moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdobyli oficerskie gwiazdki

Wierny przysiędze, świadomy godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie – te słowa wypowiedziało dziś 141 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymując swoje pierwsze stopnie oficerskie. Uroczysta promocja odbyła się na warszawskim placu Piłsudskiego.


Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci: chemii, elektroniki i telekomunikacji, geodezji i kartografii, informatyki, logistyki, lotnictwa i kosmonautyki, mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki. Spośród nominowanych 141 podchorążych do korpusu oficerów dołączyło 16 kobiet.

–  Podporucznik magister inżynier – to brzmi dumnie. W pełni zasłużyliście, by dziś tę dumę odczuwać – mówił podczas uroczystości gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. – Ukończyliście z powodzeniem studia w jednej z najlepszych polskich uczelni technicznych. Dyplom, który otrzymaliście, jest ceniony zarówno w wojsku, jak i przez cywilnych pracodawców – zapewnił generał.


Świeżo upieczonym oficerom gratulował również Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Razem z waszymi rodzinami dzielimy dumę, że siły zbrojne wzbogaciły się o tylu nowych oficerów. To jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. W imieniu władz państwowych, jednocześnie wam gratulując, chciałbym podziękować za ten wybór, gotowość służby ojczyźnie w tak trudnym obszarze – powiedział. Szef MON zaznaczył również, że świetnie wyszkoleni oficerowie są szczególnie potrzebni w momencie realizacji wielkiego planu modernizacji technicznej armii.

W imieniu prezydenta na pierwszy stopień oficerski absolwentów mianowali: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł oraz dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki.


Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienia najlepszym studentom. Za uzyskanie pierwszej lokaty prezydent wyróżnił białą bronią ppor. Huberta Milczarka. Za ukończenie studiów z wyróżnieniem i uzyskanie drugiej lokaty nagrodę z rąk ministra obrony narodowej odebrał ppor. Mariusz Kiełtyk. A za uzyskanie trzeciej lokaty rektor-komedant WAT wręczył wyróżnienie ppor. Cezaremu Nagrabie.

– Gdy przed kilkoma laty wypowiadaliśmy słowa roty przysięgi wojskowej, marzyliśmy o tym dniu. Dziś otwiera się kolejny, jakże ważny etap naszego żołnierskiego życia – mówił ppor. Hubert Milczarek w imieniu absolwentów WAT. – Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała nas znakomicie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych – dodał.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Hymnu do miłości Ojczyzny”, złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów.


Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Jest uczelnią otwartą – o przyjęcie na studia mogą ubiegać się zarówno kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i osoby cywilne. Mury uczelni opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów. Obecnie na ośmiu wydziałach akademickich, mających 20 kierunków studiów, kształci się w ponad 70 specjalnościach ponad 10 tysięcy studentów.

WAT zajmuje się też działalnością naukowo-badawczą, która obejmuje m.in. tworzenie innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~wz34
1439216160
Musze się z tym nie zgodzić tradycja rzecz święta zwłaszcza w wojsku.Nawiasem mówiąc odnoszę wrażenie że coraz bardziej Panowie generałowie te szable trzymają jak rekwizyty
92-CD-D8-0B
~Nick Nolte
1438953960
W taki upał te peleryny podhalańskie można chyba sobie darować?
56-9C-61-0D

Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Weterani znów staną na macie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Laserowa artyleria US Army
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstaną kolejne strzelnice
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kolejne Groty dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
16 sekund Liberatora
PGZ będzie obecna na MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Brawurowe zagony motorowe
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ochotnicy na ratunek
Ułańska szarża
Rakiety z Mesko w F-35
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Online z mistrzami sportu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ofensywa Tuchaczewskiego
Groty z granatnikiem
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Współzawodnictwo rozwija
Kraby w Bolesławcu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO