moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi będą studiować w mundurze

O jedno miejsce w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu starało się około 10 chętnych. Dziś kandydaci kończą długie, dwutygodniowe egzaminy. Wybierano bowiem tych z najwyższymi wynikami w nauce, ale też z najlepszą kondycją fizyczną. Od września naukę we WSOWL rozpocznie 144 podchorążych.


Każdego dnia wykładowcy egzaminowali dziesiątki chętnych. – Do końca marca na stronie naszej uczelni zarejestrowało się 2445 osób. Oznaczało to, że o jedno miejsce w naszej uczelni ubiegać się będzie prawie 17 osób – mówi por. Małgorzata Kowalska z wrocławskiej uczelni. – Ile dokładnie, dowiemy się za kilka dni. Dopiero dzisiaj kończą się egzaminy, a zazwyczaj nie wszyscy zarejestrowani się na nie stawiają. Szacujemy, że do Wrocławia przyjechało około 60 procent zgłoszonych – dodaje.

Jeśli zatem szacunki się potwierdzą, to o jeden podchorążacki indeks walczyło więcej niż 10 chętnych. Większość to absolwenci liceów ogólnokształcących. Mężczyźni i kobiety. Żeby przystąpić do egzaminów, musieli wcześniej przejść badania lekarskie i psychologiczne.

Co dzień 150 testowanych

Egzaminy wstępne, które trwały prawie dwa tygodnie, składały się z kilku etapów. Pierwsza selekcja obejmowała wiedzę kandydatów. Brano pod uwagę świadectwo maturalne. Najlepiej oceniano tych, którzy na egzaminie dojrzałości dostali najwyższe noty z jednego z przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii albo informatyki. Liczyła się też matura z języka angielskiego. Jeśli kandydat do WSOWL nie zdawał na niej angielskiego, musiał przystąpić do egzaminu. Dwugodzinny test na poziomie B1 (Common European Framework), składał się ze stu pytań z czterema wariantami odpowiedzi.

W drugim etapie kandydaci musieli przejść testy sprawnościowe. Oceniali ich uczelniani instruktorzy. – Codziennie na uczelni stawiało się pięć do siedmiu grup kandydatów. Każda liczyła średnio 30 osób. Zatem jednego dnia egzaminowaliśmy przynajmniej 150 chętnych. I tak przez całe dwa tygodnie – mówi płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSOWL.

Wszyscy musieli dobrze pływać, odpowiednio szybko biegać i wykazać się sporą siłą. Zaliczali pływanie na 50 metrów. Natomiast pozostałe konkurencje zależały od płci kandydata. Mężczyźni mieli zatem biegi na 1000 metrów oraz wahadłowy 10 razy po 10 metrów, a wcześniej podciąganie na drążku. Natomiast kobiety biegały na 800 metrów oraz po kopercie, do tego wykonywały zwis na drążku.

– Test sprawności zaczyna się zawsze od sprawdzianu siły, w przypadku mężczyzn jest to podciąganie się. Wielu z kandydatów na tym właśnie etapie nie daje rady. Tak było i tym razem. Nie wszyscy przygotowali się odpowiednio i ci szybko zakończyli egzaminy. Tym samym musieli się pożegnać z marzeniami o studiach w naszej uczelni – mówi płk Doliński.

Jedną z takich osób był m.in. Paweł z Poznania. Maturzysta zrezygnował już po 10 minutach trwania egzaminu. Ale nie rezygnuje z marzeń o mundurze. – Nie było łatwo i nie byłem zbyt dobrze przygotowany. Za rok spróbuję swoich sił ponownie. Tym razem odpowiednio wcześnie rozpocznę treningi – zapowiada.

Pułkownik Doliński radzi kandydatom, by przygotowania zaczęli wcześniej niż dwa miesiące przed terminem testu sprawnościowego. – Nic na tym egzaminie nie jest zaskoczeniem, bo zasady rekrutacji są ogłaszane z wyprzedzeniem. Niektórzy potrafili się więc przygotować zaskakująco dobrze. Byli silnie zmotywowani i sprawni fizycznie. To nie był przypadek, widać, że wiedzą czego chcą – mówi pułkownik.

Harcerze i zdobywcy certyfikatów

Po sprawdzianie sprawności kandydatów czekała rozmowa kwalifikacyjna. Komisja oceniała predyspozycje ochotników do zawodowej służby oraz ich dodatkowe umiejętności. – Dziś nie wystarczy po prostu do nas przyjść i pozytywnie zdać egzaminy. Aby zwiększyć swoją szansę na dostatnie się na studia, kandydat musi coś dodatkowego sobą reprezentować – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSOWL. Dlatego wielu prezentowało przed komisją certyfikaty ukończenia różnych kursów albo dyplomy potwierdzające dodatkowe kwalifikacje. Jak co roku, było sporo osób aktywnie działających w harcerstwie, organizacjach proobronnych i samorządach.


Podczas rekrutacji kandydaci mogli zdobyć maksymalnie 350 punktów, w tym 100 za oceny z matury, 100 za angielski, 100 ze sprawności fizycznej oraz 50 podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Studia na pierwszym roku rozpoczną 144 osoby, które zebrały najwyższą liczbę punktów. Już w sierpniu zostaną powołane do służby kandydackiej. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego, złożeniu przysięgi i przyjęciu w poczet studentów staną się podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. 126 z nich podejmie studia na wydziale zarządzania. Pozostałe 18 osób studiować będzie inżynierię bezpieczeństwa. Podchorążowie szkolić się będą w specjalnościach: pancernej i zmechanizowanej, aeromobilnej, rakietowej i artylerii, rozpoznawczej, przeciwlotniczej, logistycznej oraz saperskiej.

Przez całe studia będą mieli zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opiekę lekarską. A do tego miesięczny żołd – na początku 800 zł, z każdym rokiem będzie jednak rósł aż do ok. 2000 zł. Wszyscy kończący studia mają zapewniony etat w wojsku.

Wyższa Szkoła Oficerska we Wrocławiu to nie jedyna uczelnia, która rekrutuje kandydatów na studia wojskowe. W przyszłym tygodniu rozpoczną się podobne egzaminy w Szkole Orląt w Dęblinie. Na 660 złożonych wniosków do egzaminów przystąpi ok. 230 kandydatów. Będą się ubiegali o 69 miejsc. Kandydaci przystąpią również tutaj do testu ze sprawności fizycznej. W czasie egzaminów będą prezentować swoją wiedzę o lotnictwie. Muszą też udokumentować posiadane doświadczenie lotnicze.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
For the Right Cause
Darłowo czeka na śmigłowce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Pretorianie na Mazurach
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
Defense Without Politics
Śmierć bohatera
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Symulatory strzelań Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nauka zimowego pływania
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
JWK z odznaką pamiątkową
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Klasy wojskowe po nowemu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Podziemna potęga
Rywalizacja strzelców wyborowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO