moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu

Robert Dudzik pokonał rywali w ultramaratonie „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu”. Wśród kobiet najlepsza okazała się Kamila Gruszka. W imprezie zorganizowanej w Beskidach przez Jednostkę Wojskową NIL wzięli udział żołnierze, policjanci, pogranicznicy oraz cywile.

Tomek ma 37 lat i znalazł się wśród 151 zawodników, którzy postanowili wziąć udział w nocnym marszu „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu”. Tomek nie jest debiutantem. Startuje po raz trzeci.

Do startu przygotowuje się także drobna brunetka. To Irmina Marczyk, trenerka jazdy konnej. Jest spokojna i uśmiechnięta. W biegu startowała już dwukrotnie i dwukrotnie zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. – Nie lekceważę jednak rywalek. W tym roku mam silniejszą konkurencję, bo w biegu uczestniczy więcej kobiet – mówi.

W hołdzie bohaterom

Imprezę po raz czwarty organizują krakowscy komandosi z jednostki NIL wspólnie z Wojskowym Stowarzyszeniem „Kultura – Turystyka – Obronność” przy klubie wojsk specjalnych. Marsz ma być formą uczczenia pamięci patrona jednostki gen. Augusta Fieldora „Nila”, jednego z dowódców Armii Krajowej, twórcy Kedywu.

W tym roku na starcie spotkały się reprezentacje prawie wszystkich jednostek specjalnych. Pojawiła się prowadzona przez płk. Sławomira Drumowicza drużyna z AGAT-u oraz komandosi z Lublińca, NIL-a i Formozy. Swoich sił próbowali także żołnierze sił powietrznych, wojsk lądowych oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych, np. policji i straży granicznej. Nie zabrakło także cywili.

Trasa marszu nie była przypadkowa. Przed laty właśnie tam żołnierze AK Murawa walczyli z hitlerowcami. – Cieszę się, że z roku na rok marsz jest coraz bardziej popularny. Radość jest tym większa, że start w zawodach przekłada się na zainteresowanie służbą w szeregach wojsk specjalnych. Niektórzy z byłych zawodników tego biegu są dziś żołnierzami jednostki NIL – mówi jej dowódca płk Mirosław Krupa. Przed startem złożył on kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy AK.

Oby do świtu…

Przed startem zawodnicy przeszli krótkie szkolenie. Instruktorzy omówili zasady marszu, przypomnieli też o obowiązku udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy dostali koszulki, numery startowe, mapę terenu oraz światła chemiczne, tzw. lightsticki. Zielony – by odróżnić ich od osób przypadkowych, czerwony – by w razie potrzeby wezwać pomoc. – Równo rozkładajcie siły. Pamiętajcie, że czasami wolniej znaczy szybciej –przypominał przed startem instruktor.

Zawody rozpoczęły się o 18.59, w chwili, gdy zaszło słońce, a zakończyły o 06.07, gdy wzeszło. Biegacze musieli pokonać w nocy 50 km. Maszerowali lub biegali w ciemności wyposażeni jedynie w małe latarki. Padał deszcz. Zawodnicy musieli uważać szczególnie na wąskie ścieżki, śliskie kamienie i strome podejścia pod zbocza.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały dwa zespoły medyczne, dwie karetki, quady medyczne z ratownikami i 12 instruktorów.

Na metę przed pierwszymi promieniami słońca dotarło 118 zawodników. 20 osób zrezygnowało w trakcie marszu. Zwycięzcą w rywalizacji mężczyzn został Robert Dudzik z czasem 5 godzin i 13 minut, a wśród kobiet wygrała Kamila Gruszka, która na metę dobiegła po 7 godzinach i 40 minutach.

NIL – niezbędne wsparcie

Jednostka NIL powstała w 2008 roku w Krakowie. Formacja ma wspierać pozostałe jednostki specjalne w dowodzeniu, prowadzeniu wywiadu i rozpoznania oraz zabezpieczeniu logistycznym. Żołnierze NIL-a służyli w Afganistanie i Kosowie. Od 1 stycznia 2015 roku jednostka trzyma roczny dyżur w ramach Komponentu Wojsk Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO.

Zwycięzcy marszu „Śladami generała Nila – od zmierzchu do świtu” wzięli udział w piątkowych uroczystościach z okazji święta jednostki. Podczas zbiórki dowódca JW NIL płk Krupa wręczył biegaczom nagrody.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~D-M
1444068660
Do zobaczenia na jubileuszowej V edycji. Czołem harpagany!
01-D2-FB-46

Symbol zaklęty w dacie
 
Black Jack ściąga do Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Tyraliera terytorialsów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Mroczne serce okupowanej Europy
Cybersec’19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polacy świętowali niepodległość
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Niechciany traktat
O służbach specjalnych na ASzWoj
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan modernizacji marynarki wojennej
Pogrzeb generała Ścibiora
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
101 lat Niepodległej!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
GROM na kursie działań specjalnych
Thin Blue Line
Najwyższy skok w tandemie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wojny wygrywa rezerwa
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Awanse na 11 listopada
Codziennie składamy legunom raport
Jani, Miraculously Saved
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Logistycy w akcji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wołyńskie lwie serca
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowy wiceminister w MON
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wierny Polsce
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO