moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy na poligonie

Zwiadowcy z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego kończą szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. W ramach zajęć żołnierze prowadzili strzelanie z broni indywidualnej i pokładowej oraz organizowali punkty obserwacyjne i zasadzki. 


Dwutygodniowe zajęcia rozpoczęły się 7 września. W szkoleniu wzięło udział blisko 200 żołnierzy. Ćwiczyły trzy kompanie dalekiego rozpoznania, jedna rozpoznawcza oraz pododdziały logistyczne i elementy kompanii dowodzenia. Do dyspozycji mieli około 40 pojazdów, w tym opancerzone transportery BRDM-2.

– Doskonalimy specjalistyczne umiejętności poszczególnych sekcji rozpoznawczych oraz – gdy wymaga tego sytuacja – procedury łączenia ich w nieznanym terenie na tyłach przeciwnika w większe formacje, czyli grupy rozpoznawcze – mówi płk Marcin Maj, dowódca hrubieszowskiej jednostki.

Aby zwiadowcy mogli wykonywać zadania na tyłach wroga, muszą najpierw się tam dostać. Nierozłącznym elementem szkolenia poligonowego tego rodzaju wojsk jest więc desantowanie spadochronowe z samolotów. Dlatego w zajęcia włączyli się lotnicy z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa dysponujący samolotem transportowym An-28 Bryza. Podczas szkolenia około 150 żołnierzy wykonywało skoki na spadochronach AD 2000 oraz AD 95. Zwiadowcy skakali z wysokości 700 i 400 metrów i lądowali w wyznaczonym punkcie.

– Jest to desant bojowy. Skoczkowie mają ze sobą całe wyposażenie, broń, sprzęt łączności, racje żywnościowe oraz zapas amunicji. Natychmiast po wylądowaniu przystępują do wykonania zadań, które zaczynają się najczęściej długim marszem, aby jak najszybciej opuścić rejon zrzutu – informuje kpt. Tomasz Suchecki, oficer sekcji operacyjnej pułku.Zwiadowcy wykonują desantowanie w składzie sześcioosobowych sekcji. Na ziemi te kilkuosobowe grupy muszą być jak najmniej widoczne. Ich głównym zadaniem jest organizowanie punktów obserwacyjnych i składanie meldunków o rozmieszczeniu i ruchu wojsk przeciwnika. W sile jednej sekcji lub łącząc się z innymi prowadzą niekonwencjonalne działania, m.in. wykonują zasadzki lub niespodziewane napady na ważne obiekty przeciwnika, za pomocą ładunków wybuchowych niszczą jego ważne instalacje, np. mosty, węzły łączności i inne urządzenia infrastruktury militarnej.

W trakcie zadań taktycznych żołnierze z Hrubieszowa ćwiczyli strzelanie. Trenują w sposób niekonwencjonalny. Po długim marszu otrzymują np. zadanie wykonania zasadzki. Jej miejscem jest strzelnica. Zwiadowcy ukryci na skraju lasu, wychodzą nagle na teren obiektu, prowadzą ogień do celów imitujących przeciwnika i jego obiekty i natychmiast znikają.

Przy okazji zajęć poligonowych żołnierze wszystkich pododdziałów wykonają także rzut granatem bojowym. Powrót zwiadowców z poligonu też był niekonwencjonalny. Żołnierze kompani dalekiego rozpoznania 200-kilometrową trasę do koszar pokonali pieszo. Dowództwo dało im na to pięć dni i nocy. – W trakcie skrytego przemarszu zwiadowcy mieli do wykonania wiele zadań. Musieli rozpoznawać wyznaczone obiekty, sporządzać szkice terenu i meldować o wszystkim do dowództwa w wyznaczonych porach. Będzie to również cenny element szkolenia elementów logistycznych szczebla kompanii – mówi płk Maj.

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, w tym rozpoznania dalekiego do 150 km w głąb terenów przeciwnika. Żołnierze pułku są przygotowani do desantowania z samolotów lecących na różnych wysokościach. Mogą skakać w dzień i w nocy.

Po zrzucie zwiadowcy mają zadanie zbierania informacji o przeciwniku. Muszą potrafić destabilizować poczynania obcych wojsk, organizować zasadzki i niszczyć wyznaczone obiekty.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Sylwester Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Wojsko na święta
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Terytorialsi za oceanem
Razem się szkolą, razem walczą
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Leopardy na Podkarpaciu
Nowe laboratorium WAT
Sojusznicy przy wigilijnym stole
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Amunicja i miny dla armii
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gotowi na misję
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kto zostawia ślady w sieci
Ostre strzelanie artylerzystów
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Pierwszy poległy pilot Września ’39
The Army Enters the Frame
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Artyleryjska interoperacyjność
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Unwanted Treaty
Trudna droga
Los Polski naszym losem
Defense Without Politics
„Błękitni” lecą do Afganistanu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trzy filary wojny minowej
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Błyskawiczna reakcja
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Z archiwum „Szarego”
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Klucz do dobrych relacji
Polska pod kontrolą armii
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
AMW poleca się na święta
Szwedzki baypass przed „Orką”
Klasy wojskowe po nowemu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Paczki dla kresowiaków
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO