moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali przyszli oficerowie rezerwy

Do Wrocławia przyjechali z całej Polski. Mają dyplomy wyższych uczelni, a wielu z nich może pochwalić się dodatkowymi kwalifikacjami. Jako pierwsi w historii rozpoczęli służbę przygotowawczą na potrzeby korpusu oficerów Narodowych Sił Rezerwowych. Po miesiącu szkolenia, 40 ochotników złożyło dziś we Wrocławiu przysięgę.


W koszarach Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych ochotnicy szkolą się od 7 stycznia. – Choć służba przygotowawcza funkcjonuje od 2010 roku, to turnus na potrzeby korpusu oficerów jest pierwszym w historii od jej wprowadzenia – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik WSOWL.

Chętnych na przyszłych oficerów rezerwy nie brakowało, dlatego wojsko mogło wybrać najlepszych kandydatów. – Złożyłam dokumenty w połowie ubiegłego roku. Wtedy nie do końca było jeszcze wiadomo, czy taki turnus w ogóle ruszy. Gdy okazało się, że zaczyna się w styczniu, ucieszyłam się, bo w końcu mogę realizować swoje plany – mówi szer. pchor. Magdalena Czekatowska z Zielonej Góry. Ochotniczka przekonała komisję swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami. Jest absolwentką dziennikarstwa oraz zarządzania zasobami ludzkimi, ma m.in. certyfikat płetwonurka głębinowego, kurs pomocy przedmedycznej, rozpoczęła kurs spadochronowy. – Moje życie od dłuższego czasu kręci się wokół wojska. Gdy pracowałam w mediach, współpracowałam ze środowiskiem wojskowym, mój mąż jest żołnierzem. Teraz mam okazać poznać armię od tej drugiej strony – przyznaje.

Najlepsi z najlepszych

Wśród grona ochotników znalazł się także szer. pchor. Rafał Waliłko z Piły, absolwent wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim. – Mam tradycje mundurowe w rodzinie. Chciałem na własnej skórze przekonać się, jak ma się teoria do praktyki – mówi. Podobnie jak koleżanka z turnusu może pochwalić się uprawnieniami płetwonurka. Na koncie ma też ukończony kurs spadochronowy oraz starty w zawodach pływackich i walki wręcz.

Szeregowi Magdalena i Rafał, razem z 38 innymi kandydatami na oficerów rezerwy pierwszy miesiąc szkolenia mają już za sobą. W tym czasie poznawali m.in. wojskowe regulaminy, budowę broni, przeszli też szkolenie medyczne i inżynieryjno-saperskie. – Ochotnicy poradzili sobie znakomicie, a zajęcia przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Nie traciliśmy zbyt wiele czasu na dodatkowe wyjaśnienia, bo ci młodzi ludzie są niesamowicie zaangażowani, chętni do wykonywania zadań i – co ma duże znaczenie – ułożeni i zdyscyplinowani – ocenia kpt. Damian Przerwa, dowódca kompanii szkolnej z WSOWL.


Sami ochotnicy przyznają, że ten, dość krótki jeszcze pobyt w wojsku spełnił ich oczekiwania. – Nie miałam żadnych problemów z aklimatyzacją i podporządkowaniem się wojskowej hierarchii. Jestem tu przecież po to, by się czegoś nauczyć. Najbardziej spodobała mi się taktyka, oraz – powiem przewrotnie – to, że jak rano wstaję, to nie mam problemu co na siebie włożyć – żartuje szer. pchor. Czekatowska.

Najważniejszy dzień

Do dzisiejszej przysięgi trenowali niemal od pierwszego dnia pobytu w koszarach. Liczyła się postawa, właściwe ułożenie rąk i nóg, koordynacja. – Porównując umiejętności z początku szkolenia, jest dużo, dużo lepiej. Ale zajęcia z musztry dały się niektórym fizycznie we znaki. Poza tym nie było żadnych niedogodności – mówi kpt. Przerwa.

Dziś ochotnicy złożyli uroczyste ślubowanie. Potem maszerując wyćwiczonym defiladowym krokiem zaprezentowali się przed najbliższymi. Szer. pchor. Czekatowskiej towarzyszyli rodzice, siostra, mąż i córeczka. – To jeden z ważniejszych dni w życiu żołnierza. Kolejnym, mam nadzieję, będzie promocja oficerska – mówi ochotniczka.

Podobne plany ma szer. pchor. Waliłko. – Ten miesiąc nauki wojskowego rzemiosła pozwolił mi ostatecznie podjąć decyzję o kontynuowaniu mundurowych tradycji. Chciałbym podpisać kontrakt w NSR, odbyć ćwiczenia rotacyjne i starać się o etat zawodowca – mówi ochotnik.

Służba przygotowawcza kandydatów na oficerów NSR potrwa do lipca. Teraz przez dwa miesiące kontynuować będą oni szkolenie ogólnowojskowe, potem czeka ich trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne. – W poszczególnych centrach szkolenia zdobywać będą wiedzę i umiejętności w specjalnościach między innymi prawnej, finansowej i logistycznej – tłumaczy mjr Szczepański. Ta część szkolenia obejmie także dwutygodniową praktykę dowódczą w jednostkach wojskowych, w ramach której ochotnicy pełnić będą funkcję dublerów dowódców plutonów.

Półroczne szkolenie zakończy się egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Nadana mu też zostanie specjalność wojskowa, zgodnie z którą był kształcony. Osobom, które podpiszą kontrakty na pełnienie służby w ramach NSR, zostaną nadane przydziały kryzysowe na stanowiska w jednostkach wojskowych w całej Polsce. Po odbyciu ćwiczeń wojskowych, osoba taka będzie mogła być mianowana na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

Razem z kandydatami na oficerów rezerwy przysięgę złożyło tez dzisiaj 11 słuchaczy studium oficerskiego.


Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy zainteresowani są służbą wojskową, ale nigdy wcześniej nie odbyli przeszkolenia wojskowego. Głównym jej celem jest gromadzenie zasobów wyszkolonych rezerw osobowych, w tym w szczególności na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

Turnusy służby przygotowawczej prowadzone są od 2010 roku. Jak dotąd jednak szkolenie organizowane było niemal wyłącznie na potrzeby korpusu szeregowych. W Poznaniu trwa teraz drugi jednolity pięciomiesięczny turnus dla podoficerów (dwa razy w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zorganizowano też – w dwóch etapach – szkolenie dla studentów, na potrzeby korpusu podoficerów).

W 2015 roku wojsko w ramach służby przygotowawczej w trzech korpusach (oficerski, podoficerski i szeregowych) zamierza przeszkolić do 6 tysięcy osób.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na misjach święta inne niż zwykle
Zbiegowie z innego świata
Ochotnicy na ratunek
Ułańska szarża
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda jedzie do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
Kolejne Groty dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brawurowe zagony motorowe
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Online z mistrzami sportu
Most do współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Szkolenie wodne podhalańczyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Rakiety z Mesko w F-35
Współzawodnictwo rozwija
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaną kolejne strzelnice
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Groty z granatnikiem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Laserowa artyleria US Army
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko ma ofertę dla cywili
PGZ będzie obecna na MSPO
Kraby w Bolesławcu
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO