moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani będą świętować w Bydgoszczy

Będą pokazy sprzętu, rajd rowerowy, zawody strzeleckie i koncerty orkiestr wojskowych – 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Główne uroczystości w tym roku odbędą się w Bydgoszczy. Organizują je MON, armia oraz organizacje pozarządowe zrzeszające uczestników misji zagranicznych.

W polskim wojsku Dzień Weterana obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Włączamy się w organizację święta, żeby pokazać społeczeństwu, kim jesteśmy i co robiliśmy na misjach. To dla nas także okazja do spotkania z kolegami z wojska, którzy zjeżdżają z całej Polski – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – To dzień szczególnie dla nas ważny – dodaje Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Odznaczenia i spotkanie z ministrem

REKLAMA

Obchody rozpoczną się w południe od mszy w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy na misjach. Potem uczestnicy uroczystości przemaszerują na Stary Rynek, gdzie wezmą udział w apelu pamięci oraz ceremonii wręczenia weteranom odznaczeń, tytułów i odznak honorowych.
– Dzień Weterana to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówi Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na uroczystości do Bydgoszczy, by spotkać się z weteranami, ma przyjechać także minister obrony Tomasz Siemoniak. Program dnia jest napięty. Grupa 60 żołnierzy, którzy postanowili uczcić święto rajdem rowerowym wjedzie na bydgoski rynek, gdzie odbędzie się Finał IV Rowerowego Zlotu Gwiaździstego Weteranów Misji.

Podczas pikniku na Wyspie Młyńskiej odbędą się pokazy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, występy artystyczne Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i amatorskich zespołów artystycznych z klubów wojskowych. Tego dnia także zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu literackiego dla uczniów „Weterani 1953–2015”.

Na strzelnicy i uniwersytecie

Dzień wcześniej, 28 maja, na strzelnicy garnizonowej oraz strzelnicy klubu „Zawisza” Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych zorganizowało zawody dla swoich członków. – W tym roku chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy wojskowych. Wielu z nas zawdzięcza im życie i zdrowie. Dlatego zawody strzeleckie poświęcamy pamięci mjr. Jacka Kosteckiego, lekarza poległego podczas służby na trzeciej zmianie PKW Irak – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia. Zawody objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Także 28 maja w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona udziałowi polskiego wojska w misjach. Przygotowało ją m.in. bydgoskie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ razem z dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych.

Do tej pory – od lat 50. ubiegłego wieku – na misjach służyło niemal 100 tys. Polaków. Około 12 tys. żołnierzy i byłych żołnierzy wystąpiło o status weterana, około 600 otrzymało legitymację weterana poszkodowanego. Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW. Obowiązująca od 2012 roku ustawa o weteranach gwarantuje im m.in. dodatki do rent i emerytur, dopłaty do nauki, bezpłatną pomoc psychologiczną, a także lepszą opiekę medyczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ROBERT L
1432709640
Mam pytanie? przez kogo są doceniani weterani? Byłem na Wzgórzach Golan, Iraku, Afganistanie i sam musiałem się domagać od minista Klicha Gwiazdy Iraku i Afganistanu, nigdzie nie Jestem zapraszny na uroczystośći jednostki gdzie słuzyłem 20 lat?
B1-9B-59-9D

Kurs dla saperskich ekspertów
 
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Skok na głęboką wodę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Bridge to Cooperation
F-16 kończą misję w Estonii
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Układy ze skazą
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowy Hot450Challenge
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Galicyjskie przesilenie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Kierunek: misja
Program kosmiczny dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Strzelnice dla terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Lato z czerwonym terrorem
Hekatomba na Woli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO