209760
Ostatnie zamachy terrorystyczne we Francji pokazały że walka z terroryzmem jest nieskuteczna. Skupiono się na walkach i wojnach w państwach islamskich zamiast skupić się przede wszystkim na ochronie obywateli w Europie i "cywilizowanym" świecie. W mojej ocenie to co sie dzieje np. w Afganistanie mnie nie obchodzi dopóki obywatel mojego kraju nie jest pozbawiony tam życia lub wolności. W takim przypadku powinno się wykonać "jednorazowy" rajd na zamachowców w ich własnym kraju za porozumieniem koalicji antyterrorystycznej i danego kraju na terenie którego doszło do zbrodni (przykład Ben Ladena) a nie rozdmuchiwać wojnę na kilka-kilkanaście lat która nie przynosi wielu korzyści. Potrzeba zmobilizować wywiad, przenikać w środowiska islamistów zamieszkujących Europę i świat cywilizowany, zaostrzyć zdecydowanie kontrolę nad handlem bronią i dopiero wtedy można wydawać miliardy dolarów. W dzisiejszych czasach nie widzę żadnego problemu w przeprowadzeniu jakichkolwiek działań przy użyciu mat. wyb. przez terrorystów jednak nie będę przytaczał przykładów aby nikomu nie udzielić wskazówek jednak zdecydowana polityka "przyjmowania" islamistów do swoich krajów, inwigilacja ich i kontrola przepływu broni może w jakiś sposób zapobiec aktom przemocy. Nie wyobrażam sobie aby mniejszość "chrześcijańska" miała prawo i możliwość wybudowania kościoła np. w Afganistanie. W Polsce już się to dzieje od dawna, we Francji nagminnie, w Anglii tak samo. Polityka "praw człowieka" wobec islamistów się NIE SPRAWDZA. Wzorce można zaczerpnąć z Izraela gdzie na lotnisku nie szuka się "ładunku w walizce" tylko człowieka i jego charakteru i tam są wyniki a u nas coraz gorzej.
FA-3F-00-1E

Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Tak się zostaje prymusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Chwała powstańcom
Hekatomba na Woli
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Łączność: fundament operacji specjalnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Kurs dla saperskich ekspertów
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Not Contaminated With Routine
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lato z czerwonym terrorem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Galicyjskie przesilenie
Szarża „Hallerczyka”
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Cud Piłsudskiego
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wojskowy Hot450Challenge
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO