moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dlaczego szczyt NATO w Warszawie jest ważny?

#Oblicza Armii – Aneksja Krymu, sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz znaczący wzrost prowokacyjnej aktywności wojskowej Rosji u granic NATO wymusiły rozpoczęcie procesu zmian przystosowujących organizację do nowych warunków bezpieczeństwa w Europie. Negatywnej weryfikacji musiało ulec wiele pozimnowojennych mitów sojuszniczych dotyczących trwałego braku zagrożeń o charakterze strategicznym, przesuwania się poza Stary Kontynent wyzwań dla sojuszniczego bezpieczeństwa lub też malejącej roli potrzeb kolektywnej obrony. Wraz z tym musiał zmienić się pogląd na temat niezbędnych zdolności wojskowych, ich struktury, potrzeb budżetowych, rozmieszczenia czy planów kryzysowych. W tych kwestiach nie może być większych złudzeń – nowych zagrożeń nie da się przeczekać ani zlekceważyć. Można im natomiast skutecznie przeciwdziałać, wzmacniając sojusznicze zdolności odstraszania i obrony.

Na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 roku określono fundamenty dla doraźnej adaptacji sił i zdolności sojuszniczych do wyzwań z kierunku wschodniego. Stosowne decyzje, ujęte w tzw. plan gotowości (RAP), a także proces ich wdrażania stanowiły niezbędny krok w kierunku poprawy zdolności Sojuszu do reakcji na nową sytuację. W ramach tych działań m.in. zreformowano Siły Odpowiedzi NATO (NRF), w tym ustanowiono komponent sił bardzo wysokiej gotowości (VJTF), podniesiono gotowość i zwiększono rolę dowództwa Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także ustanowiono elementy koordynacyjno-dowódcze (NFIU) usprawniające ewentualne rozmieszczenie sił wzmocnienia w państwach regionu. Zdecydowano o ciągłej, rotacyjnej obecności sił sojuszniczych na terytorium państw wschodniej części NATO dla zamanifestowania solidarności sojuszniczej i realizacji szerokiego programu szkoleń i ćwiczeń. Na wschodniej flance rzeczywiście ćwiczą tysiące sojuszniczych żołnierzy, powstaje też infrastruktura realnego wzmocnienia obrony tego obszaru.

Przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie stworzy możliwość ugruntowania rozpoczętego w Walii procesu długofalowej strategicznej adaptacji Paktu. Kontynuacja tego procesu jest niezbędna, a realizacja „pakietu z Newport” to zaledwie pierwszy krok we właściwym kierunku. Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie ma charakter trwały. Konflikt na Ukrainie jest daleki od rozwiązania, w polityce rosyjskiej wciąż dominuje myślenie w kategoriach stref wpływów, nasilają się wyzwania płynące z kierunku południowego. Sojusz musi wyciągać długofalowe wnioski z tej sytuacji.

Polskie oczekiwania wobec szczytu w Warszawie przedstawiliśmy już w czerwcu tego roku, ujmując je w ramy tzw. Warszawskiej Inicjatywy Adaptacji Strategicznej. Polskie stanowisko akcentuje, iż w obliczu utrzymujących się zagrożeń wokół granic NATO adaptacja wojskowa musi być kontynuowana, obejmując nie tylko jednostki szybkiego reagowania, ale całość sił i zdolności Sojuszu, w tym sił ciężkich, niezbędnych do realizacji najbardziej wymagających operacji. W celu efektywnej obrony sojuszników trzeba zapewnić realny wzrost liczebności i jakości sił i zdolności, poprawić procedury i mechanizmy, rozbudować infrastrukturę na potrzeby przyjęcia sił wsparcia, wzmocnić finansowanie potrzeb obronnych. Do tego staramy się przekonać naszych sojuszników.

REKLAMA

Ważnym wyzwaniem będzie też uzgodnienie modelu relacji z Rosją. Dalsza współpraca NATO z tym państwem nie jest dłużej możliwa w oparciu o model partnerski budowany od 1997 roku. Nowa konstrukcja musi silniej opierać się na wspólnych interesach oraz realnym i weryfikowalnym przestrzeganiu zasad. NATO nie stoi w tej kwestii w pozycji petenta, a jego potencjał jest wystarczający, by zachęcić Moskwę do zachowań konstruktywnych. Nic w tej kwestii nie szkodzi Sojuszowi tak bardzo jak niejednoznaczność narodowych polityk bezpieczeństwa, czy okresowe „wahnięcia” sojuszniczej solidarności. Długotrwały konflikt nie jest w interesie Rosji, choć niewątpliwie może dla celów wewnętrznych służyć kremlowskim elitom.

Sojusznicza polityka partnerstwa musi przyznać priorytet wspieraniu polityczno-wojskowej „odporności” partnerów na Wschodzie: Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, a także zacieśnieniu relacji w obszarze bezpieczeństwa z kluczowymi partnerami w regionie Morza Bałtyckiego – Finlandią i Szwecją. Polityka „otwartych drzwi” powinna pozostać ważnym instrumentem relacji NATO z państwami aspirującymi do jego członkostwa.

Należy także pamiętać o specyfice zagrożeń dla południowych sojuszników, wynikających z dalece niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Mając inny charakter niż te płynące ze Wschodu, zagrożenia na południu stanowią także poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa Sojuszu. NATO musi na nie odpowiednio reagować, adekwatnie do możliwości, jakimi dysponuje. Możliwe rozwiązania są obecnie przedmiotem szczegółowych dyskusji.

Powyższe zagadnienia, jakkolwiek nie wyczerpują, to jednak określają istotną część problematyki warszawskiego szczytu NATO. Jego wyniki wskażą kierunek prac Paktu w perspektywie najbliższej dekady.

dr hab. Robert Kupiecki , wiceminister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1446320280
Masz coś z Kraba ?
FF-6C-B3-6A
~Katol
1446188280
Jak większość Polaków dość ostrożnie podchodzę do konstrukcji politycznych , czy dyplomatycznych Zresztą gdyby jedno państwo się na nim nie pojawiło to już można zacząć grillować. NATO w moich oczach ma znacznie mniejszy skrót literowy.
FF-6C-B3-6A

Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
 
Szybsza droga do armii zawodowej
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybciej do wojska
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Laserowa artyleria US Army
Dekady za wcześnie
Ochotnik do Auschwitz
Wybuchowa edukacja
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowe sanitarki dla wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Trenują, aby szkolić innych
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Październik pod znakiem Tallboya
F-16 kończą misję w Estonii
„Kaper” przeciw terrorystom
Zostań studentem ASzWoj
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Promocja oficerska w AWL
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraken dla Kormoranów
Ryzykowne remedium
Defendery 2020: RobUV
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Kabina do zadań specjalnych
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ku czci roku 1918 i 1920
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
A więc wojna...
Zamek na poligonie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Kraby kontra okręt
16 Dywizja najlepsza!
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Partnerstwo na gruzińskich poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO