moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani będą świętować w Bydgoszczy

Będą pokazy sprzętu, rajd rowerowy, zawody strzeleckie i koncerty orkiestr wojskowych – 29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Główne uroczystości w tym roku odbędą się w Bydgoszczy. Organizują je MON, armia oraz organizacje pozarządowe zrzeszające uczestników misji zagranicznych.

W polskim wojsku Dzień Weterana obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Włączamy się w organizację święta, żeby pokazać społeczeństwu, kim jesteśmy i co robiliśmy na misjach. To dla nas także okazja do spotkania z kolegami z wojska, którzy zjeżdżają z całej Polski – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – To dzień szczególnie dla nas ważny – dodaje Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Odznaczenia i spotkanie z ministrem

Obchody rozpoczną się w południe od mszy w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy na misjach. Potem uczestnicy uroczystości przemaszerują na Stary Rynek, gdzie wezmą udział w apelu pamięci oraz ceremonii wręczenia weteranom odznaczeń, tytułów i odznak honorowych.
– Dzień Weterana to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy pełnili służbę na różnych krańcach świata. Należy się im szacunek, a tym, którzy przelali krew, także wsparcie – mówi Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na uroczystości do Bydgoszczy, by spotkać się z weteranami, ma przyjechać także minister obrony Tomasz Siemoniak. Program dnia jest napięty. Grupa 60 żołnierzy, którzy postanowili uczcić święto rajdem rowerowym wjedzie na bydgoski rynek, gdzie odbędzie się Finał IV Rowerowego Zlotu Gwiaździstego Weteranów Misji.

Podczas pikniku na Wyspie Młyńskiej odbędą się pokazy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, występy artystyczne Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i amatorskich zespołów artystycznych z klubów wojskowych. Tego dnia także zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu literackiego dla uczniów „Weterani 1953–2015”.

Na strzelnicy i uniwersytecie

Dzień wcześniej, 28 maja, na strzelnicy garnizonowej oraz strzelnicy klubu „Zawisza” Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych zorganizowało zawody dla swoich członków. – W tym roku chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy wojskowych. Wielu z nas zawdzięcza im życie i zdrowie. Dlatego zawody strzeleckie poświęcamy pamięci mjr. Jacka Kosteckiego, lekarza poległego podczas służby na trzeciej zmianie PKW Irak – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia. Zawody objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Także 28 maja w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona udziałowi polskiego wojska w misjach. Przygotowało ją m.in. bydgoskie koło Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ razem z dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych.

Do tej pory – od lat 50. ubiegłego wieku – na misjach służyło niemal 100 tys. Polaków. Około 12 tys. żołnierzy i byłych żołnierzy wystąpiło o status weterana, około 600 otrzymało legitymację weterana poszkodowanego. Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW. Obowiązująca od 2012 roku ustawa o weteranach gwarantuje im m.in. dodatki do rent i emerytur, dopłaty do nauki, bezpłatną pomoc psychologiczną, a także lepszą opiekę medyczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ROBERT L
1432709640
Mam pytanie? przez kogo są doceniani weterani? Byłem na Wzgórzach Golan, Iraku, Afganistanie i sam musiałem się domagać od minista Klicha Gwiazdy Iraku i Afganistanu, nigdzie nie Jestem zapraszny na uroczystośći jednostki gdzie słuzyłem 20 lat?
B1-9B-59-9D

Eksperyment z przywództwa
 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy wiceminister w MON
Awanse na 11 listopada
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mroczne serce okupowanej Europy
Obrona bez polityki
101 lat Niepodległej!
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Plan modernizacji marynarki wojennej
GROM na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Logistycy w akcji
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
68W Means Lifesaver
PESCO z polskim projektem
Najwyższy skok w tandemie
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowi generałowie Wojska Polskiego
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowa spółka lotnicza PGZ
Symbol zaklęty w dacie
Wyzwania polskiej fotoniki
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Niechciany traktat
Wojsko na Biegu Niepodległości
Razem się szkolą, razem walczą
T-72 strzelają na poligonie
Wołyńskie lwie serca
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Codziennie składamy legunom raport
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Podaruj upominek kombatantowi
Black Jack ściąga do Polski
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jani, Miraculously Saved
Polacy świętowali niepodległość
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO