moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orły dla uczniów klas mundurowych

Wojskowi plastycy opracowali wzór naszywki z orłem, którą mogą nosić na beretach uczniowie z klas mundurowych. – To bardzo ciekawy projekt. Liczymy, że spodoba się młodzieży – mówi Magdalena Rochnowska, wicedyrektor Biura do Spraw Proobronnych. Dziś mogą oni chodzić w wojskowych beretach, jednak nie mają prawa ozdabiać ich wizerunkiem orła, jakim posługują się żołnierze.

Projekt przedstawia orła trzymającego w szponach rozłożoną książkę z literami KM (klasa mundurowa). Został przygotowany na naszywkach w pięciu kolorach wojskowych beretów (czerwony, szkarłatny, zielony, niebieski i czarny) oraz na tle kamuflażu, który może być wykorzystany np. na czapce z daszkiem „moro”. Wzór opracowali plastycy i graficy z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zdaniem Magdaleny Rochnowskiej z Biura do Spraw Proobronnych, właśnie ten projekt powinny używać wszystkie klasy mundurowe. - Choć powstał on na początku roku, to dopiero my, jako Biuro (działające od lipca), zajęliśmy się sprawą na poważnie. Rozesłaliśmy do szkół informację oraz wzór orła, jaki zalecamy do użytkowania. Okazało się, że niektóre szkoły już wykorzystały nasz pomysł – mówi Rochnowska.

Tak zrobiło np. CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie. – Pomysł wojska nam się spodobał. Wprowadziliśmy jednak swoje zmiany i zamiast liter KM, daliśmy MW, które są inicjałami naszego patrona – Waldemara Milewicza – mówi Piotr Goruk-Górski, koordynator klas wojskowych w CXXV Liceum.

Magdalena Rochnowska zachęca wszystkie szkoły z klasami mundurowymi, by używały wzór orła opracowanego przez wojsko, bo w ten sposób można będzie ujednolicić strój uczniów z całej Polski.


Dziś młodzież z klas mundurowych ma prawo nosić takie same berety jak żołnierze, jednak nie może być na nim orła, jakim posługują się wojskowi. To wzór zastrzeżony i nawet jeśli szkoła kupi berety od wojska, powinna odpruć naszywkę z orłem. – W armii występują cztery wzory naszywek z orłem, po jednym dla każdego z rodzajów wojsk. Prawo do ich użytkowania mają wyłącznie żołnierze, dla innych osób jest to prawnie zakazane – tłumaczy Rochnowska.

Zdarza się jednak, że szkoły, które kupują berety od wojska otrzymują je wraz z naszywkami z orłem. A uczniowie ich nie usuwają. – W wielu szkołach naruszenie przepisów umundurowania może skutkować obniżoną oceną ze sprawowania. Formalnie też osoby noszące ten wojskowy znak mogą zostać ukarane mandatem. W rzeczywistości jednak nikt  tego nie pilnuje. Trudno przecież kilkuset uczniom, stojącym na przykład pod Grobem Nieznanego Żołnierza, kazać zdejmować nakrycia głowy, bo jest na nich wojskowy orzeł – zauważa Magdalena Rochnowska.

Wicedyretor dodaje, że niektórzy nauczyciele, mając świadomość łamania przepisów, wymyślili własne wzory orłów. – Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości – mówi Rochnowska.

Właśnie dlatego, by raz na zawsze rozwiązać tę kwestię, wojsko postanowiło opracować wzór orła, który będzie mógł znaleźć się na beretach noszonych przez uczniów klas mundurowych.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro ds. Proobronnych MON

dodaj komentarz

komentarze

~Muchomor
1450031760
Wątpię by młodzieży się spodobał. Dla nich najważniejsze to udawać prawdziwego rambo a inny orzełek niż używany przez wojsko im to utrudni.
0E-D6-4D-FC
~Vader
1450005180
Czapka "moro"... Wiem że ta nazwa już przeszła do popkultury, ale po profesjonalnym serwisie bym się jednak spodziewał znajomości wzorów maskujących, bo to trochę kłuje w oczy. Wzór 68 Moro był wykorzystywany w latach 69-89, obecnie pozostał tylko w Straży Więziennej a Wojsko Polskie wykorzystuje wz.93 Pantera, które możemy właśnie obserwować na czapce.
6D-E9-AC-78

Program kosmiczny dla wojska
 
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojskowy Hot450Challenge
Wojsko przeciw wirusowi
Skok na głęboką wodę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hekatomba na Woli
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Układy ze skazą
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Lato z czerwonym terrorem
Bridge to Cooperation
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wymiana podwodnych doświadczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO