moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczczono pamięć ofiar KL Auschwitz

To miejsce powinno być znakiem pamięci i przestrogą dla świata – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W obchodach wzięło udział 300 byłych więźniów obozu, przedstawiciele władz blisko 50 krajów oraz duchowni wielu religii.


-Auschwitz jest miejscem, gdzie runęła nasza cywilizacja, gdzie uruchomiono przemysł śmierci i dano wyraz pogardzie dla człowieka i jego godności – podkreślił prezydent Komorowski przemawiając w Muzeum Auschwitz.

Prawo do wolności

Jak przypomniał polski prezydent, w kompleksie obozów w Oświęcimiu hitlerowcy w bestialski sposób wymordowali ponad milion ludzi, w przeważającej mierze Żydów z niemal całej Europy.

-Oprawcy chcieli też unicestwić pamięć o zabitych, dlatego to miejsce powinno być przestrogą dla świata – stwierdził Komorowski. Jak dodał, szczególnymi strażnikami tej pamięci jest każda z osób, która przeżyła Auschwitz.

Prezydent podkreślił, że potrzebna jest jednak nie tylko pamięć, ale też refleksja o źródłach tej zbrodni - totalitaryzmie, antysemityzmie i ksenofobi. Dlatego tak ważne jest respektowanie praw człowieka i wolności obywatelskich. - Nigdy żaden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, naruszać jego granic i praw do samostanowienia – zaznaczył Komorowski.


Walka o godność

O konieczności pamiętania o zbrodniach popełnionych w Auschwitz mówili też byli więźniowie obozu. Przyjechało ich z różnych krajów prawie trzystu, w tym stuosobowe grupy z Polski i Izraela.

Kazimierz Albin, deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 r. opowiadał, że każdego dnia za drutami toczyła się walka o przetrwanie i zachowanie godności. Mieszkająca w Izraelu Halina Birenbaum, która w czasie wojny straciła całą rodzinę, nazwała Auschwitz otchłanią piekła bez dna. – Dlatego trzeba zapobiegać i przeciwstawiać podobnym zbrodniom - apelowała.

Natomiast Roman Kent z USA, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, zaapelował do przywódców świata, aby działali przeciw nietolerancji, przemocy, uprzedzeniom i rasizmowi. - Nie chcemy, aby przyszłość naszych dzieci wyglądała jak nasza przyszłość - zaznaczył.

W podobnym duchu przemawiał Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. - Na objawy nienawiści trzeba reagować natychmiast, aby nie powtórzyły się zbrodnie nazizmu – mówił. Lauder jest jednym z sześciu filantropów, którzy przekazali po milionie euro na kampanię „18 Filarów Pamięci". Wspiera ona Fundację Auschwitz-Birkenau, która gromadzi pieniądze na prace w byłym obozie. Zebrano już 108 mln euro.


W obchodach rocznicowych uczestniczyli przywódcy, politycy i dyplomaci z 49 krajów. Wśród nich byli m.in. królowie Belgii Filip I i Holandii Willem-Alexander, trzynastu prezydentów, w tym Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck i Ukrainy Petro Poroszenko oraz pięciu premierów.

Stany Zjednoczone reprezentował sekretarz skarbu Jack Lew. Z Izraela przyjechał minister rozwoju regionalnego Silwan Szalom, a na czele delegacji rosyjskiej stał szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow.

Uczestnicy obejrzeli kilkunastominutowy film dokumentalny „Auschwitz” o historii obozu, wyprodukowany przez Stevena Spielberga, który także był obecny na uroczystości.

Rocznicowe obchody zakończyło zapalnie przez byłych więźniów i szefów delegacji zniczy przed pomnikiem ofiar obozu, między ruinami krematoriów w Birkenau. W intencji pomordowanych modlili się duchowni żydowscy, katoliccy, luterańscy i prawosławni.

Natomiast przed południem byli więźniowie wspólnie z prezydentem Komorowskim złożyli wieniec pod obozową Ścianą Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Dzień pamięci

Kompleks Auschwitz-Birkenau był największym hitlerowskim obozem zagłady. Niemcy założyli go w 1940 r. jako miejsce deportacji i wyniszczania Polaków. Dwa lata później powstała filia Auschwitz II-Birkenau, której głównym zadaniem była zagłada Żydów, zabijanych w komorach gazowych.

Naziści przywieźli do obozu w sumie 1,3 mln osób. Co najmniej 1,1 mln z nich poniosło tu śmierć, w tym milion Żydów. Ginęli też Polacy, Romowie i więźniowie ponad dwudziestu innych narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Witało ich ok. 7,5 tys. ocalałych więźniów.

Od 2005 r., zgodnie z uchwałą ONZ, dzień wyzwolenia obozu jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ocenia się, że w czasie II wojny naziści zamordowali blisko. 6 milionów Żydów, prawie połowa mieszkała na terenie II Rzeczpospolitej.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Łukasz Kamiński

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Mordercza obrona Warszawy
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Medycy po unitarce
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Ukraiński kurs na Zachód
16 Dywizja najlepsza!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wybuchowa edukacja
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Nowe sanitarki dla wojska
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
F-16 kończą misję w Estonii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Święto terytorialsów
Polak z Medalem NATO
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Marynarski Katyń
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kombatanci na parkiecie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ogień w natarciu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Druga kariera byłych żołnierzy
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Wesprzyj kombatantów
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Aviation Detachment” w Łasku
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Zaplecze dla Rosomaków
Polsko-amerykańska współpraca
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO