moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje dla dzieci żołnierzy

Nad Bałtykiem, na Mazurach oraz w sercu Bieszczad – dzieci żołnierzy z gorzej sytuowanych rodzin spędzą wakacje na koszt MON. Na obozy survivalowe, żeglarskie czy językowe będzie mogło wyjechać 760 dzieci. Dwutygodniowe turnusy spędzą w trzech wojskowych ośrodkach wypoczynkowych.


Domy wczasowe: w Solinie w Bieszczadach, Waplewie na Mazurach i w Unieściu nad morzem przygotowują się już do przyjęcia wczasowiczów. Wypoczynek odbywa się dzięki umowie między Ministerstwem Obrony Narodowej a Wojskową Agencją Mieszkaniową, która zarządza ośrodkami. Wszystkim uczestnikom wojsko opłaci 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Pierwsze dzieci będą mogły wyjechać na wakacje już 1 lipca. Ostatni turnus zakończy się 22 sierpnia.

Kto może skorzystać z wakacji

Podstawowym warunkiem przyznania wyjazdu jest próg finansowy w dochodach rodziny. – Miesięczny dochód na osobę w rodzinie żołnierza nie może przekroczyć 40 procent najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które wynosi 2500 złotych brutto – mówi Kamilla Gralik, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON. Oznacza to, że chodzi o kwotę 1000 złotych.

Żołnierze zawodowi zainteresowani propozycją MON i spełniający warunki, muszą złożyć wniosek do dowódcy swojej jednostki i udokumentować wszystkie dochody. Składają się na nie uzyskane i opodatkowane przychody w rodzinie w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku, w tym między innymi dodatkowe wynagrodzenie, ekwiwalenty i nagrody (bez tzw. mundurówki).

Kwota, którą MON zapłaci za wypoczynek dzieci, będzie traktowana jako przychód każdego żołnierza. Dlatego, zgodnie z przepisami, ci, którzy wyślą swoje dzieci na wakacje finansowane przez wojsko, będą musieli zapłacić podatek od przyznanego świadczenia.

Morze, góry i jezioro

Najwięcej dzieci, bo aż 400 osób będzie mogło wypocząć nad Soliną. Dla dwunasto- i osiemnastolatków zostaną tam zorganizowane trzy obozy: wakacje w siodle (dwa turnusy), żeglarska przygoda oraz obóz językowy. Młodsi w wieku 7–11 lat będą mogli wyjechać na kolonie sportowo-rekreacyjne, taneczne lub z lekcjami jazdy konnej.

Na obozy do nadmorskiego Unieścia będzie mogło wyjechać w sumie 240 osób w wieku 10–18 lat. W programie są obozy: językowy „English is easy”, taneczny oraz żeglarski. Na tym ostatnim dzieci będą pływać łodziami i jachtami kabinowymi. Chętni, za dodatkową opłatą, będą mogli uzyskać patent żeglarski (dla dzieci od 14 lat).

Ośrodek w Unieściu ma też propozycję dla miłośników survivalu. Na dwóch takich turnusach wczasowicze będą zakwaterowani w namiotach, będą brać udział w grach strategicznych – np. w paintballu, poznają też różne techniki walki.

Podczas wakacji dzieci będą też mogły wyjechać do Waplewa, miejscowości malowniczo położonej nad jeziorem Maróz (woj. warmińsko-mazurskie). Tu na dwóch turnusach kolonii sportowo-rekreacyjnych zarezerwowano w sumie 120 miejsc dla dzieci w wieku 7–16 lat. W programie przewidziano turnieje i zawody sportowe, gry terenowe, wycieczki oraz turystykę rowerową.

MON dofinansuje wyjazd

Opłacany przez wojsko wypoczynek dla najmłodszych to tylko jedno z przysługujących niektórym żołnierzom zawodowym świadczeń socjalno-bytowych. Żołnierze, których dzieci nie skorzystają z propozycji wyjazdu na wakacje, mogą liczyć, że MON dofinansuje im inny zorganizowany wypoczynek. Jego wysokość jest również uzależniona od dochodów w rodzinie.

Dzieciom żołnierzy z najniższym dochodem – do 750 zł na osobę MON dofinansuje wypoczynek w 80 proc. (na pierwsze dziecko) i 90 proc. (na drugie). Żołnierze, u których dochód na osobę w rodzinie mieści się w granicach 750–1125 zł, mogą np. liczyć na dofinansowanie w wysokości 60 proc. na pierwsze dziecko i 70 proc. na drugie. W przypadku dochodu wyższego niż 1625 zł dofinansowanie wynosi 40 proc. na pierwsze dziecko i 50 proc. na drugie.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

dodaj komentarz

komentarze


„Spartan” znów na Mazurach
 
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na wakacje z WOT
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojsko przeciw wirusowi
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
MON nie wycofuje się z MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Morskie początki „Anakondy”
Nowy wiceminister w MON
Trzeba rozbić to więzienie!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Harpun” do walki
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Anakonda” rusza na poligony
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Widzieć i nie być widzianym
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Transportery płyną na drugi brzeg
„Ratownik” od nowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na misjach święta inne niż zwykle
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Specjalsi świętują
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO