moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Kielcach królowały śmigłowce

Na nowe śmigłowce w najbliższych latach Polska zamierza wydać kilkanaście miliardów złotych. Targi zbrojeniowe zdominowały firmy, które będą chciały powalczyć o te kontrakty. W Kielcach można było zobaczyć najnowocześniejsze śmigłowce bojowe: amerykańskiego AH-64 Apache, francuskiego Tigera i tureckiego T129 Atak. Ale także maszyny szkoleniowe i wielozadaniowe.


Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego pokazali się wszyscy liczący się na świecie dostawcy śmigłowców uderzeniowych. Amerykę reprezentował obecny na rynku już od ponad dwóch dekad AH-64 Apache. Francję i RFN – opracowany przez koncern Airbusa wiropłat Tiger, a Turcja promowała maszynę T129 Atak, zbudowaną z wykorzystaniem technologii włoskiej (śmigłowiec Mangusta). Wszyscy najpewniej powalczą w przetargu, który niebawem ogłosi polska armia. Zamówienie warte kilka miliardów złotych będzie dotyczyć zakupu maszyn uderzeniowych o kryptonimie Kruk, które mają zastąpić Mi-24.

Co pokazano na targach

Najlżejszy jest turecki T129. Wiropłat, który napędzają dwa silniki LHTEC CTS-800 4A o mocy 1014 kW każdy, waży zaledwie 2400 kilogramów. Śmigłowiec może zabrać 2,5 tony uzbrojenia lub ładunku. Osiąga prędkość 269 kilometrów na godzinę, może wznieść się na wysokość przeszło sześciu tysięcy metrów, a jego zasięg to nieco ponad 550 kilometrów.Druga z prezentowanych maszyn to ważący niecałe 3 tony Tiger. Może on zabrać trzy tony ładunku lub uzbrojenia. Napędzają go (w wersji śmigłowca HAP) dwa silniki MTU Turbomeca Rolls-Royce MTR390 o mocy 958 kW każdy. Śmigłowiec osiąga prędkość ponad 290 kilometrów na godzinę i może wznieść się na wysokość ponad czterech tysięcy metrów. Jego zasięg to około 800 kilometrów.
Z zaprezentowanej w Kielcach trójki najcięższym śmigłowcem jest AH-64 Apache. W porównaniu do konkurencji to wręcz różnica klasy. Pusta maszyna (bez pocisków i rakiet) waży bowiem ponad pięć ton. Ponieważ jednak w modelu AH-64 Apache E napędzają go dwa najpotężniejsze w klasie silniki, General Electric T700-GE-701D o mocy 1490 kW każdy, to maksymalna prędkość śmigłowca wynosi ponad 290 kilometrów na godzinę. Apache może się wznieść na wysokość około 6 kilometrów i ma zasięg około 500 kilometrów.

Nie tylko bojowe

Program śmigłowcowy to jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych polskiej armii. W latach 2012 – 2022 Polska chce wymienić na nowe kilka typów wiropłatów. Poza śmigłowcami uderzeniowymi w Kielcach prezentowali się więc i dostawcy maszyn szkoleniowych: amerykański Bell 505 oraz wielozadaniowe: H225M Caralal, H145M (francuskiej firmy Airbus) oraz UH-60 Black Hawk (amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation).


Obecnie polska armia ma w wyposażeniu 47 Mi-2, wyprodukowanych w połowie lat sześćdziesiątych, 17 wielozadaniowych Mi-8 i 13 sztuk Mi-17 powstałych w połowie lat siedemdziesiątych. Śmigłowce bojowe Mi-24D i Mi-24W, których mamy około trzydziestu, wyprodukowano w latach osiemdziesiątych. Najnowsze maszyny w naszej flocie to W-3 Sokoły, a dokładniej ich zmodernizowana wersja Głuszce (najstarsze mają dziesięć lat).  

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1441670220
Jak dlamnie to wyglada tak Ah-64E jak nie to Uh-1Z albo T129, Tiger jest zadrogi by kosztowal taksamo a moze ciut wiecej od Apache
DD-5F-E8-38
~samson81
1441611300
Dla mnie sprawa jest jednoznaczna.Wszystkie Mi-24 powinny być zastąpione TIGER-ami, Mi-8,Mi-14 i Mi-17 , CARACAL-ami ,a Mi-2 Sokołami i Puszczykami.
26-D7-7F-27
~Katol
1441604880
Dlaczego amerykańskie zabierają 2 x więcej rakiet klasy Spike / Hellfire. To tak jakby kupić 2 x więcej śmigłowców... . Chyba przy 20-25 to istotne .. .
71-0B-8B-3F

Razem się szkolą, razem walczą
 
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Niechciany traktat
Thin Blue Line
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wojny wygrywa rezerwa
Klasy wojskowe po nowemu
GROM na kursie działań specjalnych
Jani, Miraculously Saved
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polacy świętowali niepodległość
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
O służbach specjalnych na ASzWoj
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Codziennie składamy legunom raport
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Logistycy w akcji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Black Jack ściąga do Polski
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowy wiceminister w MON
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowa spółka lotnicza PGZ
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Najwyższy skok w tandemie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
101 lat Niepodległej!
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Symbol zaklęty w dacie
Wołyńskie lwie serca
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse na 11 listopada
68W Means Lifesaver
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Tyraliera terytorialsów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Cybersec’19
Wierny Polsce
Wojsko na Biegu Niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO