moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patton M47 z polskimi barwami

Czołg ma na wieży białego orła, choć tego typu maszyny nigdy nie służyły w polskiej armii. Symbol nawiązuje do króla Polski, który miał we Francji swoje wojsko. Właśnie dlatego M47 z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu został niedawno pomalowany w barwach francuskiego 5 Pułku Kirasjerów Royal Pologne.


M47 Patton to jeden z najnowszych nabytków poznańskiego muzeum. Został sprowadzony z Norwegii. Czołgi tego typu były produkowane w latach 1951–1953. Amerykanie chcieli je wykorzystać podczas wojny w Korei. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. Pojazdy zostały wycofane z armii USA i trafiły do wojsk sojuszniczych, m.in. do Francji, Belgii, Włoch i Pakistanu.

– Długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób odnowić czołg. Mogliśmy go pomalować na kolory armii norweskiej, w której przecież służył. Ale jeden z kolegów trafił na informację, że M47 miały pewien związek z Polską, choć pewnie niewielu o tym pamięta. Postanowiliśmy więc ten polski wątek przypomnieć – mówi Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.


Polski król w Lotaryngii

Wszystko zaczęło się od króla Stanisława Leszczyńskiego. Panował on w Rzeczypospolitej dwukrotnie, choć krótko, za jego czasów bowiem polski tron stał się przedmiotem międzynarodowej rozgrywki. W 1736 roku po interwencji wojsk rosyjskich i saskich ostatecznie abdykował. Jego miejsce zajął August III, ale Leszczyński nie został z niczym. Był przecież teściem króla Francji Ludwika XV, za którego wyszła jego córka Maria. Władca ten podarował Leszczyńskiemu zamożne księstwo Lotaryngii. Miał tam rządzić aż do śmierci. Były król Polski robił to nadzwyczaj sprawnie. W Luneville założył szkołę kadetów, utworzył też swoje wojsko. Pieszy regiment przetrwał do 1760 roku, konny miał znacznie dłuższą historię.


Kawaleria Stanisława Leszczyńskiego, już jako część armii Napoleona, brała udział między innymi w wojnie francusko-rosyjskiej 1812 roku. Potem były dwie wojny światowe. „W Wolnej Francji tworzonej pod sztandarami gen. Charlesa de Gaulle’a chętnie sięgano po dawne, przedrewolucyjne tradycje, aby podbudować morale żołnierzy, nadwątlone katastrofalną porażką militarną i polityczną III Republiki. Tak więc 5e regiment de cuirassiers powrócił do nazwy i symboliki pułku Royal Pologne, tyle że w roli oddziału pancernego” – napisał Piotr Galik na łamach miesięcznika „Odkrywca”.

Odznaką pułku został wówczas biały orzeł, któremu towarzyszyło hasło „Nec pluribus impar” (z łac. „Niewielu im dorówna”). Czołgi z orłem były wykorzystywane podczas wojny o Indochiny (1946–1954), ostatnim zaś zadaniem, do jakiego zostali wyznaczeni królewscy kirasjerzy, okazała się misja stabilizacyjna w Bośni. Na początku lat dziewięćdziesiątych pułk został rozformowany.


Nowe-stare szaty Pattona

W upamiętnienie pułku zaangażowali się członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, którzy kupili farbę i przemalowali czołg. Najtrudniejszym zadaniem było odtworzenie widniejących na Pattonie oznaczeń. Trzeba było odnaleźć je w dostępnych materiałach, opracować, używając programu komputerowego, a następnie stworzyć z nich kalki. Zajął się tym pasjonat wojskowości Dariusz Furtak. – Wcześniej włączał się w prace choćby przy czołgach IS-2 i IS-3 – wyjaśnia Boruń i dodaje – zadanie było czasochłonne i niełatwe.

Poznańskie muzeum powstało w latach 1963–1964 przy Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych w Poznaniu. Przez lata działający w nim pasjonaci zgromadzili pokaźną liczbę eksponatów. Placówka ma około 50 różnego typu czołgów, pojazdów opancerzonych, dział. Od siedmiu lat figuruje ona w rejestrze zabytków Wielkopolski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Policja i wojsko kontra COVID-19
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Testy radarów dla Wisły
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Logistycy transportują środki ochronne
Rakiety w celu
Sześć dekad pod wirnikiem
Saperzy w walce z Covid-19
Iran uderza w USA
„Gwiezdne wojny” Reagana
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Trzy cele na ścieżce
Nowy wiceminister w MON
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wojskowi medycy w gotowości
Studia on-line w Szkole Orląt
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Dwa oblicza agenta wywiadu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zryw kościuszkowski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
PGZ pomaga w walce z epidemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
We Are All Darfur
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Certyfikacja na „Tarczowni”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Dowodzę najlepszymi
Medycy WOT kontra COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
Edukacja na platformie
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Poprad w kolejnej jednostce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Następca RPG-7
Koronawirus na wojskowej uczelni
Ochotnik do Polski
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO