moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułani świętują w Poznaniu

Zawody kawaleryjskie, uroczysty capstrzyk, defilada i festyn – tak w tym roku Poznań uczci Dni Ułana, czyli Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich. W obchody włączyła się też 17 Brygada Zmechanizowana. Na piknik z okazji święta żołnierze przyjadą Rosomakami, a kawalerzyści konno. Impreza będzie trwała cztery dni.

Święto rozpoczyna się 17 kwietnia zawodami Militari. – To nieoficjalna nazwa Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które rozgrywano w II Rzeczypospolitej. Celem współzawodnictwa oficerów pułków kawalerii z oficerami pułków i dywizjonów artylerii o trakcji konnej było m.in. wyrobienie hartu ducha, woli zwycięstwa i błyskawicznej reakcji na wszelkiego rodzaju zaskoczenia – wyjaśniają organizatorzy Dni Ułana. – Współczesne Militari to konkurs skupiający głównie amatorów startujących na koniach używanych na co dzień w sporcie lub rekreacji.

Zawodnicy będą rywalizowali w Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola Poznań.

REKLAMA

Po zakończeniu zawodów, około godziny 20.00, pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu odbędzie się uroczysty capstrzyk oraz apel poległych z udziałem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka oraz gości honorowych.

Piknik, podczas którego będzie można zobaczyć pokazy rekonstruktorów oraz porozmawiać z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej, odbędzie się w niedzielę 19 kwietnia od godziny 11 na poznańskiej Cytadeli. Będzie można zobaczyć m.in. pokazy woltyżerki i hipoterapii oraz posłuchać występu orkiestr. – Dla chętnych organizowane są również spacery historyczne śladami dawnego Fortu Winiary – dodają organizatorzy. Od południa będzie można spotkać się z żołnierzami 17 Brygady Zmechanizowanej oraz z kawalerzystami. Żołnierze przyjadą Rosomakami, kawalerzyści konno.

Ostatni dzień obchodów Dni Ułana odbędzie się w Wędrzynie w koszarach 17 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze wezmą udział w uroczystym apelu. Później odbędzie się piknik rodzinny, w którym będą mogli wziąć udział nie tylko rodziny wojskowe, lecz także mieszkańcy Wędrzyna.

Dni Ułana organizowane są dla upamiętnienia Święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pierwszy raz świętowano w kwietniu 1922 roku. Ułani obchodzą swoje święto dla upamiętnienia pierwszej dekoracji sztandaru pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dokonanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1921 r. Order został przyznany za męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. II wojna światowa na wiele lat przerwała tradycję obchodów święta. Dopiero w 1986 roku na ulice Poznania, po raz pierwszy od 1939 roku, w dzień święta pułku wyjechali młodzi chłopcy w mundurach ułanów z czerwonymi otokami na rogatywkach i biało-czerwonymi proporczykami na kurtkach. Od początku jednym z najważniejszych elementów obchodów były zawody konne. Początkowo miały charakter wyłącznie sportowy, po jakimś czasie – również wojskowy. Zawodnicy strzelali z pistoletu oraz sprawdzali umiejętności władania lancą i szablą. Dziś tę tradycję kontynuuje się podczas zawodów Militari.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Dni Ułana organizuje 15 Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa oraz Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maja Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
Prezydent Duda jedzie do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ogromne zainteresowanie Soną
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Weterani w pasiece
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
Testament Polski Walczącej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Zbiegowie z innego świata
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
16 sekund Liberatora
Informacja Prasowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko przeciw wirusowi
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Laserowa artyleria US Army
Ofensywa Tuchaczewskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Fordy, a nie Nissany
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Groty z granatnikiem
Współzawodnictwo rozwija
Most do współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Kajmany na gąsienicach
Online z mistrzami sportu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Z menażką na wakacje
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO