moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca dywizjonu artylerii samobieżnej

Podpułkownik Dariusz Słota objął obowiązki dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Uroczystość odbyła się 14 kwietnia.

W czasie uroczystego apelu z okazji zdania i objęcia obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciecha Kucharskiego oraz zaproszonych gości żołnierze 14 das przywitali nowego dowódcę podpułkownika Dariusza Słotę. Zdającym obowiązki był ppłk Ryszard Sugalski, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Jarosław został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Złożenie meldunku i odegranie hymnu państwowego rozpoczęło uroczystość. Następnie odczytano decyzję ministra obrony narodowej o zwolnieniu ppłk. Dariusza Słoty z wcześniejszego stanowiska służbowego w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych i wyznaczeniu na nowe – dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 14 das oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dowódca brygady w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki podpułkownikowi Sugalskiemu za wzorową i pełną zaangażowania służbę.

REKLAMA

Do obejmującego stanowisko powiedział: – Panie pułkowniku Słota, pana poprzednik przekazuje panu wspaniały, równy, zgrany i profesjonalny zespół artylerzystów. Jestem przekonany, że żołnierze 14 Dywizjonu nigdy pana nie zawiodą. Musi pan o nich dbać, a oni odwdzięczą się panu swoim sercem, poświęceniem. Życzę panu samych sukcesów, żołnierskiego szczęścia oraz powodzenia na nowej drodze. Zgodnie z tradycją podhalańczyków, zdający obowiązki ppłk Sugalski przekazał swojemu następcy przechodnią ciupagę podhalańską będącą symbolem władzy.

– Objęcie obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu to niewątpliwie zaszczyt, ale i zobowiązanie, szczególnie w świetle osiągnięć mojego poprzednika. Dywizjon jest klasą sam w sobie, za co serdecznie panie pułkowniku dziękuje. Panie generale, melduję, że jako dowódca dołożę wszelkich starań, aby pan mógł być dumny z jarosławskich artylerzystów”. W tym dniu deklaruję, że będę dążył do stworzenia jak najlepszych warunków do realizacji zadań żołnierzom i pracownikom wojska, jednocześnie zobowiązując ich i siebie do pełnego oddania w służbie i pracy na rzecz dywizjonu i brygady – powiedział nowy dowódca dywizjonu.

W uroczystości, oprócz żołnierzy, wzięli udział parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych władz samorządowych oraz byli dowódcy jednostki i żołnierze.

Ppłk Dariusz Słota jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, którą ukończył w 1995 roku. Swoją zawodową służbę rozpoczął w 21 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego. Służbę w dywizjonie pełnił aż do momentu jego rozformowania w 2000 roku na stanowiskach dowódcy baterii dowodzenia, dowódcy baterii przeciwpancernej oraz oficera operacyjnego dywizjonu. W czasie swojej służby w 21 dam ukończył kurs szefów rozpoznania brygad, pułków artylerii. Swoją służbę po rozformowaniu dywizjonu kontynuował w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gdzie w Sekcji Rozpoznania zajmował stanowiska oficera topografii i oceny terenu oraz oficera rozpoznania. W trakcie tego okresu ppłk Słota ukończył uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu. Intensywne zaangażowanie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w realizację zadań poza granicami kraju, przełożyło się na przebieg służby ppłk Słoty. W latach 2003 – 2004 pełnił obowiązki szefa sekcji operacyjnej kontyngentu w ramach IX i X zmiany PKW Kosowo. Już w rok po powrocie z Kosowa, jako oficer dowództwa brygady został wyznaczony na szefa taktycznego centrum operacyjnego brygady (1 BCT) w ramach V zmiany PKW Irak (2005 – 2006), a w latach 2007-2008 służył w składzie IX zmiany PKW Irak, gdzie pełnił obowiązki szefa sztabu Zgrupowania Bojowego (TF LYNX). Po powrocie z Iraku, został w 2008 roku wyznaczony na Szefa Zespołu Szkoleniowo Sprawdzającego w OSPWL Nowa Dęba. W ramach swojej trzyletniej służby w tej jednostce, ppłk Słota wziął udział w VI zmianie PKW formowanej przez 21 Brygadę, jako szef zespołu analiz rozpoznawczych Afganistan (2009 – 2010). W końcowym okresie swojej służby w OSPWL ukończył kurs kwalifikacyjny na stopień podpułkownika w Akademii Obrony Narodowej i z dniem 01.02.2012 roku został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Oddziału Wykorzystania Doświadczeń Dowództwa Operacyjnego. Posiadane rozległe doświadczenie w obszarze znajomości międzynarodowych procedur, współdziałania w strukturach sojuszniczych i środowisku międzynarodowym, umożliwiły mu pełnienie obowiązków szefa Zespołu Oficerów Łącznikowych do Dowództwa Regionalnego Wschód w Afganistanie w ramach XIII zmiany PKW Afganistan. Po zakończeniu realizacji zadań w ramach XIII zmiany został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Wydziału Targetingu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z dniem 14 kwietnia 2015 roku, decyzją ministra obrony narodowej, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1429724760
Gdyby nie podanie stopnia, imienia i nazwiska nowego dowódcy 14 das, to na pierwszy rzut oka można byłoby pomyśleć, że Kazio Marcinkiewicz dostał nową fuchę...
FA-E2-CB-7F

Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
 
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Świąteczne prezenty od AMW
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Polowe fortyfikacje
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
F-16 kończą misję w Estonii
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Ukraiński kurs na Zachód
Sąd nad systemem
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
A17 – następcy Kobbenów?
Start w nieznane
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Żołnierze spieszą z pomocą
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wymagający sprawdzian podoficerów
Dominatorzy biegów na orientację
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Proobronni wspierają potrzebujących
13 medali żołnierzy na ringu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
EkstraKLASA dla uczniów
Gepardy już na Mazurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO broni cyberprzestrzeni
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Święto sportowców w mundurach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Orca” na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO