moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byłe poligony udostępnione turystom

Aż 1,5 miliona niewybuchów i niewypałów wydobyto podczas rekultywacji powojskowych terenów. W ramach programu Lasów Państwowych oczyszczono już ponad 27 tysięcy hektarów po byłych poligonach i jednostkach wojskowych. W pracach pomagała armia, a finansowo program wsparła Unia Europejska. Dziś podsumowano wyniki tego 5-letniego projektu.

– Przywrócenie terenom powojskowym wartości przyrodniczych było głównym celem naszego programu – mówił Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas konferencji w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Jak podkreślił, na obszarach przejętych ostatnio przez Lasy Państwowe i objętych projektem rekultywacji w przeszłości mieściły się poligony, zlikwidowane jednostki, lotniska wojskowe, toczyły się zacięte walki podczas II wojny.

Śmiercionośne pozostałości

REKLAMA

– Najczęściej tereny te były wyłączone z użytkowania z powodu silnej degradacji środowiska oraz zagrożenia dla życia, jakie powodują zalegające w ziemi niewybuchy – zaznaczył Krzewina.

W 2011 roku wystartował program dyrekcji Lasów Państwowych, który objął rekultywacją ponad 30 tysięcy hektarów w 58 nadleśnictwach, głównie w zachodniej i środkowej Polsce. Koszt projektu wyniósł 130 milionów złotych, z czego ponad 96 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej. – Do dziś udało się oczyścić 27,5 tysiąca hektarów, czyli zrealizowaliśmy 91 procent planu, a cały program zamkniemy do końca tego roku – zapewniał zastępca dyrektora generalnego.

Największym wyzwaniem projektu okazało się oczyszczenie terenów z materiałów niebezpiecznych. Zatrudnieni przez Lasy Państwowe saperzy usuwali niewybuchy, niewypały, miny oraz pociski, których sporo wciąż spoczywa w ziemi na terenie całej Polski. – Choć większość prac wykonywały prywatne firmy, przy rozminowywaniu szczególnie niebezpiecznych obiektów wspierały je wojskowi saperzy – mówił gen. Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. Wojska inżynieryjne pomagały też przy transporcie i niszczeniu ładunków wybuchowych.

Karabiny, miecz i krzyżacki topór

W sumie znaleziono 1,5 miliona sztuk materiałów niebezpiecznych: pocisków, broni, granatów, min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Wśród nich były prawdziwe kolosy, jak ważąca ponad 1,5 tony bomba lotnicza. Wydobyto ją w Nadleśnictwie Przemków niedaleko Lubina, na terenach byłego poligonu lotniczego.

Podczas prac saperskich odkryto też sporo zabytków, m.in. niemiecki pistolet Parabellum z II wojny, radziecki karabin Mosin z 1891 roku, angielski pistolet maszynowy STEN z okresu II wojny, a także średniowieczny miecz i krzyżacki topór. Część z tych znalezisk można było podziwiać na wystawie zorganizowanej podczas konferencji, którą dziś podsumowano projekt.

Schron – dom nietoperzy

– Kolejnym wyzwaniem było oczyszczenie gruntu z chemicznych zanieczyszczeń, w tym substancji ropopochodnych – mówił Krzewina. Tutaj także w prace włączyła się armia, pomagając przede wszystkim w usuwaniu beczek z niebezpiecznymi wojskowymi substancjami chemicznymi, np. na terenach wokół poligonu w Świętoszowie.

Podczas prac rozebrano też lub uporządkowano 523 obiekty powojskowe, w tym schrony i bunkry. – Natomiast odrestaurowany unikatowy schron niemiecki typu Regelbau 502 stał się jedną z atrakcji Nadleśnictwa Drygały w okolicach Orzysza – mówił Michał Sobecki, tamtejszy nadleśniczy.

Niektóre obiekty, jak unikatowy bunkier po zlikwidowanej jednostce obrony powietrznej w nadleśnictwie Choczewo koło Wejherowa, przystosowano do zimowania nietoperzy i jaskółek. Oczyszczone tereny były bowiem nie tylko zalesiane, ale przywracano tam też rzadkie gatunki zwierząt, w tym właśnie siedliska nietoperzy, płazów i gadów.

Ścieżki rowerowe na poligonie

– Organizowaliśmy także na tych terenach infrastrukturę dla turystów, między innymi ścieżki piesze i rowerowe – dodał Marcin Mieczkowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

– Dzięki współpracy Lasów Państwowych i wojska udało się oczyścić i przekazać na cele rekreacyjne wiele tysięcy hektarów terenów – podkreślał gen. Dziedzic. Jak dodał, dziś już ponad 83 proc. terenów użytkowanych przez wojsko stanowi własność Lasów Państwowych i kolejne hektary będą stopniowo przekazywane tej instytucji. – Jednak największe poligony – jak Świętoszów, Orzysz, Nowa Dęba czy Drawsko Pomorskie – muszą pozostać w zasobach sił zbrojnych z powodu nasilenia szkoleń w polskiej armii, w tym ćwiczeń sojuszniczych NATO, oraz trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą – zaznaczył generał.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańska współpraca
 
Galicyjskie przesilenie
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kurs dla saperskich ekspertów
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Not Contaminated With Routine
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Druga kadencja prezydenta Dudy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Chwała powstańcom
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Hekatomba na Woli
Strzelnice dla terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
F-16 kończą misję w Estonii
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ukraiński kurs na Zachód
Cud Piłsudskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Skok na głęboką wodę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO