moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligonowy sprawdzian artylerzystów

Przez ostatni tydzień pododdziały 23 Śląskiego Pułku Artylerii doskonaliły umiejętności realizacji zadań taktycznych i ogniowych podczas szkolenia poligonowego na OSPWL Żagań – Świętoszów.

Szkolenie rozpoczęło przemieszczenie marszem kołowym sił i środków biorących udział w ćwiczeniu do ośrodka szkolenia poligonowego realizowane od wczesnych godzin porannych 14 września. Po osiągnięciu wyznaczonego rejonu MCzP pełniący obowiązki zastępcy dowódcy 23 pa ppłk Remigiusz Zieliński przedstawił przebieg oraz zasadnicze cele szkolenia poligonowego. Po omówieniu warunków bezpieczeństwa przez przedstawicieli komendy poligonu artylerzyści przystąpili do realizacji zadań.

Plan szkolenia poligonowego, stanowiącego jeden z elementów przygotowania artylerzystów do udziału w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. DRAGON-15 na poligonie w Orzyszu, zawierał szereg przedsięwzięć ze szkolenie taktycznego, bojowego oraz specjalistycznego, w ramach których doskonalono działanie obsad stanowisk dowodzenia, rzutów ogniowych oraz funkcyjnych pododdziałów zabezpieczających.

REKLAMA

W ramach zajęć specjalistycznych z pracy bojowej na sprzęcie żołnierze 3 dywizjonu artylerii rakietowej (WR-40 Langusta) doskonalili działanie obsług, drużyn i sekcji, którego celem było przygotowanie do strzelań artyleryjskich amunicją bojową. Realizowano je już następnego dnia w ramach treningu kierowania ogniem pk. ULEWA-15 przeprowadzonego przez dowódcę 3 dar po. mjr. Piotra Kobyłeckiego.

W tym samym czasie pododdziały dywizjonu dowodzenia i batalionu logistycznego realizowały własne przedsięwzięcia szkoleniowe. Dywizjon dowodzenia zgrywał pododdziały łączności, rozpoznania i dowodzenia, prowadząc szkolenie specjalistyczne i taktyczne. Pododdziały logistyczne oprócz zabezpieczenia technicznego szkolących się pododdziałów pułku realizowały własne przedsięwzięcia szkolenia taktyczno-specjalnego i bojowego.

W szkoleniu poligonowym uczestniczyło 40 żołnierzy NSR odbywających rotacyjne ćwiczenie wojskowe w ramach nadanych im przydziałów kryzysowych. Był to kolejny etap podnoszenia ich umiejętności indywidualnych oraz okazja do zgrywania w składzie zespołów i drużyn.

Zwieńczeniem szkolenia poligonowego był sprawdzający trening kierowania ogniem pułku pk. BŁYSKAWICA-15, przeprowadzony w dniach 17-18 września. Kierownikiem treningu, w czasie którego sprawdzono gotowość 3 dar do ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. DRAGON-15, był ppłk Remigiusz Zieliński, a pracą obsady stanowiska dowodzenia 23 pa kierował mjr Szymon Czerwiński. Ćwiczące pododdziały uzyskały dobre i bardzo dobre oceny ze strzelań bojowych, a dowódcy mogli ocenić w działaniach aktualny poziom i możliwości swoich podwładnych.

Dynamika szkolenia nie dawała żołnierzom zbyt wiele czasu na odpoczynek, bowiem we wczesnych godzin porannych w dniu 19 września przemieścili się w rejon wojskowej bocznicy kolejowej w Pstrążu. Kolejnym elementem przygotowania artylerzystów do udziału w ćwiczeniu zaplanowanym w październiku na oddalonym o ponad 600 kilometrów poligonie orzyskim było szkolenie z zasad i warunków przewozu sprzętu transportem kolejowym. Żeby sprawnie i bezpiecznie przemieścić sprzęt i żołnierzy, niezbędna jest znajomość zasad BHP, czynności załadowczych i wyładowczych oraz właściwego zabezpieczenia transportowanego mienia.

Szkolenie z udziałem dowódcy 23 Pułku Artylerii płk Pawła Świtalskiego prowadził Komendant Transportu, dowódca 3 dar po. mjr Piotr Kobyłecki oraz po. szef Wojskowej Delegatury Transportu w Żaganiu ppor. Dawid Andrzejczuk. Po szczegółowym zapoznaniu szkolonych z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy podczas czynności ładunkowo-rozładunkowych, a także obowiązkami i zadaniami funkcyjnych przystąpiono do pokazu praktycznego załadunku samochodów osobowo-terenowych, ciężarowych oraz wyrzutni WR-40 Langusta. Podczas tego elementu szkolenia szczegółowo omówiono zasady rozmieszczenia i mocowania pojazdów na platformach kolejowych, aby podczas transportu nie doszło do niekontrolowanej zmiany położenia pojazdów.

Szkolenie poligonowe pododdziałów 23 Pułku Artylerii zakończyło się 19 września przemieszczeniem marszem kołowym do MSD, skąd po krótkiej obsłudze sprzętu już za kilka dni rozpoczną przegrupowanie na OSPWL Orzysz.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Druga kadencja prezydenta Dudy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Lato z czerwonym terrorem
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Chwała powstańcom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Cud Piłsudskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Hekatomba na Woli
Ukraiński kurs na Zachód
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Kierunek: misja
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Galicyjskie przesilenie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojskowy Hot450Challenge
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Not Contaminated With Routine
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Kurs dla saperskich ekspertów
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO