moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy będą serwisowali bułgarskie myśliwce

Polska i Bułgaria zacieśniają współpracę militarną. W naszym kraju serwisowane i remontowane będą między innymi bułgarskie myśliwce MiG-29. Przewiduje to międzyrządowa umowa podpisana dzisiaj przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Bułgarii Nikolaja Nenchewa.


Polski wicepremier, minister obrony narodowej przyleciał do Bułgarii z jednodniową, roboczą wizytą. W jej programie znalazło się spotkanie z prezydentem Rosenem Plewnelijewem oraz właśnie szefem resortu obrony Nikolajem Nenchewem.

Najważniejszym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy militarnej pomiędzy naszymi krajami. Bułgarzy również podnoszą, że mocarstwowe plany Rosji, w tym zajęcie przez nią Krymu, a później podsycanie wojny na Ukrainie, to kluczowe problemy bezpieczeństwa, z jakimi zmaga się obecnie Europa.

Dla Bułgarii kryzys w relacjach NATO – Rosja jest tym trudniejszy, że tamtejsza armia, licząca niecałe 35 tysięcy żołnierzy, dysponuje mocno przestarzałym uzbrojeniem wyprodukowanym jeszcze w Związku Radzieckim. Choć Bułgarzy są w NATO od 2004 roku, to dotąd – mimo kilku zapowiedzi – nie kupili m.in. nowoczesnych samolotów. Ich najnowocześniejszymi myśliwcami są wysłużone MiG-i 29. Poza nimi dysponują jeszcze MiG-ami 21 oraz Su-25.


Wymienione maszyny nie były modernizowane, inaczej niż na przykład unowocześnione MiG-i 29 w polskiej armii. Co więcej, za serwis i naprawy bułgarskich maszyn odpowiadają Rosjanie. Czteroletnia umowa w tej sprawie kończy się we wrześniu i Bułgarzy zdecydowanie nie chcą jej przedłużać. Narzekają nie tylko na wysokie ceny rosyjskich usług, ale również na ich fatalną jakość.

Dowodem na to jest bardzo niska gotowość bojowa samolotów, jakimi dysponuje Bułgaria. – Obecnie Bułgarskie Siły Powietrzne mają sprawne i gotowe do użycia cztery samoloty MiG-29 (z 12 posiadanych – red.). W połowie 2016 roku mogą zostać jedynie z dwoma samolotami MiG-29 gotowymi do działań bojowych – wyjaśnia bułgarski resort obrony w oficjalnym komunikacie.

Tamtejsza armia chce, aby od jesieni za utrzymanie sprawności jej myśliwców MiG-29 odpowiadali Polacy. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dzisiaj przez Tomasza Siemoniaka i Nikolaja Nenchewa umowie o współpracy wojskowej pomiędzy Bułgarią i Polską, której towarzyszy porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych.

– To krok, który będzie miał historyczne znaczenie dla relacji bułgarsko-polskich. Osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich poruszanych kwestiach – podkreślał Nikolaj Nenchew.


Tomasz Siemoniak zaznaczył, że decyzja Bułgarii o powierzeniu naszemu krajowi opieki nad swoimi myśliwcami, to krok o ogromnym znaczeniu geopolitycznym. Zapowiedział, że Polska wywiąże się ze wszystkich złożonych w tej dziedzinie obietnic i deklaracji.

Mimo iż szczegóły umowy dotyczącej serwisowania bułgarskich MiG-ów będą dopiero negocjowane, to już wiadomo, że prace te powierzone zostaną dwóm polskim, państwowym firmom: Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy oraz Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 4 w Warszawie. Jak się dowiadujemy, warszawska firma zajmie się silnikami RD-33, ponieważ ma w tej dziedzinie największe doświadczenie. Bydgoska zaś wesprze Bułgarów w całej reszcie, czyli remontach, naprawach, serwisie i codziennej eksploatacji MiG-ów.

Wiele wskazuje na to, że na pomocy w eksploatacji myśliwców się nie skończy. Przedstawiciele WZL nr 2 podkreślają, że od dawna rozmawiają z Bułgarami o modernizacji „29”. Mają nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa przekona ich do złożenia konkretnych zamówień.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Polak z Medalem NATO
Ochotnik do Auschwitz
Kaprale po Legii Akademickiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ku czci roku 1918 i 1920
Zostań studentem ASzWoj
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sonary dla śmigłowców ZOP
16 Dywizja najlepsza!
Zaplecze dla Rosomaków
Wojsko przeciw wirusowi
Październik pod znakiem Tallboya
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Szybsza droga do armii zawodowej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zamek na poligonie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kraby kontra okręt
Amerykanie odmładzają F-16
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kabina do zadań specjalnych
„Kaper” przeciw terrorystom
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybciej do wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Wybuchowa edukacja
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dekady za wcześnie
Nowe sanitarki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO