moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna hybrydowa w Drawsku

Na poligonie w Drawsku Pomorskim pododdziały 12 Brygady szkolą się z amerykańskimi żołnierzami. Polacy w ten sposób przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Będzie on najważniejszym zadaniem „Błękitnej Brygady” w przyszłym roku – mówi pułkownik Dariusz Górniak, dowódca 12 BZ.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej, wystawiana przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację, będzie znacząco różnić się od wcześniejszych zmian. – Do tej pory było tak, że batalion manewrowy, będący trzonem Grupy, wystawiany był przez jedno państwo. W Wyszehradzkiej Grupie Bojowej batalion będzie wielonarodowy i tworzyć go będą kompanie zmotoryzowane z Polski, Słowacji i Węgier – wyjaśnia mjr Piotr Puchała, zastępca dowódcy 1 Batalionu Legionów 12 BZ.

REKLAMA

Dlatego priorytetem podczas szkolenia pododdziałów oddelegowanych do dyżuru bojowego Grupy jest ćwiczenie NATO-wskich procedur, zgodnie z którymi ma ona funkcjonować. Szczecińscy żołnierze korzystają z doświadczeń amerykańskich wojskowych z 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych, którzy od połowy stycznia szkolą się na drawskim poligonie. – Z Amerykanami ćwiczyliśmy zagadnienia związane z organizacją obrony batalionu, szturm na obiekt i jego przeszukiwanie, procedury ewakuacji rannych z pola walki z wykorzystaniem amerykańskich śmigłowców, przyjęcie zaopatrzenia drogą lotniczą oraz przerzut pododdziałów rozpoznawczych w rejon działań – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy szczecińskiej brygady.

Wczoraj polscy i amerykańscy żołnierze ćwiczyli scenariusz rodem z wojny hybrydowej. Polska baza na misji stabilizacyjnej w fikcyjnym kraju została zaatakowana przez terrorystów. Nie był to szczególnie intensywny ani trudny do odparcia szturm. Pluton Rosomaków bardzo szybko poradził sobie z kilkudziesięcioma napastnikami atakującymi od strony łąk. Sytuacja skomplikowała się, gdy nagle z odsieczą terrorystom ruszyła regularna armia sąsiedniego państwa, a konkretnie jej pododdziały zmechanizowane uzbrojone w bojowe wozy piechoty. Ponieważ taki przeciwnik wymagał już nieco „większego” kalibru, do walki włączyła się artyleria. Wykonana siłą całej baterii Dan nawała ogniowa zatrzymała natarcie nieprzyjaciela, umożliwiając wyznaczonym do roli QRF (Quick Reaction Force) plutonom Rosomaków oraz amerykańskich Strykerów wykonanie kontrataku.

Sojuszniczym komponentem bojowym, czyli dwoma plutonami Rosomaków oraz plutonem Strykerów, dowodził kpt. David Engoren, szef jednej z kompanii 2 Pułku Kawalerii. – Wasi żołnierze są świetnie wyszkoleni i bardzo dobrze znają zarówno język angielski, jak i NATO-wskie procedury. Nie było więc najmniejszych problemów podczas wspólnych działań bojowych – podkreślał.

Dziś żołnierze ponownie będą ćwiczyć podobny scenariusz. Zostanie on jednak rozbudowany o zadania inżynieryjne. – Przy użyciu ładunków wydłużonych, tak zwanych rur bangalore, wykonają oni przejścia w zaporach inżynieryjnych nieprzyjaciela, dzięki czemu nasze Rosomaki i ich pluton zmotoryzowany będą mogły kontynuować kontruderzenie skrzydłami – wyjaśnia kpt. Błaszczak.

W ramach operacji „Atlantic Resolve” od półtora roku w Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii szkolą się kilkusetosobowe pododdziały amerykańskiej armii. W Polsce jako pierwsi pojawili się spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej, których zmienili pancerniacy z 1 Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej. Ich natomiast zastąpili kawalerzyści z 3 Batalionu 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 roku. Polska wyznaczyła do niej pododdziały z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Online z mistrzami sportu
 
MBDA w walce o „Narew”
Białe noce podhalańczyków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Army of Medics
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Akcja krwiodawstwa proobronnych
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Widzieć i nie być widzianym
Pilot F-16 oślepiony laserem
Amerykanie odmładzają F-16
Partyzanci rozgromili ubeków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na zakupy do sklepu AMW
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podchorążowie za sterami Bielików
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko przeciw wirusowi
Co z tegorocznym MSPO?
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Poszukiwania Magneto
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Harpun” do walki
„Spartan” znów na Mazurach
Specjalsi świętują
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicza Sona
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rubiny w walce z epidemią
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Patrioty z polskimi przyczepami
Ćwiczenia z torpedą
Prawdziwi wojownicy
Gotowi na „Defendera”
Obradowała Rada Gabinetowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pracowity tydzień flotylli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO