moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca dywizjonu przeciwlotniczego

15 maja w obecności żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej podpułkownik Robert Nikonowicz przekazał dowodzenie dywizjonem swojemu następcy majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym brygady. Dowódca 10 BKPanc pułkownik Maciej Jabłoński przybliżył sylwetki ustępującego i przejmującego obowiązki dowódców dywizjonu, a następnie podziękował podpułkownikowi Nikonowiczowi za sprawne dowodzenie pododdziałem przez dwa i pół roku, a majorowi Jaraczewskiemu życzył na nowym stanowisku powodzenia i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Następnie zgodnie z ceremoniałem ustępujący dowódca przekazał proporzec dywizjonu swojemu następcy, po czym obaj wraz z dowódcą brygady podpisali protokół zdawczo-odbiorczy.

REKLAMA

Po oficjalnej części uroczystości głos zabrał podpułkownik Nikonowicz, który w swoim przemówieniu serdecznie podziękował wszystkim żołnierzom, których codzienna służba i zawodowa sprawność złożyły się na bardzo dobre funkcjonowanie pododdziału. Ustępujący dowódca dplot wyraził swą wdzięczność oficerom, podoficerom oraz szeregowym żołnierzom. W swoim przemówieniu wymienił dowódców baterii, specjalistów obsługujących sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy, logistyków, kierowców i wielu innych, nie zapomniał także o sportowcach wywodzących się z dywizjonu, którzy niejednokrotnie przynieśli chlubę brygadzie. Kończąc, powiedział: – Pragnę zapewnić Was, że przekazuję dywizjon w dobre ręce. To był zaszczyt służyć razem z Wami i być Waszym dowódcą. Dziękuję.

Następnie głos zabrał major Jaraczewski, który powiedział: – 10 Brygada to jednostka specyficzna, o której mówi się w samych superlatywach. Taka opinia jest efektem ciężkiej pracy żołnierzy, żołnierzy, których już znam, gdyż mieliśmy okazję współpracować w ramach VIII zmiany PKW Afganistan, żołnierzy, którzy stoją tu dziś przede mną. Objęcie dowodzenia dywizjonem przeciwlotniczym to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie wyzwanie. Panie Pułkowniku, żołnierze dywizjonu: jestem przekonany, że z Waszym potencjałem dywizjon może wiele osiągnąć, czego Wam i sobie życzę.

Pod koniec uroczystości delegacja żołnierzy dywizjonu wręczyła szablę oficerską ustępującemu dowódcy dywizjonu podpułkownikowi Robertowi Nikonowiczowi. Od maja 2015 roku objął on obowiązki szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Apel zakończyła defilada pododdziału.

18 maja w trakcie porannego apelu w obecności całego stanu osobowego 10 BKPanc dowódca brygady pułkownik Maciej Jabłoński wręczył mianowanie na kolejny stopień oficerski – podpułkownika – majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu, a następnie osobiście zmienił oznaki stopnia wojskowego na mundurze żołnierza.

Podpułkownik Robert Nikonowicz – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi PRWB OSA. W 1999 roku objął obowiązki oficera sekcji rozpoznania sztabu pułku, a następnie został oficerem kadrowym sekcji personalno-wychowawczej. Od 2004 do 2006 roku było szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a następnie zastępcą dowódcy tegoż dywizjonu. Od 2013 roku pełnił obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc. Od 20015 roku wyznaczony na stanowisko szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Podpułkownik Piotr Jaraczewski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi wyrzutni. Rok później pełnił funkcję dowódcy plutonu – dowódcy obsługi w tymże pułku. Od 1999 do 2005 roku był dowódcą baterii, a następnie objął obowiązki oficera sekcji rozpoznawczej. W 2006 roku został szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a w 2011 roku – szefem sekcji rozpoznania sztabu pułku. W 2015 roku objął obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Stał prosto, o łaskę nie prosił
 
Dominatorzy biegów na orientację
Wymagający sprawdzian podoficerów
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejny dzień walki z pandemią
Laserowa artyleria US Army
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Uwaga, lot kontrolowany
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komisje sejmowe o umowie z USA
Święto sportowców w mundurach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Ukraiński kurs na Zachód
Świąteczne prezenty od AMW
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Polowe fortyfikacje
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Sąd nad systemem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
„Orca” na Atlantyku
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
EkstraKLASA dla uczniów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Start w nieznane
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Gepardy już na Mazurach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Walka z COVID-19 trwa
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
NATO broni cyberprzestrzeni
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
F-16 kończą misję w Estonii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
A17 – następcy Kobbenów?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO