moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie odznaczyli polskiego oficera

Legią Zasługi został uhonorowany płk Adam Słodczyk, dowódca XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Odznaczenie przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amerykanie docenili polskiego dowódcę między innymi za udział w przygotowaniu afgańskich sił bezpieczeństwa do przejęcia odpowiedzialności za kraj.

Płk Słodczyk stoi na czele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W maju ubiegłego roku objął dowodzenie polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie. Była to ostatnia zmiana działająca w ramach misji ISAF.

– Nagrodzenie płk. Słodczyka to symboliczne zwieńczenie tej misji – podkreślał podczas uroczystości gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Dowódca ostatniej zmiany został wyróżniony między innymi za działania, które przyczyniły się do podniesienia bezpieczeństwa w podlegającej mu strefie.

REKLAMA

– Jego przywództwo okazało się kluczowe w tamtych trudnych chwilach – przekonywał Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który wręczał odznaczenie. Podczas uroczystości w Dowództwie Operacyjnym podkreślano, że doświadczenie polskiego oficera znacząco przyczyniło się do rozwoju samodzielności afgańskich sił bezpieczeństwa.

Dowódca operacyjny przekonywał, że odznaczenie płk. Słodczyka to ważny moment dla jego podwładnych. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pracował na to cały sztab ludzi – zaznacza gen. Tomaszycki. – Zawsze jest tak, że dowódca zbiera medale, ale wyróżnieni powinni się czuć wszyscy jego żołnierze – dodaje. W podobnym tonie wypowiadał się sam odznaczony. – Chciałbym podziękować wszystkim, których tutaj nie ma: za ich poświęcenie, zaufanie, jakim mnie obdarzyli, realizowanie codziennych zadań. Dziękuję całej XV zmianie – mówił płk Słodczyk.

Ostatnią zmianę PKW w Afganistanie tworzyli przede wszystkim żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, ale też 1 Warszawskiej Brygady Pancernej czy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polscy żołnierze stacjonowali w Bagram i Kabulu. Do zadań logistyków należało przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego powrotu żołnierzy oraz sprzętu do Polski. Transport odbywał się drogami lądową, powietrzną i morską. Polacy przygotowywali też afgańskie wojsko i policję do przejęcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim kraju. Na tym jednak nie koniec. Działający w ramach polskiego kontyngentu pluton piechoty zmotoryzowanej przez pół roku pełnił 60 dyżurów. Żołnierze odbyli 82 patrole i 46 razy eskortowali wojska koalicji. Nie obeszło się niestety bez ofiar. Podczas zamachu w Kabulu zginął żołnierz ostatniej zmiany st. chor. Rafał Celebudzki.

Misja ISAF w Afganistanie ostatecznie zakończyła się 31 grudnia 2014 roku. W styczniu siły koalicyjne rozpoczęły misję doradczą „Resolute Support”. Kilka dni temu Polska wysłała do Afganistanu drugą zmianę żołnierzy. Każda liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska.

Legia Zasługi to jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych. Wręczana jest za zasługi zarówno podczas wojny, jak i pokoju. Ustanowiona została w 1942 roku, rok później zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której obywatele Stanów Zjednoczonych mogą otrzymać jedynie Legię najniższego stopnia. Wyższe stopnie odznaczenia zarezerwowane są dla obcokrajowców. Do tej pory Legią Zasługi zostali uhonorowani między innymi polscy generałowie: Stanisław Woźniak, Sławomir Petelicki i Andrzej Fałkowski. Według niektórych interpretacji cywilnym odpowiednikiem Legii jest Medal Wolności.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
 
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Online z mistrzami sportu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Weterani znów staną na macie
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda jedzie do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szkolenie wodne podhalańczyków
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Kolejne Groty dla wojska
Dogrywka „Defendera”
Laserowa artyleria US Army
Krwawy Wołyń
Ochotnicy na ratunek
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kraby w Bolesławcu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ułańska szarża
Amerykanie odmładzają F-16
Odznaka dla ratowników pola walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Oficer jak biała karta...
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Mały Katyń pod Augustowem
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Emisariusz heroiczny
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO