moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na podium biegów niepodległości

Ludzie chcą obchodzić Narodowe Święto Niepodległości radośnie. Biorą udział w biegach całymi rodzinami – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, który organizował Bieg Niepodległości w Lublińcu. Na mecie pojawiło się tylu zawodników, że zabrakło medali i komandoskich krówek. Rocznicę odzyskania niepodległości na sportowo uczczono w wielu miejscowościach w Polsce.


Tylko w Warszawie Narodowe Święto Niepodległości uczciło wczoraj 12 842 biegaczy, którzy pokonali 10-kilometrową trasę. To rekord frekwencji na tym dystansie w imprezach organizowanych w Polsce, ale w całym kraju w biegach niepodległości wzięły udział tysiące osób. Wśród najlepszych biegaczy było wielu przedstawicieli wojska. W samej Warszawie na podium stanęło czworo żołnierzy.

Zawodnicy utworzyli napis „Polska”

Jedną z imprez już po raz dziesiąty organizował w Lublińcu Wojskowy Klub Biegacza Meta. Dystans 2,5 km ukończyło 1150 zawodników. Takiej frekwencji na biegach z okazji 11 listopada w Lublińcu jeszcze nie było. – Byliśmy przygotowani na start tysiąca zawodników. Biegacze nas zaskoczyli. Zabrakło nam dla nich koszulek, medali i komandoskich krówek – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, były prezes WKB Meta. – Rozdaliśmy więc wszystkie medale, które zostały nam z ubiegłego roku. Za rok już nie damy się zaskoczyć miłośnikom biegania – dodaje chorąży.

Zwycięzcami jubileuszowego Biegu Niepodległości w Lublińcu zostali reprezentanci Mety: Krzysztof Skiba i Monika Lis. Przed startem wraz z pozostałymi zawodnikami ubranymi w białe i czerwone koszulki utworzyli na płycie stadionu Sparty napis „POLSKA”. W zeszłym roku uczestnicy biegu ustawili się na murawie tworząc kontur Polski. Z kolei przed dwoma laty postarali się utworzyć kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. – Ludzie najwyraźniej chcą dołożyć swoją cegiełkę do inicjatyw, które zmierzają do tego, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości były jak najbardziej radosne. A niewielki dystans do pokonania sprawia, że w biegach biorą udział całymi rodzinami. Przyjeżdżają do nas już nie tylko z Lublińca i jego okolic, ale z całego Śląska – podkreśla wiceprezes.

Biegają od Gdyni po Żagań

Jeszcze więcej zawodników na sportowo uczciło odzyskanie niepodległości w Luboniu. Tam dystans 10 km pokonało 1590 zawodników. Zwycięzcą V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego został Szymon Kulka (reprezentujący grupę 4Flex Sport Team). Drugie miejsce zajął st. szer. Błażej Brzeziński z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który przed miesiącem wywalczył tytuł drużynowego wojskowego mistrza olimpijskiego w maratonie. W Luboniu startowały również jego koleżanki z reprezentacji Wojska Polskiego, które na wojskowych igrzyskach w Korei Południowej również wywalczyły drużynowe złoto w maratonie. W V Lubońskim Biegu Niepodległościowym o dwa pierwsze miejsca w rywalizacji pań walczyły mistrzynie z Mungyeong – wygrała st. szer. Monika Stefanowicz przed szer. Olgą Kalendarovą-Ochal (obie z WZS Poznań).


Niezłą frekwencję i obsadę miał też bieg w Goleniowie, gdzie w ramach XXVII Goleniowskiej Mili reprezentanci Wojska Polskiego walczyli na dystansie 10 km z zawodnikami z Kenii. W rywalizacji mężczyzn triumfował Kenijczyk Hilary Kimaiyo przed st. mar. Marcinem Chabowskim (WZS Gdynia). Trzeci był Henry Kemboi z Kenii, a czwarty szer. Damian Kabat z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei w rywalizacji pań triumfowała szer. Paulina Kaczyńska (12 DZ) – na mecie o 4 sekundy wyprzedziła Stellah Jepengetich Barsosio i Agnes Chebet (obie z Kenii). Bieg na 10 km ukończyło 1038 zawodników natomiast na dystansie mili rywalizowało 129 średniodystansowców. W rywalizacji pań najszybciej milę pokonała mar. Angelika Cichocka z WZS Gdynia, brązowa medalistka wojskowych igrzysk w Korei w biegu na 800 m. A piąte miejsce wśród panów zajął st. szer. Bartosz Nowicki z 12 DZ.

Niespełna tysiąc biegaczy wzięło zaś udział w IV Biegu Niepodległości w Żaganiu. Na mecie biegu na 10 km sklasyfikowano 741 zawodników, a dystans 3,5 km pokonało 181. Bieg główny na 10 km wygrali żołnierze – wśród mężczyzn pierwszy był szer. Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, a w rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.


Już po raz 17. odbył się Bieg Niepodległości w Gdyni. Po raz drugi jego zwycięzcą został szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Pierwszy raz triumfował w 2013 roku. W tym roku 22-letni żołnierz pokonał 6 656 biegaczy. 10 km przebiegł w 30 minut 25 sekund.

Z kolei z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kępnie odbył się II Bieg Uliczny św. Marcina. Wśród 331 zawodników 10 km najszybciej pokonał szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast w rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła Ukrainka Swietłana Olijnik, a druga była plut. pchor. Jolanta Szwarnóg z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, organizatorzy V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego, gdyniasport.pl

dodaj komentarz

komentarze


68W znaczy ratownik
 
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
68W Means Lifesaver
Wypadek saperów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Ostatni polski bastion
„Hubal” – ostatni zagończyk
Fort zagłady
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jak upadała Warszawa
Offset z „Wisły”
Bożeny do modyfikacji
Klasy wojskowe po nowemu
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Gavia na Atlantyku
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Żołnierze dzieciom
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Iranian Chess Game
Sosnkowski przywrócony
Niezwyciężeni znowu trenują
Thin Blue Line
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Leopardem wirtualnie
Nowy wiceminister w MON
Nóż komandosa zdobyty
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rescue Like You Would in a War
Niechciany traktat
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Kolejne Raki dla wojska
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polska nie pozostanie osamotniona
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Groty i VIS-y dla armii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Lotem przeciw bolszewikom
Żołnierze będą zarabiać więcej
Rozpoczynamy nową erę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni bój wojny obronnej
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Jani, cudem ocalony
„Albatros” już na wodzie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Silesian Life Pictures
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Snajper walczy także z wiatrem
Trening medyczny przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO