moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy komendant Portu Wojennego w Świnoujściu

27 stycznia w Porcie Wojennym w Świnoujściu miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków komendanta portu wojennego. Po blisko 8 latach komandor Jarosław Grochowina przekazał obowiązki komendanta portu komandorowi porucznikowi Markowi Bartkowskiemu, dotychczasowemu szefowi sztabu jednostki.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w obecności dowódcy
8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Jarosława Zygmunta, poseł Ewy Żmudy-Trzebiatowskiej, prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, dowódców oraz pododdziałów z jednostek wojskowych świnoujskiej flotylli, a także żołnierzy i pracowników komendy i zaproszonych gości.

– Zdaję sobie sprawę, że przede mną lata wytężonej pracy. Myślę, że dzięki wsparciu specjalistów z podległych mi komórek świnoujska komenda dalej będzie się rozwijała
i spełniała swoje zadania – powiedział kmdr por. Marek Bartkowski.

REKLAMA

Komandor porucznik Marek Bartkowski urodził się 5 czerwca 1962 roku w Lidzbarku. W 1982 roku, po ukończeniu technikum zawodowego, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu. W 1986 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika oraz skierowany do służby w świnoujskiej Komendzie Portu Wojennego. Zajmował w niej wiele stanowisk służbowych od szefa służby, poprzez szefa służb kwatermistrzowskich - zastępcy komendanta oraz szefa logistyki, aż do zastępcy komendanta - szefa sztabu, którym był od blisko 8 lat.
Kmdr por. Marek Bartkowski stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach. W 1988 roku ukończył studia w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu uzyskując tytuł zawodowy magistra ekonomii, a w roku 1996 ukończył studia podyplomowe w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1997 roku odbył staż w niemieckiej Bazie Morskiej Warnemünde. W 2003 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Komandor porucznik Marek Bartkowski został odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Od 1986 roku mieszka z żoną Barbarą w Świnoujściu. Ma dwójkę dzieci: syna Tomasza oraz córkę Małgorzatę. Jest zwolennikiem aktywnego spędzania wolnego czasu.

Komandor Jarosław Grochowina urodził się 11 czerwca 1958 roku w Szczecinie. W 1978 roku, po ukończeniu Technikum Zawodowego, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1982 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki. W latach 1983 - 1989 służył na różnych stanowiskach w 2. Brygadzie Okrętów Desantowych oraz w 12. Dywizjonie Trałowców. W 1989 roku rozpoczął służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni na stanowisku starszego instruktora. W latach 1990 - 1992 zajmował stanowisko służbowe zastępcy dowódcy dywizjonu oraz stanowisko oficera dowództwa w Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. Następnie przez okres sześciu lat pełnił obowiązki starszego oficera w Terenowym Aparacie Mobilizacyjnym w Świnoujściu. W 1998 roku wyznaczono go na stanowisko zastępcy szefa sztabu, a następnie, od 2002 roku, na szefa sztabu - zastępcę Komendanta Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. 1 lipca 2007 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko Komendanta Portu Wojennego Świnoujście.
Komandor Jarosław Grochowina jest absolwentem studiów podyplomowych w Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów operacyjno - strategicznych w Akademii Obrony Narodowej. Został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami: „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Od 1982 roku z żoną Haliną mieszka w Świnoujściu. Ma dwóch synów: Przemysława i Bogusława. Pasjonuje się historią.

Tekst: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brawurowe zagony motorowe
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
PGZ będzie obecna na MSPO
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie porty bardziej otwarte
Krwawy Wołyń
Na misjach święta inne niż zwykle
Emisariusz heroiczny
Wojsko ma ofertę dla cywili
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Kraby w Bolesławcu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Oficer jak biała karta...
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szkolenie wodne podhalańczyków
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Żołnierze w sztafecie pomocy
Rakiety z Mesko w F-35
Mały Katyń pod Augustowem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Dogrywka „Defendera”
Ułańska szarża
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Odznaka dla ratowników pola walki
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnicy na ratunek
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda jedzie do USA
Kolejne Groty dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO