moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich rozpoczęła szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. Do połowy marca trening przejdzie około 1800 podhalańczyków. Żołnierze ćwiczą taktykę, obronę i natarcie. Strzelają m.in. z broni pokładowej bojowych wozów piechoty, moździerzy i wyrzutni pocisków Spike.

Jako pierwsi na podkarpackim poligonie zameldowali się żołnierze z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. – W polu jest teraz trzystu żołnierzy, ale pododdziały będą się zmieniać co dwa tygodnie – mówi kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Potem na poligonie szkolić się będą kolejne kompanie 5 Batalionu, 1 Batalion, a następnie 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej i 21 Batalion Logistyczny. Do połowy marca do Nowej Dęby wyjedzie blisko 1800 podhalańczyków, przywiozą ze sobą kilkadziesiąt jednostek sprzętu wojskowego.

Taktyka i ogień

Na początek żołnierze przechodzą zajęcia ogniowe. Strzelają z broni pokładowej wozów bojowych, karabinków, RPG, UKM i pistoletów. Strzelcy wyborowi trenują celność z karabinów SAKO i TOR. – Teraz w polu mam dwie kompanie zmechanizowane i jedną kompanię dowodzenia. Na poligonie jest też 30 bojowych wozów piechoty, a niedługo dojadą moździerze i przeciwpancerne pociski Spike – mówi ppłk Dariusz Czekaj, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Najtrudniejsze zadania czekają podhalańczyków w weekend. Dwudniowe zajęcia taktyczne rozpocznie alarm. Później żołnierze zajmą pozycje i będą bronić swoich miejsc przed nacierającym przeciwnikiem, w jego rolę wcielą się inni żołnierze jednostki. – Zadaniem pododdziałów będzie prowadzenie działań opóźniających. Zajęcia zakończą się dopiero późno w nocy. Kilkanaście godzin w polu na pewno ich zmęczy – dodaje dowódca jednostki.

Zgodnie ze scenariuszem, gdy natarcie zostanie zatrzymane, żołnierze przejdą do kontrataku. – Żołnierze osiągają bardzo dobre wyniki, choć zawsze można coś poprawić – przyznaje ppłk Czekaj. – To szkolenie jest szczególne, bo na ćwiczenia powołaliśmy rezerwistów i ochotników Narodowych Sił Rezerwowych.

Razem z rezerwą

Kilka dni temu do przemyskiej jednostki wcielono 60 żołnierzy rezerwy. Podczas dwutygodniowego pobytu w 5 Batalionie rezerwiści szkolą się razem z pododdziałami zmechanizowanymi, dowodzenia, wsparcia oraz zespołem zabezpieczenia medycznego. – Większość z nich to młodzi ludzie, dwudziestolatkowie. Najstarszy rezerwista, pięćdziesięcioletni chorąży, służył wśród medyków – opisuje kpt. Radzik.

Zanim jednak rezerwiści ruszyli na poligon, musieli odświeżyć swoje umiejętności na terenie jednostki w Przemyślu. Poznali budowę i zasady wykorzystania sprzętu wojskowego, przeszli szkolenie SERE i zdali egzaminy z WF-u. Dowódcy rezerwy – oficerowie i podoficerowie przeszli kurs instruktorsko-metodyczny. Dopiero potem rezerwiści wyjechali do Nowej Dęby.

Razem z podhalańczykami i rezerwistami w zajęciach bierze udział 50 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. – Wykonują z nami wszystkie zadania, biorą udział między innymi w marszach, w ubezpieczaniu oraz zajęciach z obrony. Na koniec czeka ich teoretyczny i praktyczny egzamin, który oceni poziom wyszkolenia – dodaje ppor. Mariusz Cygan, pełniący obowiązki dowódcy 4 kompanii.

W tym roku w ćwiczeniach rotacyjnych w całej Polsce będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Podobny limit został ustalony dla rezerwistów, którzy są wzywani na obowiązkowe ćwiczenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Arch. 21 BSP, kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1422185940
dajcie więcej gałęzi , bo nie mogę na to patrzeć ... . Trabant współczesnego pola walki ... .
4B-26-E9-39

„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
 
To nie mogło się udać, ale…
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Amerykanie modernizują polskie poligony
Beagle dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Ostatni samochód Marszałka
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Stepping out of the Shadow
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
We Are All Darfur
Dobry rok PGZ
Mobilne moździerze dla armii
Dragoni na poligonie
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Kajak idealny dla komandosa
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Network Intelligence
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Powstanie bez sukcesu
Bohaterskie Orlęta
Podoficer po nowemu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polsko-łotewska „Zima”
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO