moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy specjalsi – ostrze szpicy NATO

Polskie wojska specjalne są jednym z najważniejszych elementów Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, zwanych szpicą NATO. Biało-czerwoni mają nie tylko brać udział w ewentualnych operacjach specjalnych. Mają je planować i dowodzić nimi. Podporządkowani im są komandosi z 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska ma w Sojuszu status państwa wiodącego, tak zwanego ramowego, dlatego 1 stycznia 2015 roku nasze wojska specjalne objęły dowództwo nad specjalsami państw NATO działającymi w ramach Sił Odpowiedzi. – Dlatego znaleźliśmy się w szpicy. W jej strukturach nie tylko możemy, ale wręcz mamy obowiązek planować, przygotowywać i dowodzić operacjami specjalnymi – podkreślił gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych, podczas tegorocznych ćwiczeń „Noble Jump-15”.

REKLAMA


Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

Na czele elity

Tak zwane ostrze szpicy, czyli jej siły specjalne, nabrało szczególnego znaczenia ze względu na nowy rodzaj działań militarnych, jaki zaobserwowano podczas konfliktu na Ukrainie. Chodzi o wojnę hybrydową. Jest prowadzona bez oficjalnego wypowiedzenia, po partyzancku, łączy elementy terroryzmu, zachowań kryminalnych, walki konwencjonalnej, nieregularnej, cybernetycznej, propagandowej, wojny domowej oraz sztucznie wywołanego powstania. Aby zapobiegać przejmowaniu przez wroga ważnych obiektów lub szybko je odzyskiwać, a także przeciwdziałać przenikaniu na teren konfliktu grup dywersyjnych nazywanych „zielonymi ludzikami”, trzeba prowadzić precyzyjne operacje specjalne. Do tego przygotowywani są komandosi.

Do Komponentu Operacji Specjalnych SOC (Special Operations Component), wchodzącego w skład Sił Odpowiedzi NATO, Polska delegowała wojskowych, którzy stanowią teraz trzon jego dowództwa. A także trzy zespoły bojowe: lądowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, morski – Jednostka Wojskowa Formoza z Gdyni, a powietrzny – 7 Eskadra Działań Specjalnych z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Znaczące siły na potrzeby SOC wydzieliły także jednostki wojskowe AGAT oraz NIL.

Razem z Polakami dyżur w SOC pełnią m.in. żołnierze wojsk specjalnych z Chorwacji, Estonii, Norwegii, Słowacji, Turcji, Węgier, Holandii oraz Litwy. Ostatnie dwa państwa tworzą w Siłach Odpowiedzi kolejne zespoły bojowe.

Lekcja szturmowania

– Jesteśmy gotowi do prowadzenia operacji specjalnych wszędzie tam, gdzie skieruje nas Rada Północnoatlantycka. Jesteśmy przygotowani do wszelkich zadań i prowadzenia ich według różnych scenariuszy – deklarował niedawno gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Wielonarodowego Komponentu Operacji Specjalnych.

Podczas zakończonych w czerwcu ćwiczeń „Noble Jump-15” swoje możliwości zaprezentował zespół lądowy, tzw. ostrze szpicy. Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, wspomagani przez kolegów z Litwy i Holandii, przeprowadzili akcję odbijania zakładników z rąk grupy dywersyjnej agresora.

Komandosi szturmowali obiekt, w którym zatrzymali się terroryści. W swych działaniach użyli lekkich, ale dobrze uzbrojonych wozów terenowych i motocykli. Atak poprzedziły strzały snajperów. Z powietrza wspomagały specjalsów szturmowe śmigłowce Mi-24. Do pościgu za uciekającymi terrorystami wykorzystano natomiast transportowe śmigłowce Mi-17. W ostatniej fazie akcji komandosi desantowali się ze śmigłowca i ujęli dywersantów uciekających samochodem.

Pierwsze praktyczne ćwiczenia szpicy były dla specjalsów z Lublińca także okazją do przeprowadzenia treningów zgrywających ich w działaniach, do szkoleń i pozorowanych akcji. Jak wykonywali zadania – można obejrzeć w naszej galerii oraz na nagraniu wideo.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik do Auschwitz
 
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mordercza obrona Warszawy
Marynarski Katyń
Sonary dla śmigłowców ZOP
F-16 kończą misję w Estonii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ogień w natarciu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe sanitarki dla wojska
Polak z Medalem NATO
Szybciej do wojska
16 Dywizja najlepsza!
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zaplecze dla Rosomaków
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraby kontra okręt
Medycy po unitarce
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Druga kariera byłych żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Kaper” przeciw terrorystom
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Wybuchowa edukacja
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Polsko-amerykańska współpraca
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Kłopoty z odprawą mieszkaniową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO