moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Puma wystawia pazury

W naturze często można dostrzec, że zazwyczaj łagodny przedstawiciel gatunku, niewchodzący nikomu w drogę i przestrzegający zasad terytorialności, gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, pokazuje pazury, by odstraszyć przeciwnika. Ćwiczenia „Puma-15”, które rozpoczęły się na poligonie w Drawsku Pomorskim, są właśnie czymś takim – pisze Bogusław Politowski, dziennikarz polski-zbrojnej.pl.

W obliczu destabilizacji sytuacji w regionie, konfliktu na wschodzie Ukrainy i militarnych poczynań sąsiada nasze wojska, wsparte siłami sojuszników, szkolą się, dając do zrozumienia, że mamy i siłę, i „pazury”, a w razie konieczności nie zawahamy się ich użyć.

W ćwiczeniu „Puma-15” pierwsze skrzypce gra 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Jej sztabowcy przygotowali koncepcję szkolenia, w ramach tzw. certyfikacji wysłali „w pole” odpowiednio wzmocniony swój 2 batalion, który ma pokazać, że jest zdolny do działań bojowych, gdyby przeciwnik przekroczył granice kraju.

Ktoś może zapytać, czemu akurat żołnierze z Giżycka ćwiczą z elitarnymi jednostkami ze Stanów Zjednoczonych i Francji, a nie któraś z lepiej wyposażonych jednostek? Odpowiedź jest prosta. Położenie giżyckiej brygady sprawia, że w przypadku ewentualnego ataku ze wschodu jako pierwsza musiałaby przyjąć na siebie impet uderzenia. Po drugie, szef resortu obrony już od dawna zapowiadał wzmocnienie naszych sił zbrojnych na wschodzie kraju. Wzmocnienie nie oznacza jedynie dozbrojenia i zwiększania etatów w istniejących brygadach czy pułkach, lecz także zwiększenie liczby szkoleń pododdziałów, które już od dawna tam stacjonują. Nic więc dziwnego, że za partnerów w szkoleniu mają teraz doświadczonych żołnierzy z najlepszych armii NATO.

REKLAMA

Po trzecie, nie jest sztuką dozbrajanie, wzmacnianie infrastrukturalne czy szkoleniowe ciągle tych samych jednostek – w dodatku uważanych za najsilniejsze i posiadające największy potencjał ogniowy. Co niezwykle ważne, trwa proces wyrównywania potencjałów bojowych, aby nie jedna czy dwie dywizje lub brygady uchodziły za silne, lecz stopniowo wszystkie, którymi armia dysponuje.

Manewry w Drawsku są jednymi z wielu międzynarodowych ćwiczeń, które w tym roku odbędą się w Polsce. Już w czerwcu pancerniacy z Żagania będą trenować podczas manewrów „Noble Jump-15” z żołnierzami tzw. szpicy z Belgii, Czech, Niemiec, Holandii, Norwegii, Polski, USA, Litwy i Węgier. W październiku podczas ćwiczeń „Dragon-15” z polskimi wojskowymi będą się szkolić wojskowi z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Szkolenia z pododdziałami NATO czekają również polskich lotników i marynarzy.

Ćwiczenia z doświadczonymi i bardzo dobrze wyposażonymi sojusznikami są właśnie jednym z elementów doskonalenia, zdobywania wiedzy oraz wszechstronnej i praktycznej umiejętności działań bojowych. Wykonywanie operacji militarnej u boku wojskowych z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego niewątpliwie podnosi także morale żołnierzy. Daje przeświadczenie, że w przypadku ewentualnej agresji nie będą sami, że za chwilę zjawią się sojusznicze jednostki, które pomogą odeprzeć przeciwnika.

Wszystkie manewry mają jedną cechę wspólną – koncentrują się na działaniach obronnych. Nie ma wariantów napaści na jakiekolwiek państwo, a w scenariuszach ćwiczeń jest jedynie obrona przed agresją. Słowem, pokazywane są pazury po to, by odstraszyć i zniechęcić potencjalnego przeciwnika.

Bogusław Politowski
Dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Mały Katyń pod Augustowem
Krwawy Wołyń
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Odznaka dla ratowników pola walki
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Duda jedzie do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Ochotnicy na ratunek
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ułańska szarża
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kraby w Bolesławcu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
PGZ będzie obecna na MSPO
Rakiety z Mesko w F-35
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Emisariusz heroiczny
Oficer jak biała karta...
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Dogrywka „Defendera”
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko ma ofertę dla cywili
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Weterani znów staną na macie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejne Groty dla wojska
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO