moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rozdział we współpracy

W dniach 28-29 lipca, we Wrocławiu odbyło się drugie spotkanie „Grupy Współpracy Wojsk Lądowych” Polski i Niemiec, którego celem była intensyfikacja współpracy żołnierzy obydwu krajów.


Podejmowane obecnie działania w wielu obszarach stanowią kontynuację dotychczasowej, liczącej ponad dwadzieścia lat, bardzo udanej współpracy armii obydwu państw. Co ważne, otwierają kolejny rozdział i wprowadzają nową jakość we wzajemnych stosunkach wojskowych obu krajów.

Realizując decyzje ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec doprecyzowane po spotkaniach inspektorów wojsk lądowych obydwu krajów, które odbyły się w Polsce i Niemczech, międzynarodowy zespół oficerów spotkał się, aby uzgodnić szczegóły podjętych w zeszłym roku decyzji politycznych. Do najważniejszych i budzących największe zainteresowanie zaliczane są projekty współpracy na poziomie brygad bojowych poprzez stałe wzajemne wydzielenie drugiej stronie pododdziału do szczebla batalionu oraz m.in. wymiana oficerów i słuchaczy szkół oficerskich, intensyfikacja wspólnych ćwiczeń, czy wspólna realizacja projektu wparcia artyleryjskiego.

Jednostki, które na mocy uzgodnień wzajemnie podporządkują sobie po jednym z batalionów drugiej strony to 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania oraz niemiecka 41 Brygada Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne. Będzie to nowatorskie rozwiązanie, którego do tej pory nie stosowaliśmy w kontaktach z żadnym innym krajem. Oznacza to początek nowego rozdziału we współpracy wojskowej Polski i Niemiec.


Na obecnym etapie uzgodniono, że strona polska wydzieli batalion wyposażony w czołgi Leopard 2A5, natomiast Niemcy batalion zmechanizowany, którego główne uzbrojenie stanowią bojowe wozy piechoty Marder.

Kolejne spotkanie grupy współpracy wojsk lądowych obu krajów zaplanowano na grudzień, wcześniej - bo już we wrześniu - przewidywane jest podpisanie wstępnego porozumienia pomiędzy dowódcami obu jednostek wydzielających bataliony.

*****

Prowadzone prace to kolejny krok prowadzący do zacieśniania współpracy wojskowej pomiędzy armiami obydwu krajów. Impulsem do szerszego współdziałania były inicjatywy podjęte podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Walli. Następnym krokiem był szereg spotkań dwustronnych ministrów obrony Polski i Niemiec.

Podczas jednego z takich spotkań, w trakcie październikowej wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Berlinie, szefowie resortów obrony Polski i Niemiec podpisali list intencyjny dotyczący rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw. - Silna demokratyczna Europa potrzebuje silnych Niemiec i silnej Polski (….) Siła to także zdolność do obrony, to także siła militarna; to siła Bundeswehry i siła Wojska Polskiego - mówił wówczas na spotkaniu w Berlinie wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szefowa resortu obrony Republiki Federalnej Ursula von der Leyen określiła podpisany list jako kamień milowy w umacnianiu współpracy sił lądowych. Parafowany przez obie strony dokument nakreślił ogólne ramy współpracy i pozwolił wojskowym na rozpoczęcie prac nad doprecyzowaniem szczegółów.

Kolejnym ważnym punktem poprzedzającym wrocławskie spotkanie była wizyta w Polsce Inspektora Wojsk Lądowych Bundeswehry gen. broni Bruno Kasdorfa, który spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, gen. dyw. Januszem Bronowiczem – Inspektorem Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ.

Po tym spotkaniu generałowie zapowiedzieli utworzenie międzynarodowej grupy współpracy wojsk lądowych obydwu państw. Już w marcu br., w Dowództwie Wojsk Lądowych Niemiec w Strausbergu odbył się pierwszy etap polsko - niemieckich rozmów. Spotkanie we Wrocławiu stanowi kolejny krok na drodze do zacieśnienia sąsiedzkiej współpracy.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak/DGRSZ

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: Magda Ślipek-Tymecka/WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Medycy po unitarce
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
16 Dywizja najlepsza!
Ogień w natarciu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Laserowa artyleria US Army
Wybuchowa edukacja
Ukraiński kurs na Zachód
Polak z Medalem NATO
Druga kariera byłych żołnierzy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Mordercza obrona Warszawy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nowe sanitarki dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wesprzyj kombatantów
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Święto terytorialsów
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kombatanci na parkiecie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Zaplecze dla Rosomaków
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Marynarski Katyń
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Kraby kontra okręt
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO