moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy na poligonie

Zwiadowcy z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego kończą szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. W ramach zajęć żołnierze prowadzili strzelanie z broni indywidualnej i pokładowej oraz organizowali punkty obserwacyjne i zasadzki. 


Dwutygodniowe zajęcia rozpoczęły się 7 września. W szkoleniu wzięło udział blisko 200 żołnierzy. Ćwiczyły trzy kompanie dalekiego rozpoznania, jedna rozpoznawcza oraz pododdziały logistyczne i elementy kompanii dowodzenia. Do dyspozycji mieli około 40 pojazdów, w tym opancerzone transportery BRDM-2.

– Doskonalimy specjalistyczne umiejętności poszczególnych sekcji rozpoznawczych oraz – gdy wymaga tego sytuacja – procedury łączenia ich w nieznanym terenie na tyłach przeciwnika w większe formacje, czyli grupy rozpoznawcze – mówi płk Marcin Maj, dowódca hrubieszowskiej jednostki.

Aby zwiadowcy mogli wykonywać zadania na tyłach wroga, muszą najpierw się tam dostać. Nierozłącznym elementem szkolenia poligonowego tego rodzaju wojsk jest więc desantowanie spadochronowe z samolotów. Dlatego w zajęcia włączyli się lotnicy z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa dysponujący samolotem transportowym An-28 Bryza. Podczas szkolenia około 150 żołnierzy wykonywało skoki na spadochronach AD 2000 oraz AD 95. Zwiadowcy skakali z wysokości 700 i 400 metrów i lądowali w wyznaczonym punkcie.

– Jest to desant bojowy. Skoczkowie mają ze sobą całe wyposażenie, broń, sprzęt łączności, racje żywnościowe oraz zapas amunicji. Natychmiast po wylądowaniu przystępują do wykonania zadań, które zaczynają się najczęściej długim marszem, aby jak najszybciej opuścić rejon zrzutu – informuje kpt. Tomasz Suchecki, oficer sekcji operacyjnej pułku.Zwiadowcy wykonują desantowanie w składzie sześcioosobowych sekcji. Na ziemi te kilkuosobowe grupy muszą być jak najmniej widoczne. Ich głównym zadaniem jest organizowanie punktów obserwacyjnych i składanie meldunków o rozmieszczeniu i ruchu wojsk przeciwnika. W sile jednej sekcji lub łącząc się z innymi prowadzą niekonwencjonalne działania, m.in. wykonują zasadzki lub niespodziewane napady na ważne obiekty przeciwnika, za pomocą ładunków wybuchowych niszczą jego ważne instalacje, np. mosty, węzły łączności i inne urządzenia infrastruktury militarnej.

W trakcie zadań taktycznych żołnierze z Hrubieszowa ćwiczyli strzelanie. Trenują w sposób niekonwencjonalny. Po długim marszu otrzymują np. zadanie wykonania zasadzki. Jej miejscem jest strzelnica. Zwiadowcy ukryci na skraju lasu, wychodzą nagle na teren obiektu, prowadzą ogień do celów imitujących przeciwnika i jego obiekty i natychmiast znikają.

Przy okazji zajęć poligonowych żołnierze wszystkich pododdziałów wykonają także rzut granatem bojowym. Powrót zwiadowców z poligonu też był niekonwencjonalny. Żołnierze kompani dalekiego rozpoznania 200-kilometrową trasę do koszar pokonali pieszo. Dowództwo dało im na to pięć dni i nocy. – W trakcie skrytego przemarszu zwiadowcy mieli do wykonania wiele zadań. Musieli rozpoznawać wyznaczone obiekty, sporządzać szkice terenu i meldować o wszystkim do dowództwa w wyznaczonych porach. Będzie to również cenny element szkolenia elementów logistycznych szczebla kompanii – mówi płk Maj.

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, w tym rozpoznania dalekiego do 150 km w głąb terenów przeciwnika. Żołnierze pułku są przygotowani do desantowania z samolotów lecących na różnych wysokościach. Mogą skakać w dzień i w nocy.

Po zrzucie zwiadowcy mają zadanie zbierania informacji o przeciwniku. Muszą potrafić destabilizować poczynania obcych wojsk, organizować zasadzki i niszczyć wyznaczone obiekty.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Sylwester Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wybuchowa edukacja
 
„Kaper” przeciw terrorystom
Kabina do zadań specjalnych
Defender 2020: Symulator Pioruna
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zaplecze dla Rosomaków
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dekady za wcześnie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Zamek na poligonie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby kontra okręt
Zostań studentem ASzWoj
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Szybciej do wojska
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ku czci roku 1918 i 1920
16 Dywizja najlepsza!
Ukraiński kurs na Zachód
Sonary dla śmigłowców ZOP
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Październik pod znakiem Tallboya
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Polak z Medalem NATO
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kaprale po Legii Akademickiej
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Szybsza droga do armii zawodowej
Nowe sanitarki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO