moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na nartach w Karkonoszach

Na dwutygodniowe szkolenie do Szklarskiej Poręby wyjechali studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na śnieżnych stokach będą uczyć się narciarstwa, taktyki i sprawdzać swoją celność. Podchorążych czekają też zajęcia z przetrwania, czyli budowa bazy w górach i śnieżnych jam, w których przenocują. W ćwiczeniach bierze udział 160 przyszłych oficerów.

– W szkoleniu taktycznym z wykorzystaniem nart skiturowych wezmą udział wszyscy podchorążowie drugiego roku studiów. Podczas kursu wojskowi studenci będą podzieleni na dwie grupy. Każda z nich spędzi w górach niecałe dwa tygodnie – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Pierwsza grupa podchorążych zameldowała się w Szklarskiej Porębie już kilka dni temu. Szkolenie instruktorzy rozpoczęli od podstaw. – Najpierw musimy sprawdzić, jaki poziom umiejętności narciarskich mają podchorążowie. Później podzielimy ich na grupy. W jednym zespole nie może być więcej niż 15 osób – mówi płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej szkoły.

Początkujący narciarze zaczynają od nauki balansowania, jazdy pługiem, prawidłowego skręcania i jazdy równoległej. Ćwiczą także hamowanie oraz zjazdy. – Wielu podchorążych debiutuje na nartach. Dlatego musimy ich nauczyć wszystkiego, zaczynając od utrzymywania właściwej postawy – mówi jeden z instruktorów. – Przydaje się to także doświadczonym narciarzom. Możemy wyłapać ich błędy i oduczyć złych nawyków – dodaje.

Nauka jazdy na nartach klasycznych to jednak dopiero początek. W drugiej części szkolenia przyszli dowódcy zamienią narty klasyczne na skiturowe i szkolić się będą z taktyki. Tego typu narty przystosowane są do przemieszczania w terenie płaskim oraz na stromych podejściach i ostrych zjazdach. Do nart zakładane są także foki, czyli pasy tkaniny ze sztucznym włosiem, które zapobiega ślizganiu i umożliwia podchodzenie pod zbocza. – Szkolenie ma przygotować podchorążych do prowadzenia działań w specyficznym środowisku walki, jakim są góry, zwłaszcza w zimie – podkreśla mjr Szczepański.

Trening na „skiturach” żołnierze rozpoczęli dzisiaj rano. Najpierw nauczą się zakładania nart i fok oraz ustawiania zapięć w zależności od nachylenia terenu. – Poziom trudności na zajęciach będzie stopniowany – zaznacza ppłk dr Andrzej Demkowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Po zajęciach podstawowych żołnierze wyposażeni w kamizelki taktyczne, hełmy i broń każdego dnia będą trenować po kilkanaście godzin. Wyruszą m.in. na kilkunastokilometrowy marsz na nartach. Będą pokonywać utarte szlaki i górskie bezdroża, ćwiczyć przyjmowanie postaw strzeleckich oraz używanie przyrządów celowniczych w niskich temperaturach. Na koniec szkolenia studenci spędzą dobę w górach. Będą musieli zbudować bazę i przygotować jamy śnieżne, w których przenocują. To jednak nie wszystko. Podchorążowie będą też musieli sprawdzić się w ratownictwie górskim, m.in. przetransportować rannego, używając tzw. toboganów, czyli sań, które sami zbudują z nart.

Studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych na treningi w Karkonosze wyjeżdżają od lat. Od jesieni 2013 roku regularnie szkolą się w Szklarskiej Porębie, uczelnia kupiła tam bowiem były ośrodek wypoczynkowy „Wysoki kamień”, który służy teraz za bazę szkoleniową.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWLąd

dodaj komentarz

komentarze


The Army Enters the Frame
 
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Nowe laboratorium WAT
Unwanted Treaty
Leopardy na Podkarpaciu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kontenery dla Wisły
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wrocław czeka na Amerykanów
Z archiwum „Szarego”
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Szwedzki baypass przed „Orką”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Los Polski naszym losem
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowe maszyny w LAW
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Defense Without Politics
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Terytorialsi za oceanem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gorące obrady NATO w Londynie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Ostre strzelanie artylerzystów
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Volhynian Lion Hearts
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Paczki dla kresowiaków
Klasy wojskowe po nowemu
Trudna droga
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Razem się szkolą, razem walczą
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto zostawia ślady w sieci
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO