moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rozdział we współpracy

W dniach 28-29 lipca, we Wrocławiu odbyło się drugie spotkanie „Grupy Współpracy Wojsk Lądowych” Polski i Niemiec, którego celem była intensyfikacja współpracy żołnierzy obydwu krajów.


Podejmowane obecnie działania w wielu obszarach stanowią kontynuację dotychczasowej, liczącej ponad dwadzieścia lat, bardzo udanej współpracy armii obydwu państw. Co ważne, otwierają kolejny rozdział i wprowadzają nową jakość we wzajemnych stosunkach wojskowych obu krajów.

Realizując decyzje ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec doprecyzowane po spotkaniach inspektorów wojsk lądowych obydwu krajów, które odbyły się w Polsce i Niemczech, międzynarodowy zespół oficerów spotkał się, aby uzgodnić szczegóły podjętych w zeszłym roku decyzji politycznych. Do najważniejszych i budzących największe zainteresowanie zaliczane są projekty współpracy na poziomie brygad bojowych poprzez stałe wzajemne wydzielenie drugiej stronie pododdziału do szczebla batalionu oraz m.in. wymiana oficerów i słuchaczy szkół oficerskich, intensyfikacja wspólnych ćwiczeń, czy wspólna realizacja projektu wparcia artyleryjskiego.

Jednostki, które na mocy uzgodnień wzajemnie podporządkują sobie po jednym z batalionów drugiej strony to 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania oraz niemiecka 41 Brygada Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne. Będzie to nowatorskie rozwiązanie, którego do tej pory nie stosowaliśmy w kontaktach z żadnym innym krajem. Oznacza to początek nowego rozdziału we współpracy wojskowej Polski i Niemiec.


Na obecnym etapie uzgodniono, że strona polska wydzieli batalion wyposażony w czołgi Leopard 2A5, natomiast Niemcy batalion zmechanizowany, którego główne uzbrojenie stanowią bojowe wozy piechoty Marder.

Kolejne spotkanie grupy współpracy wojsk lądowych obu krajów zaplanowano na grudzień, wcześniej - bo już we wrześniu - przewidywane jest podpisanie wstępnego porozumienia pomiędzy dowódcami obu jednostek wydzielających bataliony.

*****

Prowadzone prace to kolejny krok prowadzący do zacieśniania współpracy wojskowej pomiędzy armiami obydwu krajów. Impulsem do szerszego współdziałania były inicjatywy podjęte podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Walli. Następnym krokiem był szereg spotkań dwustronnych ministrów obrony Polski i Niemiec.

Podczas jednego z takich spotkań, w trakcie październikowej wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Berlinie, szefowie resortów obrony Polski i Niemiec podpisali list intencyjny dotyczący rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw. - Silna demokratyczna Europa potrzebuje silnych Niemiec i silnej Polski (….) Siła to także zdolność do obrony, to także siła militarna; to siła Bundeswehry i siła Wojska Polskiego - mówił wówczas na spotkaniu w Berlinie wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szefowa resortu obrony Republiki Federalnej Ursula von der Leyen określiła podpisany list jako kamień milowy w umacnianiu współpracy sił lądowych. Parafowany przez obie strony dokument nakreślił ogólne ramy współpracy i pozwolił wojskowym na rozpoczęcie prac nad doprecyzowaniem szczegółów.

Kolejnym ważnym punktem poprzedzającym wrocławskie spotkanie była wizyta w Polsce Inspektora Wojsk Lądowych Bundeswehry gen. broni Bruno Kasdorfa, który spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, gen. dyw. Januszem Bronowiczem – Inspektorem Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ.

Po tym spotkaniu generałowie zapowiedzieli utworzenie międzynarodowej grupy współpracy wojsk lądowych obydwu państw. Już w marcu br., w Dowództwie Wojsk Lądowych Niemiec w Strausbergu odbył się pierwszy etap polsko - niemieckich rozmów. Spotkanie we Wrocławiu stanowi kolejny krok na drodze do zacieśnienia sąsiedzkiej współpracy.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak/DGRSZ

red. PZ

autor zdjęć: Magda Ślipek-Tymecka/WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
 
Polsko-łotewska „Zima”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Misja wojownika
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Za wolność naszą i waszą
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Beagle dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rekordowy budżet MON
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Mobilne moździerze dla armii
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Terytorialsi za oceanem
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowy wiceminister w MON
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Defense Without Politics
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Następcy Wstęg poszukiwani
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Ostatni samochód Marszałka
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misje na dłużej
Benemerenti 2020
Pomagali z narażeniem życia
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał Iranu
Powstanie bez sukcesu
Strykery znów na Mazurach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO