moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dbają o bezpieczne loty

Naprawiają uszkodzone nawierzchnie lotniskowe w Krzesinach, niwelują teren na podejściu do lądowania maszyn w Powidzu, odnawiają płaszczyznę przy hangarze dla śmigłowców na wojskowym Okęciu. W taki sposób szkoli się ponad 60 żołnierzy z jarocińskiego batalionu. – Z częścią prac uporamy się do końca wakacji – zapowiada st. chor. sztab. Arkadiusz Pflegel.


16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk to specjalistyczny pododdział sił powietrznych.  – Odpowiadamy za utrzymanie nawierzchni lotnisk w dobrym stanie. Prowadzimy więc prace remontowe i konserwacyjne, by drogi startowe, kołowania, a także płaszczyzny postoju statków powietrznych były zawsze gotowe do użytku – mówi st. chor. sztab. Pflegel z zespołu nadzoru technicznego jarocińskiego batalionu.

Żołnierze pracują na lotniskach w całej Polsce, dlatego rzadko można ich w komplecie spotkać w Jarocinie. – Teraz są na trzech zgrupowaniach: w Powidzu, Poznaniu-Krzesinach i na warszawskim Okęciu. Takie wyjazdy to dla nas nic innego jak regularne, praktyczne szkolenie – dodaje st. chor. sztab. Adam Butlański, rzecznik prasowy batalionu.

Komfortowe starty F-16

Do podpoznańskich Krzesin wyjechało 24 żołnierzy. By starty samolotów F-16 w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego mogły odbywać się bez zakłóceń, likwidują uszkodzenia nawierzchni lotniskowych. Oficer prasowy bazy kpt. Krzysztof Nanuś podkreśla, że praca wojskowych z Jarocina ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lotów. – Wszelkie uszkodzenia nawierzchni poddane kolejnym obciążeniom mogą w efekcie uszkodzić samolot. Na przykład opony czy nawet łopatki w wirniku, jeśli oderwany fragment nawierzchni zostanie zassany przez silnik. Takie prace są więc niezbędne, byśmy mogli latać bezpiecznie i zachować ciągłość szkolenia lotniczego – mówi oficer.


Żołnierze naprawiają więc pęknięcia betonu, złuszczenia powierzchni, odłamania narożników płyt spowodowane przez środki odmrażające lód, warunki atmosferyczne czy gazy wydobywające się z silników lotniczych. Najwięcej jest jednak uszkodzeń pomarglowych, czyli związanych z zamarzaniem skały osadowej zwanej marglem, której używa się do wyrobu cementu. – Uszkodzenia są spowodowane obecnością gliny w betonie. Zazwyczaj jesienią i zimą nabiera ona wody, zamarza, a wtedy powierzchnia wokół niej pęka i robi się dziura. Żołnierze wydobywają więc margiel i wypełniają ubytek masą naprawczą – tłumaczy chor. Pflegel.

Podczas prac na nowo wypełniane są też szczeliny dylatacyjne łączące betonowe płyty nawierzchni lotniskowych. – Zmienne warunki atmosferyczne powodują, że płyty się ruszają, a masa zalewowa znajdująca się w szczelinach dylatacyjnych ulega zużyciu. Brak szczelności może zaś spowodować, że woda dostanie się do wnętrza i zniszczy beton. Dlatego ta konserwacja jest niezwykle ważna i ma ogromny wpływ na trwałość wszelkich nawierzchni na lotnisku – tłumaczy chorąży z batalionu.

Wojskowi odnawiają też oznakowanie poziome, czyli np. lotniskowe pasy, oraz poprawiają konstrukcję tzw. wydmuchów w miejscach postoju samolotów. – To specjalne wały ziemne, na których są ułożone betonowe płyty. Dzięki nim spaliny oraz ciąg powietrza powstające przy rozruchu silników samolotowych są kierowane ku górze i teren poza wydmuchami nie ulega zniszczeniu. Gdy z kolei wiatr wieje w kierunku stojących samolotów, wydmuchy chronią je przed wszelkimi zanieczyszczeniami  – tłumaczy chor. Pflegel.


Podobne prace wykonuje 21 żołnierzy na płycie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego na wojskowym Okęciu w Warszawie. Remont jest kompleksowy, bo w przyszłym roku ma zostać wykonany natrysk hydrofobowy nawierzchni. – To specjalny rodzaj impregnacji, dzięki której beton nie wchłania wody. By go położyć, konieczne jest jednak naprawienie wszelkich uszkodzeń – wyjaśnia chor. Pflegel.

Na obu lotniskach prace mają się zakończyć jeszcze w sierpniu.

Wycinka w Powidzu

Najdłużej, bo aż do listopada, potrwa remont największego wojskowego lotniska 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Żołnierze już od zeszłego roku przygotowują podejście do głównego kierunku lądowania samolotów. – To nasze największe wyzwanie, bo prace obejmują ogromny teren, tylko w tym roku 160 tysięcy metrów kwadratowych. Były konieczne, ponieważ na podejściu urosły drzewa i zaczęły stanowić poważne zagrożenie dla lądujących maszyn – mówi st. chor. sztab. Butlański. 23 żołnierzy karczuje więc i wyrównuje teren przy użyciu specjalistycznego sprzętu. – Zajmują się wszystkim. Ścinają drzewa i krzewy, rozdrabniają gałęzie, tną je i przewożą na miejsce składowania drewna. Potem niwelują teren – wylicza podoficer. Dzięki temu piloci będą mieli o wiele lepszą widoczność i swobodę lądowania.


Już w sierpniu żołnierzy czeka kolejne zadanie. Tym razem nie będą naprawiać lotniska. – Jedziemy na poligon w Jagodnem niedaleko Łukowa. Tam zajmiemy się pracami ziemnymi polegającymi między innymi na rewitalizacji pasa przeciwpożarowego wokół poligonu, wyrównaniu wewnętrznych dróg i niwelacji terenu  – mówi chor. Pflegel.

W 2014 roku żołnierze z jarocińskiego batalionu wykonywali zadania w Krakowie, Powidzu, Lipowcu, Świdwinie, Radomiu, Łasku i Poznaniu. W sumie rozebrali ponad 1367,4 m² nawierzchni betonowej, zniwelowali 286 876 m² terenu i uzupełnili blisko 11,4 tys. metrów dylatacji.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk

dodaj komentarz

komentarze

~Daniel
1439377560
Poszerzanie pasów PPOŻ na poligonie Jagodnym to co?
99-52-BE-94

„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
 
Kraby w Bolesławcu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brawurowe zagony motorowe
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Online z mistrzami sportu
Ułańska szarża
Ochotnicy na ratunek
Kolejne Groty dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Fordy, a nie Nissany
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Most do współpracy
Testament Polski Walczącej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Zbiegowie z innego świata
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Informacja Prasowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Defender” – pracowity poligon saperów
PGZ będzie obecna na MSPO
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weterani znów staną na macie
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojsko ma ofertę dla cywili
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO