moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy będą serwisowali bułgarskie myśliwce

Polska i Bułgaria zacieśniają współpracę militarną. W naszym kraju serwisowane i remontowane będą między innymi bułgarskie myśliwce MiG-29. Przewiduje to międzyrządowa umowa podpisana dzisiaj przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Bułgarii Nikolaja Nenchewa.


Polski wicepremier, minister obrony narodowej przyleciał do Bułgarii z jednodniową, roboczą wizytą. W jej programie znalazło się spotkanie z prezydentem Rosenem Plewnelijewem oraz właśnie szefem resortu obrony Nikolajem Nenchewem.

Najważniejszym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy militarnej pomiędzy naszymi krajami. Bułgarzy również podnoszą, że mocarstwowe plany Rosji, w tym zajęcie przez nią Krymu, a później podsycanie wojny na Ukrainie, to kluczowe problemy bezpieczeństwa, z jakimi zmaga się obecnie Europa.

Dla Bułgarii kryzys w relacjach NATO – Rosja jest tym trudniejszy, że tamtejsza armia, licząca niecałe 35 tysięcy żołnierzy, dysponuje mocno przestarzałym uzbrojeniem wyprodukowanym jeszcze w Związku Radzieckim. Choć Bułgarzy są w NATO od 2004 roku, to dotąd – mimo kilku zapowiedzi – nie kupili m.in. nowoczesnych samolotów. Ich najnowocześniejszymi myśliwcami są wysłużone MiG-i 29. Poza nimi dysponują jeszcze MiG-ami 21 oraz Su-25.


Wymienione maszyny nie były modernizowane, inaczej niż na przykład unowocześnione MiG-i 29 w polskiej armii. Co więcej, za serwis i naprawy bułgarskich maszyn odpowiadają Rosjanie. Czteroletnia umowa w tej sprawie kończy się we wrześniu i Bułgarzy zdecydowanie nie chcą jej przedłużać. Narzekają nie tylko na wysokie ceny rosyjskich usług, ale również na ich fatalną jakość.

Dowodem na to jest bardzo niska gotowość bojowa samolotów, jakimi dysponuje Bułgaria. – Obecnie Bułgarskie Siły Powietrzne mają sprawne i gotowe do użycia cztery samoloty MiG-29 (z 12 posiadanych – red.). W połowie 2016 roku mogą zostać jedynie z dwoma samolotami MiG-29 gotowymi do działań bojowych – wyjaśnia bułgarski resort obrony w oficjalnym komunikacie.

Tamtejsza armia chce, aby od jesieni za utrzymanie sprawności jej myśliwców MiG-29 odpowiadali Polacy. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dzisiaj przez Tomasza Siemoniaka i Nikolaja Nenchewa umowie o współpracy wojskowej pomiędzy Bułgarią i Polską, której towarzyszy porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych.

– To krok, który będzie miał historyczne znaczenie dla relacji bułgarsko-polskich. Osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich poruszanych kwestiach – podkreślał Nikolaj Nenchew.


Tomasz Siemoniak zaznaczył, że decyzja Bułgarii o powierzeniu naszemu krajowi opieki nad swoimi myśliwcami, to krok o ogromnym znaczeniu geopolitycznym. Zapowiedział, że Polska wywiąże się ze wszystkich złożonych w tej dziedzinie obietnic i deklaracji.

Mimo iż szczegóły umowy dotyczącej serwisowania bułgarskich MiG-ów będą dopiero negocjowane, to już wiadomo, że prace te powierzone zostaną dwóm polskim, państwowym firmom: Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy oraz Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 4 w Warszawie. Jak się dowiadujemy, warszawska firma zajmie się silnikami RD-33, ponieważ ma w tej dziedzinie największe doświadczenie. Bydgoska zaś wesprze Bułgarów w całej reszcie, czyli remontach, naprawach, serwisie i codziennej eksploatacji MiG-ów.

Wiele wskazuje na to, że na pomocy w eksploatacji myśliwców się nie skończy. Przedstawiciele WZL nr 2 podkreślają, że od dawna rozmawiają z Bułgarami o modernizacji „29”. Mają nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa przekona ich do złożenia konkretnych zamówień.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy poległy pilot Września ’39
 
Klasy wojskowe po nowemu
Polska pod kontrolą armii
The Army Enters the Frame
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Los Polski naszym losem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Terytorialsi za oceanem
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe laboratorium WAT
Klucz do dobrych relacji
Razem się szkolą, razem walczą
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Ostre strzelanie artylerzystów
Gorące obrady NATO w Londynie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Unwanted Treaty
Wojsko na święta
Trzy filary wojny minowej
Kto zostawia ślady w sieci
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Trudna droga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Paczki dla kresowiaków
AMW poleca się na święta
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Leopardy na Podkarpaciu
Artyleryjska interoperacyjność
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gotowi na misję
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Defense Without Politics
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amunicja i miny dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO