moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unia zreformuje politykę obronną?

Europa jest dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – otoczona kryzysami i konfliktami zbrojnymi. Jednocześnie pokazała swoją wolę, gotowość i zdolność do adekwatnej reakcji na te wyzwania – oświadczyli ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec po spotkaniu w Poczdamie. Politycy rozmawiali o strategii obronnej UE i NATO.

Do spotkania w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego doszło wczoraj późnym wieczorem. Do Poczdamu przyjechali szefowie resortów obrony Polski – Tomasz Siemoniak, Niemiec – Ursula von der Leyen oraz Francji – Jean-Yves Le Drian. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej i jej relacji z NATO.

Ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec zwrócili się do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini z apelem, by wspólna polityka obronna stała się dla Unii Europejskiej priorytetem. Co więcej, zaproponowali reformę Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obronności. – W liście, my, ministrowie obrony, (...) przedstawiamy propozycje zmierzające do poprawy efektywności i prezencji WPBiO, dalszego rozwijania wspólnych zdolności wojskowych i kształtowania przyszłości europejskich przemysłów obronnych – oświadczyli. Te propozycje mają związek z zaplanowanym na czerwiec posiedzeniem Rady Europejskiej, które będzie poświęcone właśnie wspólnej polityce obronnej Unii.

REKLAMA

Zdaniem ministrów wzmocnienie potencjału obronnego UE powinno nastąpić m.in. dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt wojskowy, taki jak drony, systemy łączności czy systemy tankowania samolotów w powietrzu. – Poprawa zdolności wojskowych Europejczyków wzmacnia jednocześnie NATO – tłumaczyli szefowie MON Trójkąta Weimarskiego.

Podczas spotkania oceniono także, jak realizowane są postanowienia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Walii. Poruszono również kwestię przygotowań do spotkania przywódców NATO, które odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. – Francja, Niemcy i Polska w szczególnym stopniu angażują się w realizację decyzji szczytu NATO w Walii i jako państwa ramowe podczas tworzenia sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO będą podejmować praktyczne działania mające na celu wspieranie ścisłej współpracy oraz będą dążyć do szerokiej kooperacji w ramach realizacji NATO Assurance Measures – podkreślili ministrowie.
Dodali, że „w konsekwencji niezgodnego z prawem międzynarodowym postępowania Rosji na Krymie i polityki Moskwy w ostatnich miesiącach Sojusz zadecydował o podjęciu szeregu kroków dla podkreślenia zdecydowania i solidarności swoich państw członkowskich”.

Politycy rozmawiali również na temat zacieśnienia współpracy obronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Francja, Niemcy i Polska mają wspólne interesy bezpieczeństwa. Żadne państwo w Europie nie jest dzisiaj w stanie samo stawić czoła wszystkim wyzwaniom europejskiego bezpieczeństwa. Prowadząc konsultacje strategiczne i dając praktyczne impulsy, Trójkąt Weimarski może wnosić istotny wkład do bezpieczeństwa Europy – uznali szefowie resortów obrony.

Wczoraj także Tomasz Siemoniak, Ursula von der Leyen oraz Jean-Yves le Drian złożyli wieńce w Lesie Pamięci, niedawno utworzonym miejscu pamięci poświęconym żołnierzom poległym podczas misji zagranicznych Bundeswehry.

Państwa Trójkąta Weimarskiego chcą usprawnić unijną politykę bezpieczeństwa dzięki:

– inicjowaniu nowej Europejskiej Strategii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz pomocy w jej kształtowaniu,

– wspieraniu działań w dziedzinie szkolenia, pomocy, doradztwa i mentoringu na rzecz państw partnerskich i organizacji regionalnych w ramach inicjatyw Enable and Enhance wzgl. Train and Equip,

– przygotowanie grup bojowych UE do misji typu Entry Operation, ciągłe zaangażowanie w realizację czterech programów kluczowych zdolności (komunikacja satelitarna, zdalnie sterowane samoloty bezzałogowe, tankowanie w powietrzu oraz cyberprzestrzeń) w ramach Europejskiej Agencji Obrony,

– wspieranie wykonania czynności przygotowawczych stanowiących podstawę programów badawczych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony,

– wskazywanie dróg dalszego zacieśniania współpracy między UE a NATO.

JT/MON

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Weterani znów staną na macie
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Polskie porty bardziej otwarte
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kraby w Bolesławcu
Mały Katyń pod Augustowem
Brawurowe zagony motorowe
Ochotnicy na ratunek
Kolejne Groty dla wojska
Dogrywka „Defendera”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Odznaka dla ratowników pola walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko ma ofertę dla cywili
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Krwawy Wołyń
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rakiety z Mesko w F-35
Więcej celowników z PCO dla wojska
Emisariusz heroiczny
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
W MON o polsko-słowackiej współpracy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ułańska szarża
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
PGZ będzie obecna na MSPO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO