moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przygotowania do Kielc są już na finiszu

Leopardy, czołgi PT-91 i wozy zabezpieczenia technicznego to tylko część sprzętu, który zostanie pokazany na tegorocznej Wystawie Sił Zbrojnych w Kielcach. Jej przygotowaniem od kilku dni zajmuje się blisko 600 żołnierzy z całego kraju. Na targach zaprezentują się też jednostki wojsk specjalnych. Pokażą część swojego sprzętu, m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnie Scan Eagle.

– Ponad 400 egzemplarzy różnego sprzętu i wyposażenia zostanie zaprezentowanych na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych. Od 16 lat towarzyszy ona Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Każda kolejna wystawa jest inna. Armia się modernizuje, kupuje nowy sprzęt, więc co roku ma coś nowego, czym może się pochwalić – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych, na co dzień szef Oddziału Planowania i Analiz Szefostwa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Trwają przygotowania

Praktyczne przygotowania rozpoczęły się kilka dni temu. – Grupa zabezpieczająca licząca 160 żołnierzy jest tutaj już od ubiegłego czwartku. Od poniedziałku przygotowaniami zajmuje się blisko 600 żołnierzy z jednostek z całej Polski – mówi ppłk Mirosław Giel, dowódca zgrupowania, na co dzień szef logistyki w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy.

Do Kielc na zestawach niskopodwoziowych dotarł już też sprzęt ciężki m.in. z jednostek pancernych, w tym czołgi T72M, PT-91, Leopardy 2A4 i Leopard 2A5, Rosomak, wozy zabezpieczenia technicznego typu BPz2 i WZT oraz pojazdy inżynieryjne. – Ten sprzęt musiał przyjechać do Kielc, zanim dotrze tu większość wystawców. Precyzyjne ustawienie go wymagało od żołnierzy kunsztu i bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Teraz stoi już wzdłuż hal wystawowych – wyjaśnia Katarzyna Portianko-Gaca z biura prasowego Wystawy Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Żołnierze ustawiają teraz stoiska, na których już we wtorek swój sprzęt i wyposażenie zaprezentują poszczególne wojska. – Na co dzień działamy we własnych strukturach. Wyzwaniem jest to, by zgrać działanie różnych żołnierzy, jednostek, rodzajów wojsk w spójną całość – tłumaczy ppłk Mirosław Giel.

Jak zapewniają specjaliści z Inspektoratu Wsparcia SZ, wojsko jest prawie gotowe do rozpoczynających się we wtorek targów. – Czeka nas jeszcze poniedziałkowa próba generalna. Będzie ona polegała na przeglądzie miejsc ustawienia sprzętu i poszczególnych stoisk – dodaje oficer z brygady.

Wojsko pochwali się nowościami

Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych, w dwóch halach wystawowych i na wystawie plenerowej, zaprezentuje się ponad 200 wojskowych wystawców i ponad 400 egzemplarzy sprzętu. – W tym roku powtarzamy sprawdzoną już koncepcję, by pokazywać wojsko przez pryzmat podległych Dowódcy Generalnemu sześciu Inspektoratów: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Szkolenia i Rodzajów Wojsk w otoczeniu jednostek logistycznych podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – tłumaczy Katarzyna Portianko-Gaca.

Co będzie można zobaczyć na wojskowej wystawie? – Na pewno będzie więcej niż w ubiegłym roku trenażerów, automatyki, systemów, bezzałogowców oraz sprzętu zabezpieczenia technicznego – zapewnia Katarzyna Portianko-Gaca. Ci, którzy pojawią się na kieleckich targach, będą mogli zobaczyć m.in. robota saperskiego Talon IV, karabiny wyborowe Accuracy, aparat nurkowy AMPHORA, wyrzutnię ORBITER I, urządzenie szkolno-treningowe SERE, ambulans kryminalistyczny, śmigłowiec BELL 505 czy stanowisko zintegrowanego cyfrowego systemu łączności specjalnej Storczyk. Na większym niż w ubiegłym roku metrażu zaprezentują się jednostki wojsk specjalnych: GROM, AGAT, NIL, Formoza, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca i Eskadra Działań Specjalnych. Tu pojawią się m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnia Scan Eagle.

Otoczeniem dla wystawy Dowództwa Generalnego będą stoiska jednostek logistycznych. Zaprezentują się tu m.in. cztery regionalne bazy logistyczne, dwa wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe: Służby Mundurowej oraz Służby Żywnościowej, a także grudziądzkie Centrum Szkolenia Logistyki.

Po raz pierwszy w Kielcach swoje stoiska wystawią Muzea: Wojska Polskiego, Sił Powietrznych i Lotnictwa z Krakowa. – Tu będzie można zobaczyć wciąż jeżdżący sprzęt pancerny uczestniczący w walkach w 1944 i 1945 roku. Na wystawie plenerowej stanie na przykład czołg IS-2 zwany Stalinem – mówi płk Lisowski. Na ich stoiskach zaprezentowany będzie też m.in. sprzęt do nurkowania i działa dywizjonów nadbrzeżnych na Helu, które uczestniczyły w II wojnie światowej.

Podczas wystawy szef Inspektoratu Wsparcia tradycyjnie przyzna nagrodę dla wojskowego wystawcy mającego największy wkład w szkolenie żołnierzy. Po raz pierwszy nagrodę za najlepsze stoisko przyzna Dowódca Generalny RSZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe Wystawy Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Ćwiczenia z torpedą
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Transportery płyną na drugi brzeg
Koniec kijowskiego snu
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Online z mistrzami sportu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Agent w generalskich szlifach
MON nie wycofuje się z MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Ratownik” od nowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Trzeba rozbić to więzienie!
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Na wakacje z WOT
Białe noce podhalańczyków
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Anakonda” rusza na poligony
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Nowy wiceminister w MON
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Prawdziwi wojownicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Morskie początki „Anakondy”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Polskie porty bardziej otwarte
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Specjalsi świętują
Obradowała Rada Gabinetowa
Widzieć i nie być widzianym
„Harpun” do walki
Wojsko przeciw wirusowi
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO