moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy kadeci z wizytą w Polsce

Do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przyjechali amerykańscy żołnierze i kadeci z Wheaton College w stanie Illinois. Uczą się podstaw polskiego, ćwiczą z naszymi żołnierzami i zwiedzają największe miasta. – Chcemy poznać Polskę i zobaczyć, jak wygląda służba i szkolenie – mówi ppłk Jim Hoyman.

Amerykanie przylecieli do Polski pod koniec czerwca. – Gościmy 19 osób, wśród nich dwóch oficerów i dwóch podoficerów z uczelni w Illinois oraz 15 kadetów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wizyta związana jest z programem CULP (The Cultural Understanding and Language Proficiency Program). – Przyszli amerykańscy oficerowie odwiedzają różne państwa, poznają ich kulturę, obyczaje i historię. Uczestniczą też w szkoleniach i ćwiczeniach żołnierzy – wyjaśnia mjr Piotr Pietrakowski, wykładowca z wrocławskiej szkoły, koordynator przedsięwzięcia.

Doświadczenia z Polski

Stojący na czele amerykańskiej delegacji ppłk Jim Hoyman podkreśla, że udział w programie daje wojskowym wiele korzyści. – Dzięki takim wyjazdom kadeci zdobywają pewną mieszankę językowych i kulturowych umiejętności, które mogą się im przydać jako przyszłym dowódcom – mówi amerykański oficer. Podpułkownik podkreśla, że wizyta w Polsce jest szczególnie ważna, ponieważ żołnierze obu krajów uczestniczą jako koalicjanci w wielu misjach i wspólnych ćwiczeniach.

Wizyta Amerykanów potrwa do 11 lipca. W tym czasie goście uczą się podstaw polskiego i zwiedzają nasz kraj. Zobaczyli m.in.: Wawel, Panoramę Racławicką i jeden z największych obiektów europejskiej architektury militarnej XX wieku – Międzyrzecki Rejon Umocniony. Ale zwiedzanie zabytków to tylko jedna z części napiętego programu wizyty. – Amerykanie odwiedzili jednostki wojskowe w Krakowie, Międzyrzeczu i Wrocławiu. Obejrzeli tam sprzęt i szkolenie żołnierzy. Pojechaliśmy też z nimi do jednostki wojskowej w Lublińcu, gdzie razem ze specjalsami mieli okazję odbyć trening na jednej z najnowocześniejszych wojskowych strzelnic w kraju – mówi mjr Pietrakowski.

Szkolenie w górach

Teraz żołnierze ze Stanów Zjednoczonych wspólnie z podchorążymi z Polski i Austrii biorą udział w Międzynarodowym Kursie Operacji Pokojowych. Tygodniowe szkolenie odbywa się w Szklarskiej Porębie. Wrocławska uczelnia organizuje je cyklicznie od trzech lat. – Na początek zaplanowaliśmy szkolenie z podstawowych technik ratownictwa wysokościowego i wspinaczki skałkowej. Potem zajęcia z nawigacji terenowej, podstaw SERE, taktyki i MEDEVAC – mówi mjr Pietrakowski. Pod okiem oficera austriackiego wojskowi będą uczyć się także negocjacji.

Wśród amerykańskich studentów jest Tomasz Gąsiennica, którego rodzina pochodzi z Polski. To jego ósma wizyta w kraju, ale pierwsza w roli kadeta. – Program jest wyjątkowy, cieszę się, że zdobędę nowe doświadczenia we współpracy z polskimi żołnierzami – mówi.

Kadeci, którzy przyjechali do Polski, to studenci cywilnych kierunków, którzy zdecydowali się podpisać umowy z armią amerykańską. – Wojsko opłaca im czesne, a oni deklarują gotowość do służby w armii. Równolegle do wybranego kierunku studiów kształcą się zgodnie z wojskowymi programami nauczania. Po ukończeniu studiów dostaną stopnie oficerskie – mówi mjr Pietrakowski.

CULP Cultural Understanding Language Proficiency Program jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military. Jest on przeznaczony dla armii państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska uczestniczy w nim od 1992 roku. Na zaproszenie naszych sił zbrojnych amerykańscy żołnierze biorą udział w polskich treningach, ćwiczeniach i wojskowych konferencjach.

W ostatnich latach z programu korzystały najczęściej polskie siły powietrzne. Dotyczyło to różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zakupem samolotów F-16. Piloci poznawali m.in. taktykę użycia samolotów wielozadaniowych. A personel służby inżynieryjno-lotniczej – organizację amerykańskich baz lotniczych.

PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Ranking dowódców kampanii wrześniowej
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Defense Without Politics
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Posłowie o sytuacji w Iraku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Następcy Wstęg poszukiwani
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Rekordowy budżet MON
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
They Train Together, They Fight Together
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Za wolność naszą i waszą
Nowy wiceminister w MON
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Misja wojownika
Arsenał Iranu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Serwis AW101 w Łodzi
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Iran uderza w USA
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pomagali z narażeniem życia
Beagle dla żołnierzy?
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Przeciw trzem wrogom
Klasy wojskowe po nowemu
Kondor wystartował
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Misje na dłużej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Benemerenti 2020
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO