moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W obronie Lwowa

O Dywizjonie 303 słyszał każdy Polak. Piloci legendarnego dywizjonu kontynuowali tradycję 111 Eskadry Myśliwskiej. To właśnie oni w 1939 roku posłali na ziemię niejednego Messerschmitta. 111 Eskadra Myśliwska kontynuowała zaś tradycję 7 Eskadry Myśliwskiej - a jej dokonania były nie mniej spektakularne.

W 95. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, 28 czerwca 2015 roku , o godzinie 12:00, w sali kinowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się premiera najnowszej gry edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „7”.

„7” jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy atakuje potężną bolszewicką Armią Konną, dowodzoną przez Siemiona Budionnego. Drugi dowodzi 7 Eskadrą Myśliwską, im. Tadeusza Kościuszki, złożoną w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim. Lotnictwo skupia cały swój wysiłek na opóźnianiu marszu 1. Armii Konnej, by dać bezcenny czas na ściągnięcie posiłków do obrony Lwowa. Nieustannie ponawiane są bombardowania i ostrzał bolszewickich kolumn z karabinów maszynowych. Ataki te wywołują panikę w szeregach wroga i dezorganizują jego poczynania. Nieprzyjacielska obrona przeciwlotnicza jednak nie próżnuje, grzmią działa i biją ciężkie karabiny maszynowe. Bitwa lwowska toczy się w połowie sierpnia 1920 r. równolegle do bitwy warszawskiej. Los wojny wisi na włosku. Z każdym dniem Armia Czerwona zbliża się do Lwowa, ale sformowane niedawno polskie lotnictwo przeżywa swoje wielkie dni...

Gra ukazuje zapomniane początki legendy, której ostatni rozdział dopisali lotnicy Dywizjonu 303. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy dowódca 7 Eskadry był twórcą znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa – szachownicy. Że słynne pasiasto-gwiaździste godło, którego używał potem Dywizjon 303, zostało zaprojektowane właśnie przez amerykańskich ochotników. Że przyjechali oni do Polski, by spłacić amerykański dług wdzięczności za Kościuszkę i Pułaskiego. Że w sierpniu 1920 roku 16 polskich samolotów powstrzymało marsz na Lwów 17-tysięcznej hordy bolszewików. Że sława tej eskadry była tak wielka, że jej wyczynom poświęcono największą superprodukcję filmową przedwojennej Polski – film pod tytułem – a jakże! – „Gwiaździsta Eskadra”. Że jej lotnicy dali się we znaki bolszewikom do tego stopnia, że po 1945 r. wywieźli oni z Polski wszystkie zachowane kopie tego filmu. Że pomysłodawca i organizator tej eskadry, Merian Cooper po wojnie został producentem filmowym i twórcą jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina – „King Konga”. Że… - tak można by wymieniać jeszcze długo!

REKLAMA

Gra „7” rozwija zasady sprawdzone w grach „111” i „303” wydanych w latach 2013 i 2010. „Bardzo lubię szybkie dwuosobowe pojedynki, w których do wygranej potrzebna jest zarówno umiejętność logicznego myślenia, jak i szczęście. Moim wkładem do tego gatunku jest wydana przez IPN seria gier lotniczych o rosnącej asymetrii. „303” jest trochę asymetryczna i uchodzi za dobrą. „111” jest bardzo asymetryczna i mówią, że jest lepsza. „7” jest totalnie asymetryczna.” – mówi Karol Madaj, współautor gry. „Wojna polsko-bolszewicka przypadała na pionierskie czasy polskiego lotnictwa. Dwupłatowe aeroplany o drewnianej konstrukcji osiągały prędkość do 220 km/h. Wyposażone były w dwa karabiny, które niestety często się zacinały. Otwarta kabina pilota umożliwiała zrzucanie bomb ręcznie przez burtę. Uzbrojeni w taki sprzęt myśliwcy walczyli z kawalerzystami, którzy z kolei samoloty widzieli często po raz pierwszy w życiu. Plująca ogniem maszyna mogła skutecznie rozproszyć bolszewickie pułki i opóźniać ich marsz. Bolszewicy znaleźli jednak sposób. Wokół przygotowanych do strzału karabinów krążyli jeźdźcy wzbijając kurzawę. Pilot widząc tumany pyłu atakował rzekomo galopujące oddziały i wpadał w zastawioną pułapkę. Z pewnością były to bardzo widowiskowe walki.” – dodaje Madaj.

Grę będzie można kupić w punktach sprzedaży IPN i w dobrych sklepach z grami planszowymi.

Premierę poprzedzi edukacyjna kampania reklamowa w warszawskich tramwajach i autobusach MZA. Podczas trwania całego Małopolskiego Pikniku Lotniczego będzie można zagrać w wielkoformatową wersję gry „7” (a także spróbować swoich sił we wcześniejszych grach, czyli „111” i „303”). Uroczysta prezentacja gry z wykładem multimedialnym i udziałem zaproszonych gości odbędzie się w drugim dniu trwania Pikniku, w niedzielę 28 czerwca, w godzinach 12.00-13.30 w Sali Kinowej Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie gry.

PZ

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zwiadowcy na start
F-16 kończą misję w Estonii
Święto żołnierzy służących na misjach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Ćwiczenia z torpedą
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Co z tegorocznym MSPO?
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Głos (z) płonącej Warszawy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Polskie zwycięstwo w D-Day
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kraby strzelają nad Bałtykiem
MON nie wycofuje się z MSPO
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na wakacje z WOT
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
„Anakonda” rusza na poligony
Transportery płyną na drugi brzeg
Agent w generalskich szlifach
Obradowała Rada Gabinetowa
Trzeba rozbić to więzienie!
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
„Ratownik” od nowa
Białe noce podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Harpun” do walki
Generał Haller przybył w sam czas
„Spartan” znów na Mazurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sojusznicy w Drawsku
„Defender” na poligonie!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Morskie początki „Anakondy”
NATO walczy z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO