moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybuchowe znalezisko na Wolinie

Ponad 350 różnego rodzaju pocisków, do tego zapalniki oraz setki łusek, niektóre z prochem i spłonkami, zebrali w jednym z lasów na wyspie Wolin specjaliści z 8 Batalionu Saperów. Wkrótce niebezpieczne znalezisko zostanie zniszczone na poligonie w Drawsku.Pociski spoczywały w lesie nieopodal miejscowości Domysłowo. Wczoraj kilka z nich zauważyła przechodząca tamtędy kobieta. Zadzwoniła na policję, a ta przekazała informację żołnierzom z 8 Batalionu Saperów. Patrol rozminowania dojechał na miejsce kilka minut po 15. Okazało się, że niebezpiecznych przedmiotów jest tam znacznie więcej. – Znajdowały się one w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej były umocnienia i stanowisko armaty – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym rejonie wojska niemieckie broniły się przed Armią Czerwoną napierającą od strony Zalewu Szczecińskiego i Dziwny. W okolicznych lasach zachowało się sporo pozostałości z tamtego czasu, między innymi właśnie stara amunicja czy niewybuchy. – Stają się one łakomym kąskiem dla miłośników militariów. Kolekcjonerzy często przeczesują okolicę z aparaturą do wykrywania metali. Wszystko wskazuje na to, że dotarli też w okolice Domysłowa – podkreśla mł. chor. mar. Radosław Koronka, dowódca patrolu rozminowania z 8 Batalionu Saperów. Ziemia, w której spoczywały pociski, została rozkopana. – Część pocisków ktoś rozrzucił po lesie. Niektóre były oddzielone od łusek – relacjonuje mł. chor. mar. Koronka.Przez pięć godzin saperzy zebrali 648 przedmiotów zaliczanych do kategorii wybuchowe i niebezpieczne. – Wśród nich były 354 różnego rodzaju pociski. Znaleźliśmy też granat moździerzowy kalibru 82 milimetry z rosyjskimi napisami – mówi mł. chor. mar. Koronka. Po wystrzeleniu granat nie eksplodował. Dziś jest świadectwem toczonych w tym miejscu walk. Dużo odłamków, zapalników czy łusek było także przy stanowisku armaty. – Niektóre zawierały proch i były wyposażone w spłonki, które przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi, mogły eksplodować, powodując urazy, a nawet śmierć – podkreśla dowódca patrolu rozminowania.

Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone i przetransportowane do Dziwnowa, gdzie stacjonuje 8 Batalion. – Wkrótce przewieziemy je na poligon w Drawsku i zdetonujemy – zapowiada mł. chor. mar. Koronka. Niebawem też saperzy ponownie pojawią się w okolicach Domysłowa. – Raz jeszcze przeszukamy las. Wczoraj co prawda sprawdziliśmy go bardzo dokładnie, jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że niczego nie przeoczyliśmy – zaznacza mł. chor. Koronka.

W czasie wojny w Świnoujściu znajdowały się niemiecki port i baza zaopatrzenia marynarki wojennej. Samo miasto zostało zamienione w twierdzę, o którą w 1945 roku toczyły się ciężkie walki. Stała się ona też celem alianckich nalotów. Pozostałości po tych czasach jest w okolicach wyjątkowo dużo. Te, które spoczywają w wodzie, usuwane są przez nurków minerów, natomiast rozsianymi po lasach zajmują się właśnie saperzy. – Szczególnie dużo sygnałów o odkryciu niebezpiecznych przedmiotów dociera do nas latem, gdy na wybrzeże przyjeżdżają turyści. Większy niż zwykle ruch panuje w lasach, na nadmorskich plażach i nad brzegami jezior – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski i przypomina: – Jeśli natrafimy na niewybuch czy starą amunicję, powinniśmy pozostawić ją na miejscu i niezwłocznie zawiadomić policję.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Umowa na Harpie podpisana!
O Patriotach na WAT
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Czerwoni w odwrocie
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chciałem walczyć z Niemcami
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Noc deportacji
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Własne interesy Europy
Sowieci w lodowej pułapce
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
F-35 – polska Harpia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Szturmani na Lipie
Krwawe walki o Monte Cassino
Nauka zimowego pływania
Żyj zdrowiej
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Double Eagle po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iran uderza w USA
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO