moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczna Polska. Główne zadanie rządu

Silna armia to fundament bezpieczeństwa – mówiła premier Ewa Kopacz podczas konferencji podsumowującej pół roku działania jej rządu. Wśród zrealizowanych zapowiedzi premier wymieniła opracowanie ustawy podnoszącej wydatki na obronność do 2 proc. PKB, przyjęcie planu wzmacniania bezpieczeństwa kraju i otwarcie Centrum Weterana.


Film: KPRM

– Ponad połowa tego, co zadeklarowałam w exposé, zostało już zrealizowane – zapewniała dziś premier Ewa Kopacz. Pół roku temu szefowa rządu wygłosiła w Sejmie exposé, w którym przedstawiała najważniejsze cele swojego gabinetu. Wśród priorytetów wymieniła kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski. Najważniejszą sprawą było zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 1,95 proc. do 2 proc. PKB. Projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady finansowania armii został opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, następnie przyjęty przez rząd i przesłany do parlamentu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone jeszcze przed wakacjami. Ustawa zacznie obowiązywać od przyszłego roku. W praktyce oznacza to, że do budżetu MON trafi dodatkowe 800 mln zł. – Dzięki temu w 2016 roku będziemy mieli największy w historii Polski budżet obronny – podkreśla Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej Komisji Obrony.

Premier Kopacz podkreśliła, że przez minione pół roku został przyjęty niezwykle istotny dla obronności Polski plan wzmacniania bezpieczeństwa kraju. W sposób kompleksowy opisuje on zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa państwa, jednak szczegóły nie są znane, gdyż dokument jest tajny. Premier dodała, że Polska zaangażowała się także na forum międzynarodowym w zapewnienie bezpieczeństwa Europy m.in. poprzez zwiększenie obecności wojsk NATO w naszym regionie. Wspomniała także o polskich staraniach w budowaniu europejskiej solidarności na rzecz Ukrainy. – Dzięki naszej konsekwencji i działaniom udało się zachować jedność państw Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie – podkreślała premier.


Poseł Cezary Tomczyk zauważa, że premier Ewa Kopacz w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa realizuje więcej niż zapowiadała w exposé. – Mam tu na myśli chociażby organizację na szeroką skalę ćwiczeń rezerwistów. W ostatnich miesiącach dostrzeżono też rolę i znaczenie organizacji proobronnych działających w Polsce – wymienia poseł.

Podobnego zdania jest Bożena Sławiak (PO) z sejmowej Komisji Obrony. – Rząd jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa państwa. Widać to na przykładzie liczby ćwiczeń polskiego wojska z żołnierzami NATO. Rok 2015 będzie pod tym względem rekordowy. To pokazuje, że możemy liczyć na wsparcie sojuszników – mówi poseł Bożena Sławiak. Dodaje, że dzięki decyzji MON możliwe będzie organizowanie szkoleń wojskowych dla ochotników z cywila.

Co jeszcze zostało zrealizowane? Pół roku temu premier zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 39 mln zł dla żołnierzy z najdłuższym stażem. W ten sposób rząd chce premiować dłuższy okres służby oficerów i podoficerów. Na początku roku resort obrony przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

W grudniu ubiegłego roku premier Kopacz otworzyła Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Jesteśmy z was dumni. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego – mówiła wówczas premier. Szefowa rządu podkreślała, że profesjonalizm uczestników misji wystawia jak najlepsze świadectwo polskiemu wojsku i naszemu krajowi.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1427805180
Czy jakże szanowna pani premier dąży do wojny czy o co jej chodzi z tą bezpieczną Polską?;] Żadne konkrety nie są podane bo takich brak a program modernizacji ciągnie się i wszystko odkładane na później. Mam nadzieje że Polacy zmądrzeli i nie zagłosują kolejny raz na PO!
4F-E4-DC-8D

10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Współzawodnictwo rozwija
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Defender” – pracowity poligon saperów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Informacja Prasowa
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Testament Polski Walczącej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent z wizytą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wyzwania polskiej prezydencji
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kraby w Bolesławcu
Laserowa artyleria US Army
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Weterani w pasiece
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
16 sekund Liberatora
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Zbiegowie z innego świata
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Groty z granatnikiem
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kajmany na gąsienicach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO