moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich rozpoczęła szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. Do połowy marca trening przejdzie około 1800 podhalańczyków. Żołnierze ćwiczą taktykę, obronę i natarcie. Strzelają m.in. z broni pokładowej bojowych wozów piechoty, moździerzy i wyrzutni pocisków Spike.

Jako pierwsi na podkarpackim poligonie zameldowali się żołnierze z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. – W polu jest teraz trzystu żołnierzy, ale pododdziały będą się zmieniać co dwa tygodnie – mówi kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Potem na poligonie szkolić się będą kolejne kompanie 5 Batalionu, 1 Batalion, a następnie 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej i 21 Batalion Logistyczny. Do połowy marca do Nowej Dęby wyjedzie blisko 1800 podhalańczyków, przywiozą ze sobą kilkadziesiąt jednostek sprzętu wojskowego.

Taktyka i ogień

REKLAMA

Na początek żołnierze przechodzą zajęcia ogniowe. Strzelają z broni pokładowej wozów bojowych, karabinków, RPG, UKM i pistoletów. Strzelcy wyborowi trenują celność z karabinów SAKO i TOR. – Teraz w polu mam dwie kompanie zmechanizowane i jedną kompanię dowodzenia. Na poligonie jest też 30 bojowych wozów piechoty, a niedługo dojadą moździerze i przeciwpancerne pociski Spike – mówi ppłk Dariusz Czekaj, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Najtrudniejsze zadania czekają podhalańczyków w weekend. Dwudniowe zajęcia taktyczne rozpocznie alarm. Później żołnierze zajmą pozycje i będą bronić swoich miejsc przed nacierającym przeciwnikiem, w jego rolę wcielą się inni żołnierze jednostki. – Zadaniem pododdziałów będzie prowadzenie działań opóźniających. Zajęcia zakończą się dopiero późno w nocy. Kilkanaście godzin w polu na pewno ich zmęczy – dodaje dowódca jednostki.

Zgodnie ze scenariuszem, gdy natarcie zostanie zatrzymane, żołnierze przejdą do kontrataku. – Żołnierze osiągają bardzo dobre wyniki, choć zawsze można coś poprawić – przyznaje ppłk Czekaj. – To szkolenie jest szczególne, bo na ćwiczenia powołaliśmy rezerwistów i ochotników Narodowych Sił Rezerwowych.

Razem z rezerwą

Kilka dni temu do przemyskiej jednostki wcielono 60 żołnierzy rezerwy. Podczas dwutygodniowego pobytu w 5 Batalionie rezerwiści szkolą się razem z pododdziałami zmechanizowanymi, dowodzenia, wsparcia oraz zespołem zabezpieczenia medycznego. – Większość z nich to młodzi ludzie, dwudziestolatkowie. Najstarszy rezerwista, pięćdziesięcioletni chorąży, służył wśród medyków – opisuje kpt. Radzik.

Zanim jednak rezerwiści ruszyli na poligon, musieli odświeżyć swoje umiejętności na terenie jednostki w Przemyślu. Poznali budowę i zasady wykorzystania sprzętu wojskowego, przeszli szkolenie SERE i zdali egzaminy z WF-u. Dowódcy rezerwy – oficerowie i podoficerowie przeszli kurs instruktorsko-metodyczny. Dopiero potem rezerwiści wyjechali do Nowej Dęby.

Razem z podhalańczykami i rezerwistami w zajęciach bierze udział 50 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. – Wykonują z nami wszystkie zadania, biorą udział między innymi w marszach, w ubezpieczaniu oraz zajęciach z obrony. Na koniec czeka ich teoretyczny i praktyczny egzamin, który oceni poziom wyszkolenia – dodaje ppor. Mariusz Cygan, pełniący obowiązki dowódcy 4 kompanii.

W tym roku w ćwiczeniach rotacyjnych w całej Polsce będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Podobny limit został ustalony dla rezerwistów, którzy są wzywani na obowiązkowe ćwiczenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Arch. 21 BSP, kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1422185940
dajcie więcej gałęzi , bo nie mogę na to patrzeć ... . Trabant współczesnego pola walki ... .
4B-26-E9-39

„Rosyjski walec” na polskich Kresach
 
Kraken dla Kormoranów
Defendery 2020: RobUV
Ryzykowne remedium
„Aviation Detachment” w Łasku
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
A więc wojna...
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Dekady za wcześnie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kabina do zadań specjalnych
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
16 Dywizja najlepsza!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szybciej do wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybsza droga do armii zawodowej
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Październik pod znakiem Tallboya
Polsko-amerykańska współpraca
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Laserowa artyleria US Army
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowe sanitarki dla wojska
Zostań studentem ASzWoj
Komisje sejmowe o umowie z USA
Promocja oficerska w AWL
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Zamek na poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ochotnik do Auschwitz
Trenują, aby szkolić innych
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO