moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla weteranów – gwardziści z USA dzielą się know-how

Jak wygląda amerykański system opieki nad weteranami i które rozwiązania stosowane w Stanach Zjednoczonych warto przyjąć w Polsce – o tym między innymi mówili przedstawiciele Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy przyjechali do Polski. Amerykanie odwiedzili Centrum Weterana, Dowództwo Operacyjne oraz kawalerzystów z Tomaszowa Mazowieckiego.


Amerykańscy Gwardziści przyjechali do Polski na trzydniowe seminarium poświęcone systemowi opieki nad weteranami i rodzinami żołnierzy uczestniczących w misjach. Amerykanie opowiadali m.in. o stosowanych u nich rozwiązaniach medycznych i psychologicznych skierowanych do weteranów oraz żołnierzy poszkodowanych na misji i ich bliskich. Wojskowi z USA przedstawili szczegóły działania pakietów opieki zdrowotnej: szpitalnej oraz domowej. Podkreślali konieczność wspierania kobiet-weteranów.

Pułkownik Paul Fanning, który stał na czele amerykańskiej delegacji, opisał system zabezpieczeń społecznych, ubezpieczeń emerytalnych, świadczeń pieniężnych dla rodzin obejmujących wypłatę zasiłków emerytalnych, rentowych i pogrzebowych oraz odszkodowań i grantów związanych z wsparciem dzieci weteranów i niwelowaniu różnic w ich wykształceniu. – Amerykanie wyjaśniali także jak działa u nich system wsparcia prawnego, opieki duchowej i wolontariatu – dodaje mjr Marek Pietrzak z wydziału prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak pomagają w USA

Jednym z realizowanych w USA programów pomocowych jest medyczny projekt „Wounded Warrior”. Z kolei z myślą o weteranach, którzy chcą wrócić do aktywności zawodowej, opracowano program „Soldier for Life”.


– Mam nadzieję, że nasza współpraca przyniesie korzyści weteranom i rodzinom poległych na misjach – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Podpułkownik przyznał, że kilka amerykańskich propozycji szczególnie go zainteresowało. – Chciałbym przenieść na polski grunt zwolnienia podatkowe dla firm, które zatrudniają weteranów – mówi. Dyrektor Centrum przyznaje jednak, że Polska dopiero zaczyna tworzyć system opieki nad weteranami, a Amerykanie mają w tym zakresie długoletnie doświadczenia.

Odrobiliśmy lekcję

Natomiast o polskich regulacjach prawnych i opiece nad weteranami mówił płk Wojciech Kaliszczak, szef Oddziału Komunikacji Społecznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer opisywał rozwiązania dotyczące opieki socjalnej, zdrowotnej i rodzaje świadczeń materialnych. Gwardzistów interesowały zasady działania wojskowych centrów pomocy rodzinie, które działały przy jednostkach wojskowych podczas służby żołnierzy na misjach. – Dla nas to było bardzo ważne spotkanie, bo Amerykanie mają doskonale rozwinięty system opieki nad weteranami. Ale i my odrobiliśmy już swoją lekcję i nie powinniśmy się wstydzić – zapewnia płk Jacek Mela, pełnomocnik Oddziału Służby Poza Granicami Państwa Zarządu Zasobów Osobowych Dowództwa Generalnego, który podczas spotkania z Amerykanami opowiadał jak Dowództwo Generalne oraz podległe mu jednostki opiekują się weteranami misji i ich rodzinami.

Podczas wizyty w Polsce Gwardziści z Illinois zwiedzili stołeczne Centrum Weterana, gdzie oddali hołd żołnierzom poległym na misjach. Poznali też strukturę i zadania nowo powstałej placówki. Gwardziści byli gośćmi Dowództwa Operacyjnego, a na zakończenie wizyty pojechali do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Amerykanie odwiedzili jednostkę z Tomaszowa Mazowieckiego nie przez przypadek. To właśnie w szeregach tej brygady służy wielu weteranów, którzy przez dekadę walczyli na misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Jolanta Maciaszek, mjr Marek Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Weterani znów staną na macie
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ochotnicy na ratunek
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
PGZ będzie obecna na MSPO
Prezydent Duda jedzie do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 sekund Liberatora
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Fordy, a nie Nissany
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaną kolejne strzelnice
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rakiety z Mesko w F-35
Testament Polski Walczącej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kraby w Bolesławcu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ułańska szarża
Groty z granatnikiem
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Brawurowe zagony motorowe
Ogromne zainteresowanie Soną
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ofensywa Tuchaczewskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kolejne Groty dla wojska
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO