moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie mundury wzorem dla NATO

Opracowane przez Polaków mundury, które wraz z wyposażeniem osobistym tworzą wielostopniowy system ochrony przed ogniem i poparzeniami, zdobyły uznanie zagranicznych ekspertów. Dlatego grupa działająca w NATO, która zajmuje się kwestiami umundurowania, spotka się w przyszłym roku w Polsce. Amerykanie zaś zaproponowali już wspólne badania i testy.

W ramach NATO funkcjonuje wiele roboczych grup, które zajmują się opracowaniem sojuszniczych norm, czyli jednolitych wymagań dla danego sprzętu i uzbrojenia. Istniejąca od kilkunastu lat grupa robocza Combat Clothing, Individual Equipment and Protection – CCIEP zajmuje się szeroko pojętym wyposażeniem osobistym żołnierza. Chodzi nie tylko o mundury, ale również systemy przenoszenia oraz wyposażenie ochronne: kamizelki kuloodporne, hełmy itp. Dwa lata temu do tej grupy została zaproszona także Polska.

– Zostaliśmy do niej wprowadzeni przez naszych południowych sąsiadów, Czechów, z którymi od ponad trzech lat blisko współpracujemy w zakresie nowych, trudnopalnych mundurów – mówi ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Dodaje, że wiosną 2014 roku, podczas pierwszego spotkania grupy z naszym udziałem, polscy przedstawiciele mówili o pracach nad nowymi mundurami wzór 2010 oraz wielopoziomowym systemem ochrony (przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i oparzeniami) dla polskiej armii.

Część członków grupy była sceptyczna wobec wysiłku, jaki polska armia wkłada w opracowanie trudnopalnych mundurów. Jedynie przedstawiciele USA byli zainteresowani projektem. – Kiedy spotkaliśmy się kilka tygodni temu w Kanadzie, okazało się, że zdecydowana większość państw zmieniła zdanie i uważa, że ochronie przed skutkami ognia i poparzeniami należy poświęcić znacznie więcej uwagi – mówi ppłk Fedejko.

Pułkownik Krzysztof Kacprzak, szef Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej z Łodzi, podkreśla, że w zmianie stanowiska innych armii NATO nie ma nic dziwnego. – W polskiej armii jeszcze dziesięć lat temu nie przykładano tak wielkiej wagi do tego zagadnienia. W przypadku mundurów najważniejsze było, aby były trwałe i wygodne – mówi.

Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy uczestniczą w pracach grupy CCIEP, podkreślają, że zainteresowanie innych państw polskimi pracami nad wielopoziomowym systemem ochronnym było tak duże, że członkowie grupy zaproponowali, aby przyszłoroczne spotkanie w kwietniu 2016 roku odbyło się w Polsce. – Chcą zapoznać się szczegółowo z całym naszym programem mundurowym, z zapleczem badawczo-rozwojowym oraz możliwościami polskiego przemysłu w tym zakresie – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zanim jednak zagraniczni specjaliści przyjadą do Polski, nasi wojskowi prawdopodobnie wybiorą się z polskimi mundurami do USA. Amerykanie organizują w tym roku badania trudnopalności umundurowania i zaprosili członków grupy CCIEP do wzięcia w nich udziału.

Grupa CCIEP działa w ramach NATO Army Armaments Group (NAAG) Land Capability Group on Dismounted Soldier System (LCG DSS). Należą do niej: Szwecja, Stany Zjednoczone, Francja, Austria, Holandia, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Niemcy, Czechy, Grecja, Węgry, Hiszpania, Litwa, Łotwa oraz od ubiegłego roku Polska.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~BS
1428502800
Katol: Doskonale wiem, o czym piszę. A Ty jesteś leniwy, bo nie chciało Ci się użyć google. Kubaa: Nie mundurów przeciwogniowych, a trudnopalnych. Jest to poważna różnica.
E8-85-00-A0
~Katol
1428479940
~kubaa - może tak, a może nie. p.s. Ja ostatnio zaadresowałem mikrofalówkę na rozmrażanie mięsa.
4B-26-E9-39
~kubaa
1428465120
z ciekawości. czy stworzenie przeciwogniowych mundurów to jest zaadresowanie istniejącego problemu? Czy w wojsku mamy dużo przypadków wystąpienia poważnych poparzeń podczas prowadzenia operacji?
62-C4-5C-0D
~Katol
1428428940
~BS - jak byś nie był leniwy to byś pomógł, lub nie masz pojęcia o czym piszesz- co bardziej prawdopodobne.
4B-26-E9-39
~BS
1428400620
Katol - jak byś nie leniwy i nie chciało ci się skorzystać z wyszukiwarki to pewnie bym ci pomógł. ale jesteś leniwy. A co ma oferta karabinka do okrętów albo systemów Aster? Tyle co piernika do wiatraka.
E8-85-00-A0
~Katol
1428400380
~Bartek -pytam się, bo mi to za długo trwa. żeby nie było jak z grafenem , conceptem PL 01 , czy karabinem powtarzalnym wz. M38 . wdrażamy pomysły z prędkością średniowiecza.
4B-26-E9-39
~Bartek
1428397140
To dowidzi że nie jesteśmy głupim narodem, tylko mamy głupich rządzących, a gdyby tak mądrzy rządzili mądrymi...?
F7-BC-10-4D
~Katol
1428396360
~BS - a jak myślisz dlaczego pytam ? odp. Bo nie jestem w temacie. Byś trochę więcej napisał z linkami do źródeł.. . Nasuwaj a się mi - jak tak było- następujące pytania : 1. dlaczego nie przeszedł . Zły ,czy nie , bo nie. Jak zły , to co złe i czy już poprawili? Jak nie , bo nie to dlaczego rozważamy w ogóle ofertę na Aster 15/30 czy też francuskie OP , ... . ?
4B-26-E9-39
~BS
1428393660
Katol - a raczyłeś przeczytać, że startował i nie przeszedł do kolejnego etapu?
E8-85-00-A0
~Katol
1428391620
Dlaczego MSBS nie startuje w przetargu do Francji ?
4B-26-E9-39

For the Right Cause
 
Symulatory strzelań Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Ważka bliżej
Pretorianie na Mazurach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nauka zimowego pływania
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
JWK z odznaką pamiątkową
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rywalizacja strzelców wyborowych
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
We Are All Darfur
Stulatka hydrografia
Darłowo czeka na śmigłowce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Śmierć bohatera
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Podziemna potęga
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO