moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksperci o cyberbezpieczeństwie

Nasze otoczenie będzie tak bezpieczne jak jego najsłabsze ogniwo, a tym nie jest sprzęt czy oprogramowanie, ale człowiek – mówił Jarosław Brysiewicz, wiceszef BBN, otwierając w warszawskim hotelu Marriott konferencję poświęconą bezpieczeństwu teleinformatycznemu Cyber Security 2015.


Tegoroczna, trzecia edycja konferencji poświęcona była cyberatakom jako broni pierwszego uderzenia. – Tak rozumiane uderzenie zmusza państwo, jego instytucje oraz kluczowe sektory gospodarki do przygotowania na jego odparcie lub choćby na ograniczenie wynikających z tego strat – podkreślali organizatorzy. Szerokie potraktowanie problemu pozwoliło wspólnie pochylić się nad cyberbezpieczeństwem nie tylko przedstawicielom administracji państwowej, czy resortów siłowych, ale też reprezentantom prywatnego biznesu jak bankowcy, czy inżynierowie z firm teleinformatycznych.

O tym że problem istnieje może świadczyć wystąpienie Marka Bieńkowskiego, dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli. Przywołując wyniki kontroli przeprowadzonej przez Izbę podkreślił on, że w Polsce administracja państwowa nie stworzyła spójnego sytemu ochrony cyberprzestrzeni, a jedynie reaguje na doraźne zagrożenia. Zdaniem Bieńskowskiego w Polsce brakuje przede wszystkim sytemu prawnego. Zdaniem generała bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni powinno być uregulowane porządną ustawą, państwo natomiast powinno mieć jasną strategię tworzenia takiego sytemu bezpieczeństwa.

Problem jest istotny bo tylko w ciągu jednego roku NIK doliczyła się w sieciach przedsiębiorców telekomunikacyjnych 45 milionów incydentów stanowiących zagrożenie, z czego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawiadomienie dotyczące takich przypadków – pomimo obowiązku zgłaszania – wpłynęło zaledwie pięć razy.

Maciej Groń z departamentu społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że w resort ten rozpoczął już prace na założeniami do projektu ustawy, który ma uregulować system ochrony cyberprzestzreni w Polsce. Jak wyjaśnił ustawa będzie musiała być zgodna z dyrektywą unijną w tym zakresie, co nie przyśpiesza prac, bo dyrektywa taka, jest dopiero w przygotowaniu.

REKLAMA

Innym obszarem ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest, co podkreślali paneliści edukacja społeczna. – Jak się czegoś nie rozumie i nie wie jak działa, to się nie wie jakie niesie zagorzenia – mówił Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

– Żadna informatyka nie obroni się przed lenistwem użytkownika – wtórował mu Krzysztof Malesa, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który także wskazywał na potrzebę szerszego uświadomienia istnienia cyberzagrożeń.

Takich problemów nie ignoruje NATO. Jacek Miłuński z Agencji Systemów Łączności i Informatyki NATO poinformował, że zespoły z państw członkowskich regularnie wymieniają się informacjami na temat tzw. kodów złośliwych (potocznie zwanych wirusami) a także uczestniczą w ćwiczeniach prowadzonych przy udziale państw partnerskich jak np. Japonia, Szwecja, Finlandia. Podczas tych ćwiczeń zespoły musza odpierać cyberataki prowadzone w oparciu o różne scenariusze. Polacy dobrze radzą sobie z takimi zadaniami. W 2015 r. podczas ćwiczeń LockedShields - CyberDefenceExercise Polacy wywalczyli trzecie miejsce na 14 państw – uczestników.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy

dodaj komentarz

komentarze


Pirotechnik nie może być ryzykantem
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Na misjach święta inne niż zwykle
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wojskowy Hot450Challenge
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Układy ze skazą
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Program kosmiczny dla wojska
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Hekatomba na Woli
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Bridge to Cooperation
Polsko-amerykańska współpraca
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelnice dla terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kierunek: misja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Łączność: fundament operacji specjalnej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Online z mistrzami sportu
Wymiana podwodnych doświadczeń
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO