moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy naukowcy przeciw III Rzeszy

Złamanie kodu Enigmy, wynalezienie pierwszego ręcznego wykrywacza min i odwracalnego peryskopu – to niektóre osiągnięcia polskich inżynierów, jakie przyczyniły się do zwycięstwa aliantów podczas II wojny. Mówili o nich uczestnicy konferencji zorganizowanej w Centralnej Bibliotece Wojskowej.

– Choć od zakończenia II wojny minęło 70 lat, wkład polskiej myśli technicznej, który przyczynił się do zwycięstwa nad III Rzeszą, nadal jest mało znany – mówił wiceminister obrony Maciej Jankowski, otwierając poświęconą tej tematyce konferencję w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

Jan Tarczyński, dyrektor CBW, podkreślił, że polski wkład naukowo-techniczny w II wojnę był nawet bardziej znaczący dla alianckiego zwycięstwa niż dokonania militarne naszego kraju. – Dzieje II wojny pokazały, że Polacy nie tylko potrafią proch wąchać jako żołnierze, ale i jako naukowcy tworzyć wynalazki na miarę odkrycia prochu – mówił z kolei prof. Bolesław Orłowski, historyk techniki.

REKLAMA

Krótsza wojna

Eksperci podkreślali, że największym polskim wkładem naukowym w zwycięstwo było złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dokonali tego w 1932 roku matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki pracujący dla Sztabu Głównego. Polska przekazała informacje na temat Enigmy aliantom, co pozwoliło na odczytywanie tajnych rozkazów nieprzyjaciela. – Zachodni analitycy oceniają, że dzięki tym informacjom wojna trwała nawet o rok krócej – stwierdził prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Natomiast jednym z najważniejszych polskich wynalazków militarnych okazał się ręczny wykrywacz min. Opracował go na przełomie 1941 i 1942 roku porucznik Józef Kosacki. Urządzenie wykorzystywało fale radiowe do wykrywania metalu w ziemi.

Oficer przekazał wynalazek armii brytyjskiej, która uruchomiła masową produkcję wykrywacza i wprowadziła go do wyposażenia wojska. – Po raz pierwszy 500 tych urządzeń wykorzystano w bitwie pod El Alamein w 1942 roku – dodawał dr inż. Leszek Bogdan, dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej z Wrocławia. Jak podkreślił, dzięki wykrywaczom Brytyjczycy mogli oczyszczać przejścia przez niemieckie pola minowe.

Widok z czołgu

Udoskonaleniu broni pancernej służył natomiast peryskop odwracalny mjr. inż. Rudolfa Gundlacha. – Wykorzystane w nim pryzmatyczne lusterka zapewniały 360-stopniowe pole widzenia bez konieczności obracania wieżyczki – wyjaśniał dr inż. Piotr Matejuk z Polskiego Towarzystwa Historii Techniki. Peryskop był montowany m.in. w polskich czołgach 7TP, brytyjskich Churchillach i Cromwellach oraz amerykańskich M3/M5 Stuart i M4 Sherman. 

Dziełem polskiej myśli technicznej był także wyrzutnik inż. Władysława Świąteckiego. Wynalazek ułatwiał zawieszanie i zwalnianie bomb samolotowych. W Wielkiej Brytanii wyprodukowano ponad sto tysięcy takich zespołów, które stosowano podczas nalotów na Niemcy, m.in. w amerykańskich latających fortecach B-17.

Z kolei antena namiarowa – wynalazek inż. Wacława Struszyńskiego – znalazła zastosowanie w alianckiej marynarce. – Umożliwiała ona lokalizację niemieckich U-bootów i pomagała bezpiecznie prowadzić morskie konwoje – mówił płk rez. Piotr Kowaluk z Wojskowej Akademii Technicznej. Jego zdaniem urządzenie było tak skuteczne, że inżyniera można nazwać polskim zwycięzcą bitwy o Atlantyk.

Patronem medialnym konferencji w CBW była „Polska Zbrojna”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Patrioty z polskimi przyczepami
 
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Army of Medics
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Sukcesy sportowców w mundurach
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Poszukiwania Magneto
Nowa strategia z podpisem prezydenta
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowy wiceminister w MON
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Trening przed misją
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na zakupy do sklepu AMW
Rubiny w walce z epidemią
Podchorążowie za sterami Bielików
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO walczy z koronawirusem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MBDA w walce o „Narew”
Gotowi na „Defendera”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Woda z Odry zdatna do picia
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Obradowała Rada Gabinetowa
Odpowiedz na alarm
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Armia medyków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Specjalsi świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO