moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duda: Polacy mogą być dumni ze swojej historii

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się w południe uroczysta odprawa wart. – Mamy prawo patrzeć na naszą trudną historię z podniesioną głową, bo dzięki niezłomności umieliśmy pokonać przeciwników – mówił prezydent Andrzej Duda w 97. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach uczestniczył m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak.


Główne uroczystości Święta Niepodległości odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. – Najważniejsze dla narodu jest wolne i niepodległe państwo, a najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności i jest zgodny, aby to państwo utrzymać – mówił podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypominał, że o wolność Polski bili się nasi przodkowie w powstaniach i zrywach niepodległościowych, a także w szeregach obcych armii. – To, że udało się odzyskać wolność w 1918 roku, to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy walczyli o nią z bronią w ręku – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent mówi też o walce o niepodległość Polski w czasach komunizmu i zrywie Solidarności, dzięki któremu w 1989 roku odzyskaliśmy suwerenność. – Niepodległość nie jest nam jednak dana raz na zawsze, trzeba się o nią starać, aby nie musieć o nią walczyć – apelował Andrzej Duda.


Medale za służbę

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Homilię poprowadził biskup polowy Józef Guzdek.

Także z okazji święta Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi 22 zasłużonych dla kraju artystów, sportowców, naukowców, polityków, działaczy niepodległościowych i żołnierzy. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Ponadto Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Paliwoda „Jur”, żołnierz 6 krakowskiej kompanii zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia", a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Ludwik Krempa, pilot 304 Dywizjonu Bombowego.

zoom zoom

– My Polacy wiemy, jak niepodległość jest ważna i jak łatwo ją utracić wskutek kierowania się partykularnymi interesami zamiast dobrem najwyższym, dobrem ojczyzny – podkreślił prezydent w Belwederze.

Defilada historyczna

W odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz i szef MON Tomasz Siemoniak. Podczas uroczystości odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia i apel pamięci. Na płycie grobu złożono wieńce, poprowadzono także defiladę wojsk i służb mundurowych. Na koniec z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła defilada historyczna. Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego przeszli żołnierze oraz ubrani w historyczne stroje rekonstruktorzy. Warszawiacy podziwiali formacje w mundurach z okresu powstań narodowych oraz czasów I i II wojny światowej, m.in. żołnierzy Armii Ochotniczej 1920 roku i powstańców warszawskich.

Ulicami Warszawy przejechały także zabytkowe pojazdy używane na froncie m.in.: Austin-Putiłow „Poznańczyk", motocykl Royal Enfield, ciągnik artyleryjski i samochód pancerny. W sumie w defiladzie wzięło udział 414 rekonstruktorów oraz kilkadziesiąt historycznych maszyn wojskowych.


W przeddzień 11 listopada przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. Podczas uroczystości minister Siemoniak przypomniał, że w latach 1918 i 1989 odzyskiwaliśmy niepodległość sami, ale sprzymierzeni z zachodnimi państwami demokratycznymi. – Pamiętajmy o tym teraz, gdy sytuacja międzynarodowa skłania nas, aby skupiać się wokół spraw bezpieczeństwa – zaznaczył szef MON.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Piotr Molęcki / Kancelaria Prezydenta RP, Maciej Nędzyński / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowa spółka lotnicza PGZ
Klasy wojskowe po nowemu
Razem się szkolą, razem walczą
GROM na kursie działań specjalnych
Obrona bez polityki
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Wołyńskie lwie serca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Weterani w Żelaznej Dywizji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Holownik „Semko” stanął na wodzie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Symbol zaklęty w dacie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Spielberg’s Stars
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Ludzie niebezpiecznej profesji
PESCO z polskim projektem
Tyraliera terytorialsów
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wyzwania polskiej fotoniki
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Czwarty rozbiór
Mroczne serce okupowanej Europy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Unwanted Treaty
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trudna droga
Thin Blue Line
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Wojsko wchodzi w kadr
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Reserves Win Wars
T-72 strzelają na poligonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Studenci w kryzysie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO