moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zostań studentem wojskowej uczelni

Studia marynistyczne na Akademii Marynarki Wojennej czy bezpieczeństwo cybernetyczne w Szkole Orląt – kandydaci na studia cywilne w wojskowych uczelniach mają w czym wybierać. Ale powinni się pospieszyć, bo miejsc nie zostało już wiele, a rekrutacja potrwa jeszcze tylko dwa tygodnie. W październiku naukę na pierwszym roku rozpocznie kilka tysięcy osób.

Studia cywilne oferują dwie Wyższe Szkoły Oficerskie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Poza tym studiować na kierunkach cywilnych można także w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Obrony Narodowej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Do wyboru jest w sumie kilkadziesiąt kierunków. Zainteresowani jeszcze przez kilkanaście dni mogą składać dokumenty, m.in. wniosek o przyjęcie, świadectwo dojrzałości czy ukończenia szkoły średniej. To ważne, ponieważ podczas rekrutacji w każdej uczelni organizowany jest tzw. konkurs świadectw.

Lotnictwo – w Dęblinie

REKLAMA

Do 22 września mają czas ci, którzy chcieliby studiować w Szkole Orląt. – Kształcimy pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego czy nawigatorów. To specjalności dostosowane do potrzeb rynku pracy – zapewnia mjr Tomasz Ziółkowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W uczelni trwa właśnie trzecia tura rekrutacji. Na studiach stacjonarnych zostało już tylko 89 miejsc (szkoła zamierza przyjąć w sumie 615 osób).

Dostać się można jeszcze na wydział bezpieczeństwo narodowe i logistyka oraz na lotnictwo, gdzie nowością jest specjalność inżynierii lotniczej. Z kolei ci, którzy zdecydują się na bezpieczeństwo, od tego roku akademickiego będą mogli wybrać nowe specjalności: bezpieczeństwo i obsługa pasażera w transporcie lotniczym lub bezpieczeństwo cybernetyczne. – Nasza oferta cieszy się sporym zainteresowaniem. Studenci uczą się zawodu w certyfikowanych ośrodkach szkoleniowych, nowoczesnych laboratoriach, korzystają z bogatej bazy symulatorów. Studia u nas to przede wszystkim praktyka – mówi mjr Ziółkowski.

Do końca września uczelnia przyjmuje też chętnych na płatne studia zaoczne. Tu na 230 miejsc zajętych jest 85.

Dla miłośników morza

Gdyńska Akademia Marynarki Wojennej oferuje studia na czterech wydziałach: nawigacji i uzbrojenia okrętowego, dowodzenia i operacji morskich, mechaniczno-elektrycznym, nauk humanistycznych i społecznych. Uczelnia ma jeszcze ponad 300 wolnych miejsc na studiach dziennych. – Nasze kierunki co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Ale ostatnio coraz bardziej daje o sobie znać niż demograficzny. Poza tym nawet tu, na rynku lokalnym, nie wszyscy wiedzą, że prowadzimy studia cywilne – przyznaje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW.

Dlatego władze uczelni starają się zachęcać kandydatów, otwierając np. w tym roku dwa nowe kierunki. Oprócz 11 już działających (m.in. systemy informacyjne w bezpieczeństwie, mechatronika, automatyka i robotyka) kandydaci mogą ubiegać się o indeks na bezpieczeństwie morskim państwa oraz studiach marynistycznych. – Te ostatnie są wyjątkowe w skali kraju. To studia adresowane głównie do tych, którzy swoją zawodową przyszłość chcieliby związać z branżą morską. Uruchomiliśmy ten kierunek, bo taka jest potrzeba rynku – mówi kmdr por. Mundt. Studenci marynistyki będą odbywać praktyki w firmach zajmujących się usługami i gospodarką morską.

Ostatnie miejsca we Wrocławiu

Cywilne studia można też rozpocząć w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Uczelnia oferuje cywilom dwa wydziały: nauk o bezpieczeństwie oraz zarządzania. Do wyboru są w sumie trzy kierunki: bezpieczeństwo narodowe, inżynieria bezpieczeństwa oraz zarządzanie, a na każdym z nich po kilka specjalności. – Na wszystkich trzech kierunkach zapewniamy naszym studentom praktyki zawodowe w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem – podkreśla mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Oficer dodaje, że absolwenci wrocławskiej szkoły często znajdują zatrudnienie właśnie w centrach kryzysowych czy na stanowiskach cywilnych w wojsku.

Zainteresowani studiami powinni się pospieszyć, ponieważ większość z około 600 miejsc jest już zajęta. Rekrutacja na studia inżynierskie i licencjackie trwa do 18 września, a na studia podyplomowe – do 29 września.

Na WAT i AON – już tylko zaocznie

Wojskowa Akademia Techniczna zakończyła już rekrutację na studia dzienne. – Od października naukę rozpocznie ponad 1900 osób. Będą studiować na ośmiu wydziałach, m.in. cybernetyki, elektroniki, inżynierii lądowej i geodezji, mechatroniki i lotnictwa – mówi Sławomir Szczepański, kierownik sekcji ds. rekrutacji WAT.
Zainteresowani studiami w WAT mogą jeszcze ubiegać się o indeks na studiach zaocznych. Wolnych jest jeszcze ponad 560 miejsc.

Podobna sytuacja jest w Akademii Obrony Narodowej. Tu rekrutacja zakończyła się pod koniec sierpnia. Od października ponad 3 tysiące osób rozpocznie studia m.in. na: administracji, bezpieczeństwie wewnętrznym, europeistyce, stosunkach międzynarodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kmdr ppor. Wojciech Mundt

dodaj komentarz

komentarze


Kurs dla saperskich ekspertów
 
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Druga kadencja prezydenta Dudy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Galicyjskie przesilenie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Strzelnice dla terytorialsów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polsko-amerykańska współpraca
Na misjach święta inne niż zwykle
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Amerykanie odmładzają F-16
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Hekatomba na Woli
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Lato z czerwonym terrorem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: misja
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Skok na głęboką wodę
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Online z mistrzami sportu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ukraiński kurs na Zachód
Cud Piłsudskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Not Contaminated With Routine

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO