moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe technologie dla obronności

Chcemy kupować najnowocześniejsze uzbrojenie, ale myślimy też o tym, by jednocześnie rozwijać polski przemysł obronny i tworzyć miejsca pracy. Dlatego kontakty pomiędzy przedstawicielami armii, przemysłu i nauki są bezcenne – mówił Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, podczas konferencji „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju”.


Wiceminister Jankowski przypomniał, że od 2016 roku Polska będzie przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność. – W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel 8,27 mld zł, co stanowi 99,5 proc. przewidzianego budżetu. Te nakłady finansowe nie zostały zmarnowane. MON jest partnerem wymagającym. Preferuje polski przemysł, ale jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa państwa, nie uznaje kompromisów. Jakość i terminy są na pierwszym miejscu – podkreślał wiceminister.

Armia razem z przemysłem i nauką

MON przy modernizacji uwzględnia przede wszystkim potrzeby wojska, ale – zdaniem Macieja Jankowskiego – resort musi jednocześnie myśleć o uwarunkowaniach politycznych i ekonomicznych. – Chcemy kupować świetne uzbrojenie, ale zarazem uruchomić wzrost gospodarczy, tworzyć miejsca pracy i rozwijać przemysł obronny. Dlatego kontakty pomiędzy przedstawicielami armii, przemysłu i nauki są bezcenne – mówił wiceminister.

Polska wyda do 2022 roku na modernizację techniczną wojska blisko 140 mld zł. Wśród najważniejszych programów są: obrona antyrakietowa, zakup śmigłowców wielozadaniowych, systemy wsparcia dowodzenia i zobrazowania pola walki, modernizacja sił pancernych i zmechanizowanych oraz program zwalczania zagrożeń na morzu. – Trzeba do tej listy dodać również rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące między innymi zakupy bezzałogowców – podkreślał wiceminister.


Odniósł się on także do przetargu na dostawę śmigłowców. – Jeśli ostatecznie po testach zapadnie decyzja o wyborze francuskiej konstrukcji Caracal, będzie to oznaczało ogromny przełom dla Łodzi. Francuzi wybudują nie tylko montownię helikopterów, ale też Wojskowe Zakłady Lotnicze staną się fabryką części do silników i skrzyń biegów śmigłowców. W Łodzi może powstać 1000 miejsc pracy – mówił.

Obronność czy ekonomia? Jak znaleźć równowagę

Na konieczność znalezienia równowagi pomiędzy potrzebami obronnymi a ekonomicznymi zwracał też uwagę gen. bryg. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. – Polityka zbrojeniowa to znalezienie równowagi między potrzebami wojska, rozwojem przemysłu obronnego a budowaniem sojuszy międzynarodowych – podkreślał.

Generał Nowak mówił również o tym, że wojsko nie może być jedynym zamawiającym w polskim przemyśle obronnym. – Musi on stać się konkurencyjny, tak by sprzedawał swoje produkty także za granicą – mówił gen. Nowak.

Szef Departamentu Polityki Zbrojeniowej podkreślał, że MON stara się promować polskie produkty, m.in. organizując konferencje i spotkania bilateralne.


Podczas konferencji dyskutowano także na temat współczesnych konfliktów – na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Dyskusję moderował gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony. Generał pytał m.in. zastępcę szefa Głównego Centrum Dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy płk. Witalija Stetsyka o to, czego Ukraina potrzebuje od Zachodu. – Potrzebujemy sprzętu wojskowego, na przykład noktowizorów, środków łączności. Czekamy też na instruktorów, którzy pomogą nam w szkoleniu żołnierzy – mówił.

Współpraca obronna i wydatki

Następny panel na konferencji dotyczył współpracy obronnej w Europie oraz polityki NATO związanej z nowymi zagrożeniami. – Do budowy zdolności obronnych armii potrzebny jest wspólny wysiłek naukowców, przemysłu i wojska – mówił podczas konferencji gen. Anatol Wojtan, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Uczestnicy spotkania podkreślali też konieczność inwestowania w badania naukowe dotyczące technik zbrojeniowych. – Budżety obronne państw NATO kurczą się, zmniejsza się też przemysł zbrojeniowy tych krajów i ich wydatki na badania w tym zakresie – zaznaczył Martin Hill, szef Przemysłowej Grupy Doradczej NATO (NATO Industrial Advisory Group).

Jego zdaniem taka polityka jest krótkowzroczna. Ponieważ już dziś należy dokładnie analizować przyszłe potrzeby sił zbrojnych NATO i inwestować w zdolności obronne członków Sojuszu. – Inaczej za 10–20 lat nie będziemy mieli czym walczyć – apelował Hill.

REKLAMA

JT, AD

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1431625800
ONI chcą bardzo dużo. Jak zwykle nic z tego nie wyjdzie! A co z GRAFENem? Nie znajdzie zastosowania w armii?
4A-57-54-77

Mercedes nie tylko do holowania
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Morskie początki „Anakondy”
Agent w generalskich szlifach
„Ratownik” od nowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Spartan” znów na Mazurach
Koniec kijowskiego snu
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Harpun” do walki
Na wakacje z WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
MON nie wycofuje się z MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Anakonda” rusza na poligony
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Army of Medics
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
Wojsko przeciw wirusowi
Pracowity tydzień flotylli
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Białe noce podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO