moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dlaczego szczyt NATO w Warszawie jest ważny?

#Oblicza Armii – Aneksja Krymu, sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz znaczący wzrost prowokacyjnej aktywności wojskowej Rosji u granic NATO wymusiły rozpoczęcie procesu zmian przystosowujących organizację do nowych warunków bezpieczeństwa w Europie. Negatywnej weryfikacji musiało ulec wiele pozimnowojennych mitów sojuszniczych dotyczących trwałego braku zagrożeń o charakterze strategicznym, przesuwania się poza Stary Kontynent wyzwań dla sojuszniczego bezpieczeństwa lub też malejącej roli potrzeb kolektywnej obrony. Wraz z tym musiał zmienić się pogląd na temat niezbędnych zdolności wojskowych, ich struktury, potrzeb budżetowych, rozmieszczenia czy planów kryzysowych. W tych kwestiach nie może być większych złudzeń – nowych zagrożeń nie da się przeczekać ani zlekceważyć. Można im natomiast skutecznie przeciwdziałać, wzmacniając sojusznicze zdolności odstraszania i obrony.

Na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 roku określono fundamenty dla doraźnej adaptacji sił i zdolności sojuszniczych do wyzwań z kierunku wschodniego. Stosowne decyzje, ujęte w tzw. plan gotowości (RAP), a także proces ich wdrażania stanowiły niezbędny krok w kierunku poprawy zdolności Sojuszu do reakcji na nową sytuację. W ramach tych działań m.in. zreformowano Siły Odpowiedzi NATO (NRF), w tym ustanowiono komponent sił bardzo wysokiej gotowości (VJTF), podniesiono gotowość i zwiększono rolę dowództwa Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także ustanowiono elementy koordynacyjno-dowódcze (NFIU) usprawniające ewentualne rozmieszczenie sił wzmocnienia w państwach regionu. Zdecydowano o ciągłej, rotacyjnej obecności sił sojuszniczych na terytorium państw wschodniej części NATO dla zamanifestowania solidarności sojuszniczej i realizacji szerokiego programu szkoleń i ćwiczeń. Na wschodniej flance rzeczywiście ćwiczą tysiące sojuszniczych żołnierzy, powstaje też infrastruktura realnego wzmocnienia obrony tego obszaru.

Przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie stworzy możliwość ugruntowania rozpoczętego w Walii procesu długofalowej strategicznej adaptacji Paktu. Kontynuacja tego procesu jest niezbędna, a realizacja „pakietu z Newport” to zaledwie pierwszy krok we właściwym kierunku. Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie ma charakter trwały. Konflikt na Ukrainie jest daleki od rozwiązania, w polityce rosyjskiej wciąż dominuje myślenie w kategoriach stref wpływów, nasilają się wyzwania płynące z kierunku południowego. Sojusz musi wyciągać długofalowe wnioski z tej sytuacji.

Polskie oczekiwania wobec szczytu w Warszawie przedstawiliśmy już w czerwcu tego roku, ujmując je w ramy tzw. Warszawskiej Inicjatywy Adaptacji Strategicznej. Polskie stanowisko akcentuje, iż w obliczu utrzymujących się zagrożeń wokół granic NATO adaptacja wojskowa musi być kontynuowana, obejmując nie tylko jednostki szybkiego reagowania, ale całość sił i zdolności Sojuszu, w tym sił ciężkich, niezbędnych do realizacji najbardziej wymagających operacji. W celu efektywnej obrony sojuszników trzeba zapewnić realny wzrost liczebności i jakości sił i zdolności, poprawić procedury i mechanizmy, rozbudować infrastrukturę na potrzeby przyjęcia sił wsparcia, wzmocnić finansowanie potrzeb obronnych. Do tego staramy się przekonać naszych sojuszników.

Ważnym wyzwaniem będzie też uzgodnienie modelu relacji z Rosją. Dalsza współpraca NATO z tym państwem nie jest dłużej możliwa w oparciu o model partnerski budowany od 1997 roku. Nowa konstrukcja musi silniej opierać się na wspólnych interesach oraz realnym i weryfikowalnym przestrzeganiu zasad. NATO nie stoi w tej kwestii w pozycji petenta, a jego potencjał jest wystarczający, by zachęcić Moskwę do zachowań konstruktywnych. Nic w tej kwestii nie szkodzi Sojuszowi tak bardzo jak niejednoznaczność narodowych polityk bezpieczeństwa, czy okresowe „wahnięcia” sojuszniczej solidarności. Długotrwały konflikt nie jest w interesie Rosji, choć niewątpliwie może dla celów wewnętrznych służyć kremlowskim elitom.

Sojusznicza polityka partnerstwa musi przyznać priorytet wspieraniu polityczno-wojskowej „odporności” partnerów na Wschodzie: Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, a także zacieśnieniu relacji w obszarze bezpieczeństwa z kluczowymi partnerami w regionie Morza Bałtyckiego – Finlandią i Szwecją. Polityka „otwartych drzwi” powinna pozostać ważnym instrumentem relacji NATO z państwami aspirującymi do jego członkostwa.

Należy także pamiętać o specyfice zagrożeń dla południowych sojuszników, wynikających z dalece niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Mając inny charakter niż te płynące ze Wschodu, zagrożenia na południu stanowią także poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa Sojuszu. NATO musi na nie odpowiednio reagować, adekwatnie do możliwości, jakimi dysponuje. Możliwe rozwiązania są obecnie przedmiotem szczegółowych dyskusji.

Powyższe zagadnienia, jakkolwiek nie wyczerpują, to jednak określają istotną część problematyki warszawskiego szczytu NATO. Jego wyniki wskażą kierunek prac Paktu w perspektywie najbliższej dekady.

dr hab. Robert Kupiecki , wiceminister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1446320280
Masz coś z Kraba ?
FF-6C-B3-6A
~Katol
1446188280
Jak większość Polaków dość ostrożnie podchodzę do konstrukcji politycznych , czy dyplomatycznych Zresztą gdyby jedno państwo się na nim nie pojawiło to już można zacząć grillować. NATO w moich oczach ma znacznie mniejszy skrót literowy.
FF-6C-B3-6A

Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
 
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
They Train Together, They Fight Together
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dobry rok PGZ
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Ostatni samochód Marszałka
Stepping out of the Shadow
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Zdobywcy „Pen Y Fan”
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Defense Without Politics
Network Intelligence
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Dragoni na poligonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
To nie mogło się udać, ale…
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Beagle dla żołnierzy?
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Mobilne moździerze dla armii
Podoficer po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Amerykanie modernizują polskie poligony
Powstanie bez sukcesu
Polsko-łotewska „Zima”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Bohaterskie Orlęta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO