moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na śmigłowce coraz bliżej

O kluczowych dla armii przetargach mówił dziś wiceminister Czesław Mroczek na spotkaniu z dziennikarzami. Podkreślił, że MON jest w trakcie rozmów na temat zakupu systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła” oraz śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. – Postępowanie offsetowe w sprawie wielozadaniowych śmigłowców Caracal ruszy w tym tygodniu – dodał.

 
Wiceszef resortu obrony narodowej przypomniał, że zgodnie z przepisami Ministerstwo Gospodarki ma na negocjacje offsetowe 180 dni. – Możliwe, że rozmowy potrwają jednak krócej. Oferta została przygotowana zgodnie z naszymi oczekiwaniami między innymi w kwestiach dotyczących powstania centrum serwisowego dla śmigłowców w Łodzi – stwierdził Czesław Mroczek. Nie wykluczył jednocześnie, że umowę na zakup nowych śmigłowców dla armii podpisze jeszcze obecny rząd.

W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało oferowany przez Airbus Helicopters śmigłowiec H225M Caracal. W maju maszyna przeszła wojskowe testy w Polsce. Jeśli formalności zostaną dokończone, dostawy śmigłowców dla wojska mogą się zacząć w 2017 roku. – Koszt kontraktu na śmigłowce, po korekcie ceny związanej z redukcją zamawianych maszyn z 70 do 50, wyniesie niewiele ponad 13 miliardów złotych – poinformował wiceminister.

Jak tłumaczył, cena jest niezależna od liczby kupowanych maszyn. Negocjacjom cenowym podlegały też kwestie dotyczące pakietu szkoleniowego i logistycznego, m.in. powstania centrum serwisowego, dostarczenia symulatorów i trenażerów.

REKLAMA

MON prowadzi też rozmowy o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. Pod koniec kwietnia rząd zdecydował, że nasza armia otrzyma amerykańskie zestawy Patriot. Polska chce mieć osiem takich baterii do 2025 roku. Dwie z nich mają trafić do kraju w ciągu trzech lat od podpisania umowy.

Czesław Mroczek poinformował, że MON kończy właśnie prace nad konfiguracją systemu „Wisła” oraz określa szczegóły dotyczące pakietu logistycznego i szkoleniowego towarzyszącego temu systemowi. – W październiku złożymy w USA formalne zamówienie na system „Wisła” i przekażemy Amerykanom nasze założenia offsetowe – mówił wiceminister. Gen. bryg. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia, dodał, że umowa z rządem USA na dostawę baterii Patriot oraz towarzysząca jej umowa offsetowa zostaną podpisane do końca 2016 roku.

Na konferencji poinformowano też, że niebawem resort obrony przystąpi do drugiego etapu dialogu technicznego w sprawie zakupu śmigłowców uderzeniowych o kryptonimie „Kruk”, które zastąpią wysłużone Mi-24. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskadr, czyli około 30 wiropłatów – podał gen. Duda. Podpisanie umowy w tej sprawie jest planowane na koniec 2017 roku.

Wiceminister Mroczek dodał, że zakupy dla armii należy planować w taki sposób, aby każdy zainteresowany wiedział z wyprzedzeniem, jakie projekty będzie prowadził MON. – Dlatego po ustaleniu potrzeb operacyjnych powstają wieloletnie plany modernizacji technicznej armii, obecny obejmuje lata 2013–2022 – stwierdził wiceszef MON.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1441177260
wychodzi marne przygotowanie naszych urzędników do działania na arenie zamówień sprzętu dla armii... - miało być 70 maszyn za około 8 mld ... a będzie 50 maszyn rodowodem sięgającym lat 60 za 13 MLD ... w dodatku w połowie kupionych jako "gotowce" a w połowie zmontowane w zakładach remontowych z jak wynika z oświadczeń prasy francuskiej bez żadnego transferu kluczowych technologii ... dla mnie podpisanie takiej umowy będzie sabotażem
CC-9B-27-28
~Katol
1441175160
~Oj - kup za 8 i sprzedaj rządowi za 12 . Lekko zarobisz 4 .
37-80-18-97
~Oj
1441089660
13 miliardów zł. za 50 Caracali to dużo za dużo.Kwota nie powinna przekroczyć 8mld zł. Jeżeli rzeczywiście zapłacicie 13 to czeka was niebyt polityczny i postępowanie prokuratorskie dlatego mocno się zastanówcie. Kolejnymi i to o wiele bardziej poważnymi zarzutami spotkacie się jeżeli podpiszecie zakup Patriota a z tego nawet najlepsi prawnicy was nie wybronią.....
FB-E8-E9-4D

Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Białe noce podhalańczyków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Święto żołnierzy służących na misjach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Agent w generalskich szlifach
MON nie wycofuje się z MSPO
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Ratownik” od nowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Koniec kijowskiego snu
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Prawdziwi wojownicy
„Harpun” do walki
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ćwiczenia z torpedą
„Anakonda” rusza na poligony
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Mercedes nie tylko do holowania
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Nowy wiceminister w MON
Polskie porty bardziej otwarte
Morskie początki „Anakondy”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Trzeba rozbić to więzienie!
Głos (z) płonącej Warszawy
Amerykanie odmładzają F-16
Widzieć i nie być widzianym
NATO walczy z koronawirusem
Co z tegorocznym MSPO?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Na wakacje z WOT
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko przeciw wirusowi
Transportery płyną na drugi brzeg
Specjalsi świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO