moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowe zawody podchorążych

W Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych startuje 45 podchorążych. To studenci z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii. Czeka ich dwa dni sportowych zmagań. Będą strzelać, przeprawiać się przez rzekę, udzielać pomocy rannemu i biegać na czas na dystansie kilkunastu kilometrów. Zawody zakończy uroczysty capstrzyk z okazji Dnia Podchorążego.– Mistrzostwa o puchar rektora-komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych cieszą się coraz większą popularnością. Co roku do zawodów zgłasza się coraz więcej chętnych – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej szkoły, która zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych. Odbywają się one już po raz czwarty. Tym razem do rywalizacji stanęło 45 kadetów. Pięcioosobowe drużyny wystawili: gospodarze, Wojskowa Akademia Techniczna, „Szkoła Orląt” i Akademia Marynarki Wojennej oraz wojskowe uczelnie wyższe z Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii.

Integracja przez sport

– Mistrzostwa to okazja do popularyzowania wojskowych konkurencji sportowych, a także do nawiązania współpracy na arenie międzynarodowej – podkreśla mjr Szczepański. Zanim wojskowi studenci rozpoczęli rywalizację odbyło się losowanie składów każdej z drużyn. – Chodziło o to, by w jednym zespole byli podchorążowie różnych narodowości. Dzięki temu kadeci uczą się współpracy, lepiej się integrują i pokonują bariery językowe – podkreśla płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSOWL.

Na linii startu pięcioosobowe zespoły zameldowały się w czwartek rano. Na początek podchorążowie musieli się zmierzyć z pętlą taktyczną. Na dystansie kilkunastu kilometrów zawodnicy przeprawiali się przez rzekę za pomocą mostu linowego, czołgali się i rzucali petardą, by „zniszczyć” przeciwnika celującego z karabinu maszynowego. To jednak nie wszystko. – Współpracy w drużynach studenci uczą się, wykonując tak zwaną wielką ucieczkę – mówi kpt. Artur Zielichowski, wykładowca WSOWL. – Podczas tego zadania zawodnicy są związani liną w odstępach co półtora metra. Muszą w ten sposób przebiec kilometr. Choć brzmi banalnie, nie jest to prosta konkurencja. Kadeci muszą dobrze ze sobą współpracować, by się nie przewrócić i jak najszybciej pokonać odległość – opowiada kapitan.


Podczas pętli taktycznej podchorążowie musieli także opatrzyć rannego i w ciągu dwóch minut przygotować go do ewakuacji. Następnie poszkodowanego żołnierza (podczas zawodów podchorążowie ćwiczą z fantomem) trzeba było na noszach przetransportować do punktu odległego o 500 metrów.

– Wojskowi studenci po moście linowym pokonywali rzekę, biegali na orientację na dystansie 12 kilometrów, strzelali z broni krótkiej i musieli wykonać zadanie specjalne, które do ostatniej chwili było utrzymywane w tajemnicy – opisuje kpt. Zielichowski. Okazało się, że chodziło o jak najszybsze rozpalenie ognia. Do wyboru dostali kilka przedmiotów, między innymi krzesiwo, baterię R9, folię aluminiową i waciki. – Dla tych, którzy interesują się tematyką SERE, nie było to zbyt skomplikowane – dodaje wykładowca.

Wyścigi w mundurach

Drugi etap zawodów rozpocznie się w piątek rano. Wówczas podchorążowie wezmą udział w wieloboju gimnastycznym. – Staramy się urozmaicać program w taki sposób, by konkurencje z roku na rok się nie powtarzały. Dzięki temu studenci, którzy kilkukrotnie uczestniczą w tych mistrzostwach, mogą zdobywać nowe umiejętności – mówi płk Mirosław Doliński.

Podchorążowie tym razem przejdą tzw. siłowy test z biegu w umundurowaniu. Do pokonania będą mieli tor przeszkód o długości 50 metrów. Czekają ich m.in. skłony tułowia z piłką lekarską, podnoszenie ciężarków, slalom, przewroty w przód na skrzyni gimnastycznej, podciąganie na drążku. Ponadto zawodnicy będą wspinać się po linie na wysokość około 5,5 metra oraz podnosić ciężarek o wadze 17,5 kg.

Wszystkie konkurencje studenci wykonują na czas. Najlepsze zespoły otrzymają dyplomy i puchary. Podsumowanie zawodów odbędzie się w piątek wieczorem podczas uroczystego capstrzyku z okazji Dnia Podchorążego.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Hallerczyka”
 
Kurs dla saperskich ekspertów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojsko przeciw wirusowi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Lato z czerwonym terrorem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Online z mistrzami sportu
Cud Piłsudskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Galicyjskie przesilenie
Łączność: fundament operacji specjalnej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Not Contaminated With Routine
Chwała powstańcom
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wojskowy Hot450Challenge
Hekatomba na Woli
Tak się zostaje prymusem
Chłopiec, który przyniósł śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO