moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rozdział we współpracy

W dniach 28-29 lipca, we Wrocławiu odbyło się drugie spotkanie „Grupy Współpracy Wojsk Lądowych” Polski i Niemiec, którego celem była intensyfikacja współpracy żołnierzy obydwu krajów.


Podejmowane obecnie działania w wielu obszarach stanowią kontynuację dotychczasowej, liczącej ponad dwadzieścia lat, bardzo udanej współpracy armii obydwu państw. Co ważne, otwierają kolejny rozdział i wprowadzają nową jakość we wzajemnych stosunkach wojskowych obu krajów.

Realizując decyzje ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec doprecyzowane po spotkaniach inspektorów wojsk lądowych obydwu krajów, które odbyły się w Polsce i Niemczech, międzynarodowy zespół oficerów spotkał się, aby uzgodnić szczegóły podjętych w zeszłym roku decyzji politycznych. Do najważniejszych i budzących największe zainteresowanie zaliczane są projekty współpracy na poziomie brygad bojowych poprzez stałe wzajemne wydzielenie drugiej stronie pododdziału do szczebla batalionu oraz m.in. wymiana oficerów i słuchaczy szkół oficerskich, intensyfikacja wspólnych ćwiczeń, czy wspólna realizacja projektu wparcia artyleryjskiego.

Jednostki, które na mocy uzgodnień wzajemnie podporządkują sobie po jednym z batalionów drugiej strony to 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania oraz niemiecka 41 Brygada Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne. Będzie to nowatorskie rozwiązanie, którego do tej pory nie stosowaliśmy w kontaktach z żadnym innym krajem. Oznacza to początek nowego rozdziału we współpracy wojskowej Polski i Niemiec.


Na obecnym etapie uzgodniono, że strona polska wydzieli batalion wyposażony w czołgi Leopard 2A5, natomiast Niemcy batalion zmechanizowany, którego główne uzbrojenie stanowią bojowe wozy piechoty Marder.

Kolejne spotkanie grupy współpracy wojsk lądowych obu krajów zaplanowano na grudzień, wcześniej - bo już we wrześniu - przewidywane jest podpisanie wstępnego porozumienia pomiędzy dowódcami obu jednostek wydzielających bataliony.

*****

Prowadzone prace to kolejny krok prowadzący do zacieśniania współpracy wojskowej pomiędzy armiami obydwu krajów. Impulsem do szerszego współdziałania były inicjatywy podjęte podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Walli. Następnym krokiem był szereg spotkań dwustronnych ministrów obrony Polski i Niemiec.

Podczas jednego z takich spotkań, w trakcie październikowej wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Berlinie, szefowie resortów obrony Polski i Niemiec podpisali list intencyjny dotyczący rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw. - Silna demokratyczna Europa potrzebuje silnych Niemiec i silnej Polski (….) Siła to także zdolność do obrony, to także siła militarna; to siła Bundeswehry i siła Wojska Polskiego - mówił wówczas na spotkaniu w Berlinie wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szefowa resortu obrony Republiki Federalnej Ursula von der Leyen określiła podpisany list jako kamień milowy w umacnianiu współpracy sił lądowych. Parafowany przez obie strony dokument nakreślił ogólne ramy współpracy i pozwolił wojskowym na rozpoczęcie prac nad doprecyzowaniem szczegółów.

Kolejnym ważnym punktem poprzedzającym wrocławskie spotkanie była wizyta w Polsce Inspektora Wojsk Lądowych Bundeswehry gen. broni Bruno Kasdorfa, który spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, gen. dyw. Januszem Bronowiczem – Inspektorem Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ.

Po tym spotkaniu generałowie zapowiedzieli utworzenie międzynarodowej grupy współpracy wojsk lądowych obydwu państw. Już w marcu br., w Dowództwie Wojsk Lądowych Niemiec w Strausbergu odbył się pierwszy etap polsko - niemieckich rozmów. Spotkanie we Wrocławiu stanowi kolejny krok na drodze do zacieśnienia sąsiedzkiej współpracy.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak/DGRSZ

red. PZ

autor zdjęć: Magda Ślipek-Tymecka/WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Kto zostawia ślady w sieci
 
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowe laboratorium WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ostre strzelanie artylerzystów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Z archiwum „Szarego”
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klucz do dobrych relacji
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowe maszyny w LAW
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Razem się szkolą, razem walczą
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Obrona bez polityki
Terytorialsi za oceanem
Ludzie niebezpiecznej profesji
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Dołącz do zawodowców
Wrocław czeka na Amerykanów
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Leopardy na Podkarpaciu
Volhynian Lion Hearts
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Kontenery dla Wisły
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
T-72 strzelają na poligonie
Los Polski naszym losem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO