moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu

Robert Dudzik pokonał rywali w ultramaratonie „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu”. Wśród kobiet najlepsza okazała się Kamila Gruszka. W imprezie zorganizowanej w Beskidach przez Jednostkę Wojskową NIL wzięli udział żołnierze, policjanci, pogranicznicy oraz cywile.

Tomek ma 37 lat i znalazł się wśród 151 zawodników, którzy postanowili wziąć udział w nocnym marszu „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu”. Tomek nie jest debiutantem. Startuje po raz trzeci.

Do startu przygotowuje się także drobna brunetka. To Irmina Marczyk, trenerka jazdy konnej. Jest spokojna i uśmiechnięta. W biegu startowała już dwukrotnie i dwukrotnie zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. – Nie lekceważę jednak rywalek. W tym roku mam silniejszą konkurencję, bo w biegu uczestniczy więcej kobiet – mówi.

REKLAMA

W hołdzie bohaterom

Imprezę po raz czwarty organizują krakowscy komandosi z jednostki NIL wspólnie z Wojskowym Stowarzyszeniem „Kultura – Turystyka – Obronność” przy klubie wojsk specjalnych. Marsz ma być formą uczczenia pamięci patrona jednostki gen. Augusta Fieldora „Nila”, jednego z dowódców Armii Krajowej, twórcy Kedywu.

W tym roku na starcie spotkały się reprezentacje prawie wszystkich jednostek specjalnych. Pojawiła się prowadzona przez płk. Sławomira Drumowicza drużyna z AGAT-u oraz komandosi z Lublińca, NIL-a i Formozy. Swoich sił próbowali także żołnierze sił powietrznych, wojsk lądowych oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych, np. policji i straży granicznej. Nie zabrakło także cywili.

Trasa marszu nie była przypadkowa. Przed laty właśnie tam żołnierze AK Murawa walczyli z hitlerowcami. – Cieszę się, że z roku na rok marsz jest coraz bardziej popularny. Radość jest tym większa, że start w zawodach przekłada się na zainteresowanie służbą w szeregach wojsk specjalnych. Niektórzy z byłych zawodników tego biegu są dziś żołnierzami jednostki NIL – mówi jej dowódca płk Mirosław Krupa. Przed startem złożył on kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy AK.

Oby do świtu…

Przed startem zawodnicy przeszli krótkie szkolenie. Instruktorzy omówili zasady marszu, przypomnieli też o obowiązku udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy dostali koszulki, numery startowe, mapę terenu oraz światła chemiczne, tzw. lightsticki. Zielony – by odróżnić ich od osób przypadkowych, czerwony – by w razie potrzeby wezwać pomoc. – Równo rozkładajcie siły. Pamiętajcie, że czasami wolniej znaczy szybciej –przypominał przed startem instruktor.

Zawody rozpoczęły się o 18.59, w chwili, gdy zaszło słońce, a zakończyły o 06.07, gdy wzeszło. Biegacze musieli pokonać w nocy 50 km. Maszerowali lub biegali w ciemności wyposażeni jedynie w małe latarki. Padał deszcz. Zawodnicy musieli uważać szczególnie na wąskie ścieżki, śliskie kamienie i strome podejścia pod zbocza.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały dwa zespoły medyczne, dwie karetki, quady medyczne z ratownikami i 12 instruktorów.

Na metę przed pierwszymi promieniami słońca dotarło 118 zawodników. 20 osób zrezygnowało w trakcie marszu. Zwycięzcą w rywalizacji mężczyzn został Robert Dudzik z czasem 5 godzin i 13 minut, a wśród kobiet wygrała Kamila Gruszka, która na metę dobiegła po 7 godzinach i 40 minutach.

NIL – niezbędne wsparcie

Jednostka NIL powstała w 2008 roku w Krakowie. Formacja ma wspierać pozostałe jednostki specjalne w dowodzeniu, prowadzeniu wywiadu i rozpoznania oraz zabezpieczeniu logistycznym. Żołnierze NIL-a służyli w Afganistanie i Kosowie. Od 1 stycznia 2015 roku jednostka trzyma roczny dyżur w ramach Komponentu Wojsk Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO.

Zwycięzcy marszu „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu” wzięli udział w piątkowych uroczystościach z okazji święta jednostki. Podczas zbiórki dowódca JW NIL płk Krupa wręczył biegaczom nagrody.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~D-M
1444068660
Do zobaczenia na jubileuszowej V edycji. Czołem harpagany!
01-D2-FB-46

Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
 
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojsko przeciw wirusowi
Szarża „Hallerczyka”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trwała odporność terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelnice dla terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dla odważnych i walecznych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chemicy do zadań specjalnych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Łączność: fundament operacji specjalnej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Not Contaminated With Routine
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Tak się zostaje prymusem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie znów w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: misja
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Online z mistrzami sportu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Druga kadencja prezydenta Dudy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chwała powstańcom
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO