moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy kadeci z wizytą w Polsce

Do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przyjechali amerykańscy żołnierze i kadeci z Wheaton College w stanie Illinois. Uczą się podstaw polskiego, ćwiczą z naszymi żołnierzami i zwiedzają największe miasta. – Chcemy poznać Polskę i zobaczyć, jak wygląda służba i szkolenie – mówi ppłk Jim Hoyman.

Amerykanie przylecieli do Polski pod koniec czerwca. – Gościmy 19 osób, wśród nich dwóch oficerów i dwóch podoficerów z uczelni w Illinois oraz 15 kadetów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wizyta związana jest z programem CULP (The Cultural Understanding and Language Proficiency Program). – Przyszli amerykańscy oficerowie odwiedzają różne państwa, poznają ich kulturę, obyczaje i historię. Uczestniczą też w szkoleniach i ćwiczeniach żołnierzy – wyjaśnia mjr Piotr Pietrakowski, wykładowca z wrocławskiej szkoły, koordynator przedsięwzięcia.

Doświadczenia z Polski

REKLAMA

Stojący na czele amerykańskiej delegacji ppłk Jim Hoyman podkreśla, że udział w programie daje wojskowym wiele korzyści. – Dzięki takim wyjazdom kadeci zdobywają pewną mieszankę językowych i kulturowych umiejętności, które mogą się im przydać jako przyszłym dowódcom – mówi amerykański oficer. Podpułkownik podkreśla, że wizyta w Polsce jest szczególnie ważna, ponieważ żołnierze obu krajów uczestniczą jako koalicjanci w wielu misjach i wspólnych ćwiczeniach.

Wizyta Amerykanów potrwa do 11 lipca. W tym czasie goście uczą się podstaw polskiego i zwiedzają nasz kraj. Zobaczyli m.in.: Wawel, Panoramę Racławicką i jeden z największych obiektów europejskiej architektury militarnej XX wieku – Międzyrzecki Rejon Umocniony. Ale zwiedzanie zabytków to tylko jedna z części napiętego programu wizyty. – Amerykanie odwiedzili jednostki wojskowe w Krakowie, Międzyrzeczu i Wrocławiu. Obejrzeli tam sprzęt i szkolenie żołnierzy. Pojechaliśmy też z nimi do jednostki wojskowej w Lublińcu, gdzie razem ze specjalsami mieli okazję odbyć trening na jednej z najnowocześniejszych wojskowych strzelnic w kraju – mówi mjr Pietrakowski.

Szkolenie w górach

Teraz żołnierze ze Stanów Zjednoczonych wspólnie z podchorążymi z Polski i Austrii biorą udział w Międzynarodowym Kursie Operacji Pokojowych. Tygodniowe szkolenie odbywa się w Szklarskiej Porębie. Wrocławska uczelnia organizuje je cyklicznie od trzech lat. – Na początek zaplanowaliśmy szkolenie z podstawowych technik ratownictwa wysokościowego i wspinaczki skałkowej. Potem zajęcia z nawigacji terenowej, podstaw SERE, taktyki i MEDEVAC – mówi mjr Pietrakowski. Pod okiem oficera austriackiego wojskowi będą uczyć się także negocjacji.

Wśród amerykańskich studentów jest Tomasz Gąsiennica, którego rodzina pochodzi z Polski. To jego ósma wizyta w kraju, ale pierwsza w roli kadeta. – Program jest wyjątkowy, cieszę się, że zdobędę nowe doświadczenia we współpracy z polskimi żołnierzami – mówi.

Kadeci, którzy przyjechali do Polski, to studenci cywilnych kierunków, którzy zdecydowali się podpisać umowy z armią amerykańską. – Wojsko opłaca im czesne, a oni deklarują gotowość do służby w armii. Równolegle do wybranego kierunku studiów kształcą się zgodnie z wojskowymi programami nauczania. Po ukończeniu studiów dostaną stopnie oficerskie – mówi mjr Pietrakowski.

CULP Cultural Understanding Language Proficiency Program jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military. Jest on przeznaczony dla armii państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska uczestniczy w nim od 1992 roku. Na zaproszenie naszych sił zbrojnych amerykańscy żołnierze biorą udział w polskich treningach, ćwiczeniach i wojskowych konferencjach.

W ostatnich latach z programu korzystały najczęściej polskie siły powietrzne. Dotyczyło to różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zakupem samolotów F-16. Piloci poznawali m.in. taktykę użycia samolotów wielozadaniowych. A personel służby inżynieryjno-lotniczej – organizację amerykańskich baz lotniczych.

PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!
Polak z Medalem NATO
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Święto terytorialsów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Szybciej do wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komisje sejmowe o umowie z USA
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Marynarski Katyń
Mordercza obrona Warszawy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Aviation Detachment” w Łasku
Druga kariera byłych żołnierzy
„Kaper” przeciw terrorystom
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby kontra okręt
Ogień w natarciu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Nowe sanitarki dla wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ukraiński kurs na Zachód
Medycy po unitarce
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zaplecze dla Rosomaków
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO