moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strach ma oczy uchodźcy

Po wojennej traumie ludziom trudno się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Na początku towarzyszy im euforia i nadzieja, bo wreszcie są bezpieczni. Ale kiedy dopada ich szara rzeczywistość, doznają szoku. Dociera do nich ogrom różnic między dotychczasowym a nowym życiem. Pojawia się bezradność – o tym w reportażu Michała Zielińskiego w „Polsce Zbrojnej”.


Doktor Piotr Łubiński, specjalista do spraw bezpieczeństwa, przekonuje, że obawy przed uchodźcami są na wyrost. Ponieważ niezależnie od nich terroryści, jeśli zechcą, i tak do Europy przyjadą. – Jeżeli terrorysta zechce dostać się na terytorium Polski, to zapewne zrobi to z paszportem budzącym zaufanie. Nikt nie zaryzykowałby, że ktoś taki utonie na środku Morza Śródziemnego – zaznacza.

– Rozumiem nastroje panujące w Polsce, ale trudno mi tolerować sprzedawanie absurdów i manipulowanie naszymi emocjami – mówi Lidia Chylewska-Barakat, która od wielu lat pracuje z uchodźcami. Jako psycholog zajmowała się w Syrii osobami mającymi zaburzenia będące efektem wojennych przeżyć. Jej pacjentami były dzieci i dorośli, którzy doświadczyli wielokrotnych gwałtów, tortur, porwań. Większość z nich była świadkiem czyjejś śmierci lub przed śmiercią uciekała. Po takich przeżyciach zmiana sposobu patrzenia na świat jest możliwa, ale wymaga długotrwałej, żmudnej terapii.

Nie da się stawić czoła problemom uchodźców bez zrozumienia i akceptacji. Gdy dotknięta traumą osoba ma trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, konflikt wewnętrzny może wymknąć się spod kontroli. – Uchodźcom na początku towarzyszy euforia i mnóstwo nadziei. Znika zagrożenie śmiercią i zranieniem. Wreszcie są bezpieczni. Jednocześnie często mają kłopot z realną oceną rzeczywistości i warunków, w których się znaleźli – tłumaczy Lidia Chylewska-Barakat. Gdy zatem w życie takiego człowieka wkracza szara, często trudna rzeczywistość, doznaje on szoku. To właśnie wtedy do uchodźcy dociera ogrom różnic między dotychczasowym a nowym życiem. Pojawia się bezradność oraz brak wiary w swoje możliwości. Wreszcie – przytłoczenie różnicami kulturowymi. – Najskuteczniejszymi sposobami na przerwanie tego procesu są zaangażowanie we wspólne zadania, stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń i zwyczajów. Pomaga wiedza, która nie jest zniekształcona stereotypami, lękiem czy agresją – mówi psycholog. – Dzieciom jest łatwiej, bo są otwarte z natury, chyba że przekażemy im nasze uprzedzenia – dodaje.

Cały reportaż Michała Zielińskiego dostępny jest w numerze 11 miesięcznika „Polska Zbrojna”.

PZ

autor zdjęć: Maciej Moskwa Testigo

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1446759840
Malutkie sprostowanie. Na YouTube wpiszcie zamiast UKULTUROWANIE - >Kulturowe wzbogacanie Europy< albo obejrzyjcie filmik pod wskazanym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=EML6GsVF_6s
DB-EE-17-DE
~ja
1446728580
Skończcie z tą POprawnością polityczną. Są bogate kraje arabskie. Dlaczego uchodźcy do nich nie uciekają? Bo to zaplanowane działania w związku z ISLAMIZACJĄ EUROPY. Arabowie/Islamiści mnożą się jak króliki. Nietrudno przewidzieć co będzie się działo najpóźniej za 2-3dekady w Europie: SZARIAT/KALIFAT i podobne działania sprzeczne z zasadami demokracji i kultury europejskiej. Zresztą, takie kraje jak Polska, Czechy i podobne nie zapraszały obcych pod swój dach ,dlatego nie mają obowiązku pomocy obcym kulturowo. Zapraszali Niemcy, więc naważone piwo niechaj wypiją. Cokolwiek by nie mówić i pisać trzeba pomagać Polakom, także repatriantom a nie obcym. W Polsce jest dość biedy i biednych rodzin które wiążą koniec z końcem. Dlaczego zatem nie pojawiają się artykuły w waszym portalu o konieczności niesienia pomocy właśnie "im" bo to ONI będą bronić kraju na wypadek wojny a nie islamskie dzikusy (sorry) Kto ma wątpliwości do czego prowadzi akceptacja przybyszów obcych kulturowo do Europy która zatraca poczucie odpowiedzialności za swoje społeczeństwa, niech wpisze w wyszukiwarkę BESTGORE ISLAM lub HOLOKAUST CHRZEŚCIJAN. Ciekawe filmiki są też na YouTube. Wystarczy tam wpisać: ISLAM lub UKULTUROWIENIE a zobaczycie co czeka wasze dzieci, wnuki. Wszelkie dyskusje na temat podjęcia przez imigrantów pracy i działania na rzecz PKB czy też dyskusje na temat ICH asymilacji są jałowe. ONI nie chcą pracować, nie chcą się asymilować. Chcą rozrabiać bezkarnie na obcym terenie. Do tego dochodzą jeszcze problemy z chorobami które tutaj przywiozą. DOŚĆ TEJ NAIWNOŚCI!
20-3C-5D-DD

USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Medycy WOT kontra COVID-19
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dowodzę najlepszymi
Saperzy w walce z Covid-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Sukcesy sportowców w mundurach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Studia on-line w Szkole Orląt
Nowy wiceminister w MON
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Następca RPG-7
Koronawirus na wojskowej uczelni
Rakiety w celu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poprad w kolejnej jednostce
PGZ pomaga w walce z epidemią
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Certyfikacja na „Tarczowni”
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
We Are All Darfur
Zryw kościuszkowski
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Policja i wojsko kontra COVID-19
Edukacja na platformie
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Ochotnik do Polski
Testy radarów dla Wisły
Trzy cele na ścieżce
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi medycy w gotowości
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Logistycy transportują środki ochronne
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO