moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa formacja w polskim wojsku. Jej żołnierze są szkoleni do walki w każdym terenie, ale specjalizują się w działaniu w górach. Podhalańczycy brali udział w niemal wszystkich misjach polskiej armii. Wczoraj obchodzili 22. rocznicę powstania jednostki.– Udział brygady w misjach pokojowych potwierdzał nasz profesjonalizm i zdolności bojowe – mówił podczas obchodów święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jej dowódca, gen. bryg. Wojciech Kucharski. Generał przypomniał, że żołnierze wielokrotnie brali też udział w akcjach pomocowych na rzecz lokalnej społeczności: m.in. angażowali się w działania przeciwpowodziowe czy przeciwlodowe. – Wyrazy sympatii, jakie odbieramy na co dzień, świadczą o tym, że jesteśmy postrzegani jako wojsko tej podkarpackiej ziemi. To uznanie zobowiązuje, ale i daje przekonanie o dobrze pełnionej służbie – podkreślał generał Kucharski.

W piątek – z okazji święta Brygady – odbyła się msza święta, apel pamięci oraz uroczysta zbiórka w jednym z rzeszowskich batalionów. Ci, którzy świętowali z podhalańczykami, mieli okazję obejrzeć defiladę oraz wyposażenie i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze tej formacji. – Cieszymy się, że świętowało z nami tyle młodzieży z Podkarpacia. Byli tu również przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i nasze rodziny – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady.

Specjalność: góry

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa w polskim wojsku formacja. W 10 jednostkach, w Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku i Kłodzku służy ponad 4000 żołnierzy. Dodatkowo Brygada dysponuje dwoma ośrodkami szkoleniowymi w Bieszczadach. – Jako związek taktyczny jesteśmy przeznaczeni do działań bojowych w każdym terenie, szczególnie w górach, praktycznie we wszystkich warunkach klimatycznych – mówi gen. bryg. Wojciech Kucharski, dowódca 21 BSP.


Podhalańczycy to żołnierze doświadczeni w boju. Służyli niemal na wszystkich misjach polskiej armii. W 1999 roku pod sztandarem NATO wyjechali do Albanii, a potem przez dziewięć lat służyli w Kosowie. Walczyli także podczas dwóch zmian w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie.

Podhalańczycy łącznie mają prawie 200 sztuk bojowych wozów piechoty oraz innego rodzaju pojazdów opancerzonych. Dodatkowo w Brygadzie jest około 80 czołgów T-72 i samobieżnych haubic 2S1 Goździk. Żołnierze używają także przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz sprzętu wspinaczkowego. Brygada w przyszłości otrzyma transportery opancerzone Rosomak, które zastąpią BWP.

Kłobuk i piórko

Tradycje 21 Brygady sięgają 1918 roku, ale za początek polskich oddziałów górskich, uznaje się utworzenie w 1913 roku Drużyn Podhalańskich – paramilitarnej organizacji działającej w Galicji przed wybuchem I wojny światowej.


21 Brygada Strzelców powstała 26 maja 1993 roku jako nowy związek taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Dla zachowania pamięci o służbie jednostek podhalańskich minister obrony zdecydował, że nowa formacja przejmie dziedzictwo i tradycje kilkunastu oddziałów, m.in. Drużyn Podhalańskich, Brygady Górskiej, Dywizji Górskiej i Pułków Strzelców Podhalańskich. Patronem Podhalańczyków jest gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz.

Symbolem 21 Brygady jest dziś znak szarotki, który żołnierze umieszczają na mundurach, nakryciach głowy i sztandarach. Wojskowi 21 BSP jako jedyni w armii noszą mundury podhalańskie. Jego częściami są kapelusz podhalański z piórkiem i peleryna. Kapelusze używane są przez strzelców podhalańskich od 1919 roku i wzorowane są na góralskich kłobukach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik, arch. 5bsp

dodaj komentarz

komentarze


„Błękitni” lecą do Afganistanu
 
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Trudna droga
Nowe maszyny w LAW
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Razem się szkolą, razem walczą
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Ostre strzelanie artylerzystów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Klucz do dobrych relacji
Z archiwum „Szarego”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Kto zostawia ślady w sieci
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Gorące obrady NATO w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Leopardy na Podkarpaciu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Klasy wojskowe po nowemu
Obrona bez polityki
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dołącz do zawodowców
Kontenery dla Wisły
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Volhynian Lion Hearts
Ludzie niebezpiecznej profesji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowe laboratorium WAT
Unwanted Treaty
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
T-72 strzelają na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO