moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duda: Polacy mogą być dumni ze swojej historii

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się w południe uroczysta odprawa wart. – Mamy prawo patrzeć na naszą trudną historię z podniesioną głową, bo dzięki niezłomności umieliśmy pokonać przeciwników – mówił prezydent Andrzej Duda w 97. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach uczestniczył m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak.


Główne uroczystości Święta Niepodległości odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. – Najważniejsze dla narodu jest wolne i niepodległe państwo, a najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności i jest zgodny, aby to państwo utrzymać – mówił podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypominał, że o wolność Polski bili się nasi przodkowie w powstaniach i zrywach niepodległościowych, a także w szeregach obcych armii. – To, że udało się odzyskać wolność w 1918 roku, to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy walczyli o nią z bronią w ręku – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent mówi też o walce o niepodległość Polski w czasach komunizmu i zrywie Solidarności, dzięki któremu w 1989 roku odzyskaliśmy suwerenność. – Niepodległość nie jest nam jednak dana raz na zawsze, trzeba się o nią starać, aby nie musieć o nią walczyć – apelował Andrzej Duda.


Medale za służbę

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Homilię poprowadził biskup polowy Józef Guzdek.

Także z okazji święta Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi 22 zasłużonych dla kraju artystów, sportowców, naukowców, polityków, działaczy niepodległościowych i żołnierzy. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Ponadto Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Paliwoda „Jur”, żołnierz 6 krakowskiej kompanii zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia", a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Ludwik Krempa, pilot 304 Dywizjonu Bombowego.

zoom zoom

– My Polacy wiemy, jak niepodległość jest ważna i jak łatwo ją utracić wskutek kierowania się partykularnymi interesami zamiast dobrem najwyższym, dobrem ojczyzny – podkreślił prezydent w Belwederze.

Defilada historyczna

W odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz i szef MON Tomasz Siemoniak. Podczas uroczystości odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia i apel pamięci. Na płycie grobu złożono wieńce, poprowadzono także defiladę wojsk i służb mundurowych. Na koniec z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła defilada historyczna. Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego przeszli żołnierze oraz ubrani w historyczne stroje rekonstruktorzy. Warszawiacy podziwiali formacje w mundurach z okresu powstań narodowych oraz czasów I i II wojny światowej, m.in. żołnierzy Armii Ochotniczej 1920 roku i powstańców warszawskich.

Ulicami Warszawy przejechały także zabytkowe pojazdy używane na froncie m.in.: Austin-Putiłow „Poznańczyk", motocykl Royal Enfield, ciągnik artyleryjski i samochód pancerny. W sumie w defiladzie wzięło udział 414 rekonstruktorów oraz kilkadziesiąt historycznych maszyn wojskowych.


W przeddzień 11 listopada przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. Podczas uroczystości minister Siemoniak przypomniał, że w latach 1918 i 1989 odzyskiwaliśmy niepodległość sami, ale sprzymierzeni z zachodnimi państwami demokratycznymi. – Pamiętajmy o tym teraz, gdy sytuacja międzynarodowa skłania nas, aby skupiać się wokół spraw bezpieczeństwa – zaznaczył szef MON.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Piotr Molęcki / Kancelaria Prezydenta RP, Maciej Nędzyński / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
 
Prawdziwi wojownicy
„Harpun” do walki
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Transportery płyną na drugi brzeg
Agent w generalskich szlifach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Morskie początki „Anakondy”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ratownik” od nowa
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Anakonda” rusza na poligony
NATO walczy z koronawirusem
Co z tegorocznym MSPO?
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Widzieć i nie być widzianym
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mercedes nie tylko do holowania
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko przeciw wirusowi
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Sukcesy sportowców w mundurach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
MON nie wycofuje się z MSPO
Koniec kijowskiego snu
Na wakacje z WOT
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Święto żołnierzy służących na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trzeba rozbić to więzienie!
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Ćwiczenia z torpedą
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Białe noce podhalańczyków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Online z mistrzami sportu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie porty bardziej otwarte
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO