moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ranni na misjach z wizytą u pancerniaków

Zawody w strzelaniu, spotkanie z dziennikarzem Marcinem Górką oraz pokaz filmu „Karbala” – tak wyglądał program spotkania żołnierzy rannych na misjach. Dwudziestu weteranów spędziło trzy dni w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie. – Dzięki takim inicjatywom możemy się lepiej poznać i przekonać, że nasze sprawy są ważne dla dowódców – mówi kpr. Kamil Laszewicz.


Pomysłodawcą spotkania było dowództwo 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz służący w niej mł. chor. Przemysław Wójtowicz. – Co prawda, raz w roku żołnierze z całej Polski zjeżdżają na Dzień Weterana, ale takie kameralne spotkanie z dowódcą wiele dla nich znaczy. Mogą swobodniej rozmawiać o swoich problemach – mówi mł. chor. Wójtowicz, który w 1 Brygadzie zajmuje się sprawami rannych i poszkodowanych.

Na trzy dni do pancerniaków z Wesołej (dzielnicy Warszawy) przyjechało ponad 20 żołnierzy z podległych jednostek w Siedlcach, Zamościu i Chełmie. Wszyscy to weterani, ranni i poszkodowani podczas służby poza granicami kraju. – Służymy na co dzień w czterech garnizonach, na misji byliśmy w różnych miejscach. Takie spotkanie to dla nas okazja, by lepiej się poznać, zintegrować – mówi kpr. Kamil Laszewicz z batalionu czołgów 1 Brygady. Żołnierz razem ze swoim bratem bliźniakiem służył podczas VII zmiany PKW w Afganistanie. Obaj zostali ranni, gdy doszło do ostrzału moździerzowego posterunku obserwacyjnego w prowincji Adżiristan.

Do Wesołej przyjechali także ci, którzy ze względu na stan zdrowia musieli odejść ze służby. Wśród nich sierż. w st. spocz. Mariusz Saczek, poważnie ranny w 2010 roku w Afganistanie. Transporter Rosomak, którym jechał z kilkoma innymi żołnierzami, wjechał na minę pułapkę. W wyniku wybuchu podoficer miał złamany kręgosłup w trzech miejscach i uszkodzony rdzeń kręgowy. Dziś porusza się na wózku. – Od dwóch lat jestem poza wojskiem. Chętnie więc korzystam z zaproszenia, by spotkać się z kolegami. To ważne, że pamiętają o mnie nie tylko od święta. A ja sam na jeden dzień znów mogę poczuć się żołnierzem – mówi weteran.  


Zawody strzeleckie i „Karbala”

1 Brygada zorganizowała dla żołnierzy zawody strzeleckie. Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników oddawał trzy strzały próbne, a następnie dziesięć ocenianych. Weterani strzelali z pistoletu wojskowego oraz karabinka szturmowego Beryl. Zwycięzcą zawodów został Mariusz Saczek. – Ze strzelaniem jest jak z jazdą na rowerze, tego się po prostu nie zapomina. Ale na pewno dopisało mi też szczęście – mówi sierżant w stanie spoczynku.

Weteranów w Wesołej odwiedził Marcin Górka, współautor wydanej niedawno książki „Karbala”, która opowiada o Polakach broniących ratusza w irackim mieście. – Podczas takich spotkań doskonale widać, jak dobrze weterani czują się w swoim towarzystwie. Razem wiele przeszli, dużo ich łączy, a najbliżsi nie zawsze są w stanie zrozumieć ich problemy. Tu mogą we własnym gronie zwyczajnie pogadać – mówi Górka. – Nie rozpamiętują tego, co było na misji, bardziej skupiają się na bieżących problemach. To im naprawdę pomaga.


Dziennikarz opowiedział żołnierzom o kulisach powstania książki. Potem na sali kinowej 1 Brygady odbyła się projekcja filmu „Karbala”. – Dla wielu żołnierzy duże znaczenie ma fakt, że taka książka i film powstały. Wierzą, że dzięki nim ludzie dowiedzą się więcej o tym, jak wyglądają misje i będą bardziej szanować służbę wojskową – mówi współautor „Karbali”.

Weterani uczestniczyli także w pokazie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego, stacjonującego w Starej Miłosnej. Na zakończenie trzydniowego spotkania zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

W przyszłym roku weterani planują kolejne spotkanie. Jego gospodarzem ma być 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany podlegający pod 1 Brygadę.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Agent w generalskich szlifach
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
F-16 kończą misję w Estonii
Specjalsi świętują
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Anakonda” rusza na poligony
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Morskie początki „Anakondy”
Koniec kijowskiego snu
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
Białe noce podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ćwiczenia z torpedą
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
Co z tegorocznym MSPO?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prawdziwi wojownicy
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na wakacje z WOT
Głos (z) płonącej Warszawy
Święto żołnierzy służących na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Trzeba rozbić to więzienie!
Pracowity tydzień flotylli
MON nie wycofuje się z MSPO
„Ratownik” od nowa
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Harpun” do walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Mercedes nie tylko do holowania
Widzieć i nie być widzianym
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO