moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak misje zmieniły służbę zdrowia

Gdy żołnierze wyjeżdżali na misje, my uczyliśmy się, jak ich leczyć. Podpatrywaliśmy system opieki w szpitalu w Ramstein – mówi gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Zmiany, jakie zaszły w wojskowej służbie zdrowia najwyraźniej dostrzega kpr. Michał Ożóg, pierwszy Polak ciężko ranny w Afganistanie.


– Był 2007 rok. Wracaliśmy do bazy, gdy pod naszym Hummerem eksplodowała mina pułapka domowej roboty – wspomina saper kpr. Michał Ożóg. Trzech żołnierzy odniosło niegroźne obrażenia ciała, on był najciężej ranny. Wypadku nie pamięta, bo w wyniku wybuchu stracił przytomność, z płonącego samochodu wyciągnęli go koledzy.

Z obrażeniami głowy oraz oparzeniami (trzeciego stopnia) rąk, nóg i pleców trafił do szpitala Landstuhl w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech. Tam przeszedł operację przeszczepienia skóry. Potem został przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tu jednak musiał zmierzyć się nie tylko z chorobą. – Personel nie wykazywał zainteresowania pacjentami. Gdy poprosiłem o konsultację stomatologiczną, bo podczas wypadku popękały mi zęby i powypadały plomby, usłyszałem, że jak wyjadę ze szpitala, to pójdę sobie do dentysty. Brakowało nie tylko przepisów prawnych, ale także empatii – wspomina.

Ciężko ranni żołnierze, którzy (podobnie jak kpr. Michał Ożóg) przewożeni byli z Afganistanu do szpitala w Landstuhl (a dopiero potem do warszawskiego WIM-u), opowiadali o jednoosobowych pokojach, łóżkach sterowanych pilotem, salach wyposażonych w telewizję kablową i odtwarzacz DVD, braku schodów w budynku, tak, by swobodnie mogły się przemieszczać osoby na wózku. – My dopiero podpatrywaliśmy jak funkcjonuje system opieki w szpitalu w Landstuhl i staraliśmy się przenieść część doświadczeń do naszej kliniki – przyznaje dyrektor Gierelak. Dodaje, że wcześniej żaden lekarz z jego kliniki nie zetknął się z pacjentem bez trzech kończyn.

Symboliczną datą tych przemian było powołanie w 2011 roku (jeszcze zanim weszła w życie ustawa o weteranach) pełnomocnika dyrektora WIM ds. weteranów. Została nim Urszula Marszałkowicz-Flis. To ona czuwa nad rannymi żołnierzami podczas ich pobytu w szpitalu. Nowo przybyłemu pacjentowi pokazuje, jak funkcjonuje oddział. Ustala terminy badań i specjalistycznych konsultacji, pomaga w złożeniu dokumentów do sanatorium, a czasem zwyczajnie porozmawia.

Kapral Michał Ożóg wrócił do służby w 2008 roku, a trzy lata później wyjechał na misję do Afganistanu. Transporter, w którym z kolegami patrolował teren, najechał na ajdika. Saper znów został ranny – tym razem w rękę. Okazało się, że w czterech miejscach ma połamaną kość łokciową. Pierwszą operację przeszedł w szpitalu w Ghazni, kolejną już w Warszawie. – Miałem wrażenie, że trafiłem do innego szpitala niż w 2007 roku – opowiada. – Powitała mnie pielęgniarka, która wiedziała, co mi dolega, ustalała terminy wizyt u specjalistów, nie czekałem w kolejkach. Nie przesadzając mogę powiedzieć, że w klinice obowiązują dziś takie same standardy, jak w szpitalach na Zachodzie – dodaje kapral.

Obecnie kpr. Michał Ożóg służy w 1 Brzeskim Pułku Saperów im. T. Kościuszki. Ostatnio był w WIM-ie, gdy brał udział w „Programie Afgan”, w ramach którego badani są żołnierze – ofiary wybuchów min pułapek. – Cieszę się, że wziąłem udział w tym projekcie, bo widzę, że nasz los kogoś obchodzi – mówi.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. pryw. mjr Jarosława Bukwalda

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie prace przed „Defenderem”
 
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prawdziwi wojownicy
Agent w generalskich szlifach
Co z tegorocznym MSPO?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poszukiwania Magneto
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na zakupy do sklepu AMW
Partyzanci rozgromili ubeków
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Spartan” znów na Mazurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwiczenia z torpedą
Army of Medics
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Harpun” do walki
Białe noce podhalańczyków
Gotowi na „Defendera”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
NATO walczy z koronawirusem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Podchorążowie za sterami Bielików
Pilot F-16 oślepiony laserem
MBDA w walce o „Narew”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
F-16 kończą misję w Estonii
Rubiny w walce z epidemią
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Przeciwlotnicza Sona
Widzieć i nie być widzianym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO