moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy specjalsi – ostrze szpicy NATO

Polskie wojska specjalne są jednym z najważniejszych elementów Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, zwanych szpicą NATO. Biało-czerwoni mają nie tylko brać udział w ewentualnych operacjach specjalnych. Mają je planować i dowodzić nimi. Podporządkowani im są komandosi z 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska ma w Sojuszu status państwa wiodącego, tak zwanego ramowego, dlatego 1 stycznia 2015 roku nasze wojska specjalne objęły dowództwo nad specjalsami państw NATO działającymi w ramach Sił Odpowiedzi. – Dlatego znaleźliśmy się w szpicy. W jej strukturach nie tylko możemy, ale wręcz mamy obowiązek planować, przygotowywać i dowodzić operacjami specjalnymi – podkreślił gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych, podczas tegorocznych ćwiczeń „Noble Jump-15”.


Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

Na czele elity

Tak zwane ostrze szpicy, czyli jej siły specjalne, nabrało szczególnego znaczenia ze względu na nowy rodzaj działań militarnych, jaki zaobserwowano podczas konfliktu na Ukrainie. Chodzi o wojnę hybrydową. Jest prowadzona bez oficjalnego wypowiedzenia, po partyzancku, łączy elementy terroryzmu, zachowań kryminalnych, walki konwencjonalnej, nieregularnej, cybernetycznej, propagandowej, wojny domowej oraz sztucznie wywołanego powstania. Aby zapobiegać przejmowaniu przez wroga ważnych obiektów lub szybko je odzyskiwać, a także przeciwdziałać przenikaniu na teren konfliktu grup dywersyjnych nazywanych „zielonymi ludzikami”, trzeba prowadzić precyzyjne operacje specjalne. Do tego przygotowywani są komandosi.

Do Komponentu Operacji Specjalnych SOC (Special Operations Component), wchodzącego w skład Sił Odpowiedzi NATO, Polska delegowała wojskowych, którzy stanowią teraz trzon jego dowództwa. A także trzy zespoły bojowe: lądowy wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, morski – Jednostka Wojskowa Formoza z Gdyni, a powietrzny – 7 Eskadra Działań Specjalnych z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Znaczące siły na potrzeby SOC wydzieliły także jednostki wojskowe AGAT oraz NIL.

Razem z Polakami dyżur w SOC pełnią m.in. żołnierze wojsk specjalnych z Chorwacji, Estonii, Norwegii, Słowacji, Turcji, Węgier, Holandii oraz Litwy. Ostatnie dwa państwa tworzą w Siłach Odpowiedzi kolejne zespoły bojowe.

Lekcja szturmowania

– Jesteśmy gotowi do prowadzenia operacji specjalnych wszędzie tam, gdzie skieruje nas Rada Północnoatlantycka. Jesteśmy przygotowani do wszelkich zadań i prowadzenia ich według różnych scenariuszy – deklarował niedawno gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Wielonarodowego Komponentu Operacji Specjalnych.

Podczas zakończonych w czerwcu ćwiczeń „Noble Jump-15” swoje możliwości zaprezentował zespół lądowy, tzw. ostrze szpicy. Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, wspomagani przez kolegów z Litwy i Holandii, przeprowadzili akcję odbijania zakładników z rąk grupy dywersyjnej agresora.

Komandosi szturmowali obiekt, w którym zatrzymali się terroryści. W swych działaniach użyli lekkich, ale dobrze uzbrojonych wozów terenowych i motocykli. Atak poprzedziły strzały snajperów. Z powietrza wspomagały specjalsów szturmowe śmigłowce Mi-24. Do pościgu za uciekającymi terrorystami wykorzystano natomiast transportowe śmigłowce Mi-17. W ostatniej fazie akcji komandosi desantowali się ze śmigłowca i ujęli dywersantów uciekających samochodem.

Pierwsze praktyczne ćwiczenia szpicy były dla specjalsów z Lublińca także okazją do przeprowadzenia treningów zgrywających ich w działaniach, do szkoleń i pozorowanych akcji. Jak wykonywali zadania – można obejrzeć w naszej galerii oraz na nagraniu wideo.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


We Are All Darfur
 
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Za wolność naszą i waszą
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Benemerenti 2020
Misje na dłużej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Pomagali z narażeniem życia
They Train Together, They Fight Together
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Misja wojownika
Następcy Wstęg poszukiwani
Arsenał Iranu
Serwis AW101 w Łodzi
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kondor wystartował
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Terytorialsi za oceanem
Przeciw trzem wrogom
Iran uderza w USA
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Rekordowy budżet MON
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Nowy wiceminister w MON
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Kajak idealny dla komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Posłowie o sytuacji w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO