moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska i USA: militarni partnerzy

Do baz na terenie Polski trafi 600 sztuk ciężkiego sprzętu amerykańskiego, czyli najwięcej we wschodnim regionie Europy – poinformował gen. broni Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, podczas wizyty w Warszawie. Mówił, że potrzebna jest „militarna strefa Schengen”, która ułatwi poruszanie się sprzętu i żołnierzy po UE i wewnątrz NATO.

– Od połowy przyszłego roku w Polsce będzie stacjonować 600 pojazdów stanowiących wyposażenie batalionu pancernego USA – mówił amerykański generał, który spotkał się dziś w Warszawie z gen. broni Mirosławem Różańskim, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. W rozmowie z mediami podkreślił, że do baz amerykańskich w Europie – w Niemczech, państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Polsce – trafi w sumie 1200 pojazdów. Zatem w naszym kraju znajdzie się połowa z nich.

Czołgi i logistyka

REKLAMA

W Polsce będą stacjonować czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy inżynieryjne, rozpoznania, a także wyposażenie dla dowództwa brygady, m.in. wozy dowodzenia i sprzęt logistyczny.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Znajdą się one na terenie pięciu baz – w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Ze sprzętu będą korzystały wojska amerykańskie przyjeżdżające na rotacyjne ćwiczenia do Polski oraz w razie kryzysu – nowe NATO-wskie Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli tzw. szpica.

Goście zza oceanu

Amerykański gość i generał Różański omówili wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów. Podpisali też deklarację o współpracy bilateralnej oraz list intencyjny dotyczący partnerstwa jednostek wojskowych Polski i USA. – Dokument zakłada, że jednostki US Army oraz Wojska Polskiego pozostaną dla siebie kluczowymi partnerami w przyszłych operacjach militarnych, a współpraca będzie skupiona na szkoleniu jednostek oraz doskonaleniu oficerów i podoficerów – tłumaczył generał Różański.

Polski dowódca generalny do najważniejszych planów na przyszły rok zaliczył ćwiczenia „Anakonda 2016”. – Będzie ono demonstracją jedności sojuszu i mocnym akcentem przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie – mówił generał Różański.

Polskie i amerykańskie wojska będą współpracować także podczas ćwiczeń z serii Saber Strike i Dragon oraz rotacyjnych szkoleń amerykańskich wojsk w Polsce. Odbywają się one w ramach rozpoczętej wiosną 2014 roku operacji „Atlantic Resolve”, której celem jest wzmocnienie sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.

Obecnie w Żaganiu ćwiczy około 250 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA. Pozostaną tam do połowy grudnia. W 2016 roku do Polski przyjadą spadochroniarze z 173 Brygadowej Grupy Bojowej i zwiadowcy z 2 Pułku Rozpoznawczego USA.

Militarna strefa Schengen

Generał Hodges mówił też o przyszłorocznym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Według niego, najważniejszy celem spotkania będzie zademonstrowanie jedności NATO jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii. Dlatego – jak zaznaczył – tak ważne jest rozwijanie zdolności obronnych wszystkich sojuszników. – Wszyscy w NATO muszą też modernizować swoje armie, przeznaczając na obronność 2 proc. PKB – dodał amerykański dowódca.

Hodges ocenił też, że konieczne jest usprawnienie przepływu sprzętu i żołnierzy wewnątrz NATO i Unii Europejskiej. – Potrzebujemy „militarnej strefy Schengen” – uznał. Wyjaśniał, że jeśli rządy sojuszników uzgodniłyby zasady poruszania się po ich terytorium wojsk NATO, ich przemieszczanie w razie kryzysu mogłoby być znacznie szybsze.

Wspólne świętowanie

Podczas wizyty w Polsce generał spotka się także z gen. bryg. pil. Tadeuszem Mikutelem, szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ i odwiedzi powstałą w Bydgoszczy jednostkę integracyjną Sił Sojuszu NATO (Force Interation Unit NFIU).

Wczoraj w Warszawie amerykański dowódca złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedził Muzeum Wojska Polskiego. Generał Hodges wróci do naszego kraju 26 listopada, aby spędzić Święta Dziękczynienia w Żaganiu z żołnierzami 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - pediatra
1447141560
Przypominam, że nasi szacowni zachodni sąsiedzi od których to cześć znawców chce kupować sprzęt wojskowy np. system antyrakietowy, czołgi , broń przeciwpancerna sprzeciwiali się powstaniu tych magazynów, próbowali przeforsować państwa ramowe gdzie to oni byli by "ramą " dla nas , " hojni" w polonizacji Leoparda bardziej niż inni . Generalnie partner tak pewny jak we wtorek selisz i "willkommen" a w środę "granze geschlossen" .. . p.s. W NATO jet tylko jeden pewniak i jego półkrewniak półpewniak UK.
FF-6C-B3-6A

Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Ochotnicy na ratunek
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Testament Polski Walczącej
Kraby w Bolesławcu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Wojsko ma ofertę dla cywili
16 sekund Liberatora
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Brawurowe zagony motorowe
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rakiety z Mesko w F-35
Współzawodnictwo rozwija
„Defender” – pracowity poligon saperów
Fordy, a nie Nissany
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
PGZ będzie obecna na MSPO
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Informacja Prasowa
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wojsko przeciw wirusowi
Ułańska szarża
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Weterani znów staną na macie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO